6.7°C

1/8

Technika przyszłości New Hollanda na targach AGROTECH w Kielcach

Napisał  Mar 17, 2019

Podczas tegorocznej edycji targów Agrotech w Kielcach firma New Holland zaprezentowała na swoim stoisku koncepcyjny ciągnik rolniczy napędzany metanem.

Wyglądająca futurystycznie maszyna wzbudzała bardzo duże zainteresowanie zwiedzających. Przy projektowaniu ciągnika specjaliści z firmy New Holland zastosowali rozwiązania znane z samochodów: maska, przednie i tylne błotniki oraz zbiornik paliwa tworzą spójną linie nadwozia i stylowy wygląd.

Ciągnik ma kabinę z przeszkleniem typu „wrap-around”, co zapewnia widoczność w zakresie 360 stopni, zwiększając powierzchnię przeszklenia o 20% w porównaniu ze standardowymi ciągnikami.

Zaskakuje również wnętrze, które także nawiązuje do trendów w projektowaniu samochodów koncepcyjnych - jest nowoczesne, jasne, z dużą ilością wyświetlaczy i wyglądających na wysokiej jakości materiały wykończenia wnętrza.

Uwagę zwracał kopułowy dach z w pełni zintegrowanym odbiornikiem Precision Land Management, który jako pierwszy ciągnik na rynku zapewnia całkowicie panoramiczny widok. Wszystkie niezbędne urządzenia mogą być obsługiwane w zintegrowanym podłokietniku z dodatkowymi parametrami sterowanymi przez interaktywny wyświetlacz pod sufitem.

New Holland's Methane Powered Concept Tractor - tak brzmi pełna nazwa ciągnika - oferuje układ napędowy wykorzystujący przełomową, wydajną technologię spalania opracowaną specjalnie do zastosowań w rolnictwie przez FPT Industrial - markę CNH Industrial, która jest pionierem w dziedzinie trakcji gazowej od ponad 20 lat.

Ciągnik ma 6-cylindrowy silnik z metanem w układzie NEF, który zapewnia taką samą moc i moment obrotowy, jak jego standardowy odpowiednik z silnikiem diesla, a także oszczędność kosztów eksploatacji rzędu nawet 30% i zmniejszenie hałasu o około 50%.

W rzeczywistych warunkach terenowych, ciągnik koncepcyjny zasilany metanem wytwarza co najmniej 10% mniej CO2 i redukuje całkowite emisje o 80% w porównaniu ze standardowym ciągnikiem z silnikiem diesla.

Jego efektywność środowiskowa jest jeszcze większa, gdy jest zasilany biometanem wytwarzanym z resztek pożniwnych i odpadów z upraw roślin energetycznych, co przekłada się na praktycznie zerową emisję CO2. New Holland przekonuje, że maszyna ta jest dużym rokiem na przód w walce emisją szkodliwych gazów do ziemskiej atmosfery.

(rtr) pp