Wydrukuj tę stronę
1/4

Kobieta na wsi: rolnictwo to nie tylko zawód, ale również pasja

Napisał  Mar 17, 2019

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to wielkie wyzwanie wymagające dobrego planowania pracy, koordynacji różnych działań, umiejętności zarządzania oraz wykorzystania nowoczesnych maszyn wyposażonych w innowacyjne technologie. Jak sprawnie zarządzać gospodarstwami pokazują rolniczki, dla których jest to nie tylko zawód, lecz też prawdziwa pasja.

Pani Magdalena Cebula z Brudzic w powiecie radomszczańskim wraz z mężem Łukaszem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 280 hektarów. Działalność gospodarstwa skupia się wokół produkcji bydła mięsnego, którego obecnie jest około 250 sztuk. Równie ważnym elementem jest produkcja roślinna, szczególnie że pani Magda wraz z panem Łukaszem skupiają się na produkcji wysokiej jakości zbóż.

- Do moich obowiązków należy przede wszystkim codzienna praca związana z karmieniem i obsługą stada bydła mięsnego. W sezonie zasiewów czy żniw zajmuję się również siewem zbóż, koszeniem traw, zgrabianiem traw oraz transportem produktów zebranych na polu – mówi Magdalena Cebula.

Również pani Agnieszka Kudła z pow. jarosławskiego prowadzi wraz z mężem rodzinne gospodarstwo na powierzchni 120 ha, w którym przeważa jednak uprawa zbóż, rzepaku, kukurydzy i soi. Praca w gospodarstwie jest rodzinną tradycją.

- Dla mnie jest to coś naturalnego. Jako córka rolnika od dzieciństwa miałam z tym styczność. Wychowałam się z trzema braćmi, którzy również są rolnikami, prowadzą swoje gospodarstwa. Przy nich uczyłam się wszystkiego, więc praca z maszynami dla mnie to nie nowość. Chyba mam to we krwi. Wiele prac wykonujemy wspólnie wraz z mężem, bo tego wymaga sytuacja. W niektórych pracach jest potrzebnych dwóch operatorów sprzętu, np. w trakcie żniw, mąż jeździ kombajnem, a ja ciągnikiem z przyczepą – opisuje Agnieszka Kudła.

Nowoczesne maszyny to klucz

Doskonałe funkcjonowanie gospodarstw nie byłoby możliwe bez wykorzystania nowoczesnych maszyn rolniczych i innowacyjnych rozwiązań.

- W gospodarstwie pani Magdy na co dzień korzysta się z kilku maszyn John Deere, a mianowicie 6 ciągników: 5100R, 6130M, 6340, 6920, 5720 oraz 8345R, kombajnu W540, prasy John Deere 854 oraz opryskiwacza M732i. Nowoczesna flota maszyn wnosi gospodarstwo na wyższy poziom i pozwala zwiększać wydajność – zaznacza Sławomir Małolepszy, właściciel firmy Małolepszy, dealer John Deere w Radomsku.

Kluczowymi cechami w doborze maszyn rolniczych według pani Magdy i pana Łukasza są funkcjonalność i komfort pracy.

- W maszynach John Deere w codziennej pracy najbardziej cenimy sobie funkcję AUTO w przekładni AUTO QUAD, która sama dobiera biegi do prędkości jazdy. Jest to bardzo pomocne, co widać na przykładzie ciągnika 6130M, który wyposażony w tę przekładnię codziennie pracuje z wozem paszowym. Z kolei w czasie prac polowych, takich jak siew, najbardziej pomocnym rozwiązaniem w ciągniku John Deere jest system AutoTrac automatycznie prowadzący pojazd po wyznaczonej ścieżce, co pozwala mi skupić się na obserwacji pracy siewnika i obserwować proces zasiewuopowiada pani Magda

Z kolei pani Agnieszka wraz z mężem obecnie na co dzień korzystają z kombajnu John Deere W540 o mocy 235 KM, ciągnika 6100MC o mocy 90 KM oraz opryskiwacza 624 o pojemności 2400 litrów, a w przyszłości chcieliby dokupić jeszcze jeden ciągnik, tym razem o mocy 175 KM (rozważają 6175R z nawigacją). Nawigacja dodatkowo byłaby używana w mniejszym ciągniku, który wykorzystywany jest głównie z rozsiewaczem i opryskiwaczem.

- Myślę, że radzę sobie z nimi całkiem nieźle, do nowych technologii można się przyzwyczaić i szybko nauczyć ich obsługiwać, tak jak smartfonów. Systemy są intuicyjne, a dodatkowo mogę liczyć na pomoc męża oraz pracowników dealera Rol-Mech z Radymna uzupełnia pani Agnieszka.

Aplikacja pozwala planować
Przy tak dużym gospodarstwie odpowiednie zaplanowanie wszystkich zabiegów, i czynności związanych z uprawą zbóż jest bardzo ważne. Pomocna może być platforma internetowa MyJohnDeere.com, dająca możliwość monitorowania i zaplanowania wszystkich prac oraz zabiegów na danym polu. We wdrożeniu systemu i szkoleniu wiedzą i wsparciem służyli eksperci dealera Frimy Małolepszy.

- Daje mi to też możliwość  sprawdzenia, gdzie znajduje się ciągnik, którym pracuje mąż i zaplanowanie kolacji, w momencie gdy wraca do domu – uśmiecha się pani Magda, która podkreśla, że rodzina to jej priorytet. Obok pracy w gospodarstwie obie panie zajmują się domem i wychowywaniem dzieci: pani Magda 7-letniego syna i 9-letniej córki, zaś pani Agnieszka wychowuje dwóch synów w wieku 5 i 2 lat.

Nowoczesne maszyny rolnicze wyposażone w technologie są istotnym wsparciem dla kobiet zarządzających gospodarstwami rolnymi. Pozwalają im zwiększać wydajność prowadzonej działalności, jednocześnie oszczędzając czas, który z radością mogą poświęcić rodzinie.

(rtr) pp / materiały prasowe John Deere

Udostępnij: