23.9°C

reklama
Rośnie rynek sprzedaży ciągników używanych  fot. Paweł Pąk

Rośnie rynek sprzedaży ciągników używanych 

Napisał  Gru 08, 2018

Podczas, gdy sprzedaż nowych ciągników rolniczych w listopadzie spadła poniżej poziomu sprzed roku, na rynku ciągników używanych kolejny miesiąc rzędu obserwujemy wzrost sprzedaży. Najwięcej z nich to pojady sprowadzone z zagranicy.

Sprzedaż ciągników używanych przekroczyła 15 tys. sztuk, a od początku roku sprzedano ich 15 494., co w porównaniu z wynikiem 15 231 szt. w ubiegłym roku, daje to wzrost o 1,7 %. 

86% używanych ciągników rolniczych w Polsce, stanowią ciągniki sprowadzone z zagranicy, których od stycznia importowano do Polski łącznie 13 330 szt. Ciągników pochodzących z rynku polskiego sprzedano w tym czasie 2164 szt. czyli 14%. 

Największy ruch w sprzedaży obserwujemy wśród ciągników najstarszych w kategorii wiekowej ponad 20 lat, jest to 54,3% udziałów całego rynku ciągników używanych. W tej kategorii wiekowej pozycję lidera stracił Massey Ferguson na rzecz Zetora. Massey Ferguson ma 16,1 % udziałów w kategorii ciągników starczych niż 20 lat, a Zetor 17%.

Najwięcej ciągników używanych w okresie od stycznia do listopada 2018 roku rejestrowanych jest, podobnie jak przed rokiem, w woj. mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i podlaskim.

Wśród wszystkich kategorii wiekowych ciągników używanych, liderem sprzedaży nadal jest Massey Ferguson z wynikiem 13.5%, na drugim miejscu plasuje się John Deere mający 13.2% udziałów w rynku.

Liderem wśród ciągników w wieku od 3 do 5 lat jest McCormick. We wszystkich pozostałych kategoriach wiekowych liderem sprzedaży ciągników używanych w Polsce jest John Deere. 

(rtr) Paweł Pąk / źródło: PIGMiUR

reklama