23.6°C

reklama
Przetrząsaczo-zgrabiarka - maszyna niezbędna do dosuszania zielonek fot. Pomarol

Przetrząsaczo-zgrabiarka - maszyna niezbędna do dosuszania zielonek

Napisał  Cze 02, 2016

Przy zbiorze zielonek z przeznaczeniem na siano, obok kosiarek do cięcia roślin zielonych, potrzebne są maszyny, dzięki którym będzie można dobrze je dosuszyć. Spośród wielu dostępnych na rynku można wybrać, np. uniwersalną przetrząsaczo-zgrabiarkę Z-518 firmy Pomarol.

Maszyna ta jest przeznaczona do przetrząsania, zgrabiania traw i zielonek niskołodygowych na polach uprawnych i łąkach, o wyrównanej powierzchni, których nachylenie nie przekracza 12 stopni. Oprócz tego drugą funkcją, zawartą w jej nazwie, jest zgrabianie podsuszonej zielonki lub siana w wały. Formowany w ten sposób luźny wał o równomiernym przekroju poprzecznym umożliwia uzysknie maksymalnej wydajności maszyn zbierających.

Szerokość transportowa jej to 3 metry, a robocza – 4 metry przy wysokości 1,35 m. Maszyna waży ok. 430 kg i jest standardowo mocowana na TUZ (trzypunktowym układzie zawieszenia) ciągnika. Wyposażona została w dwa wirniki, na których zamocowanych jest po 8 zębów grabiących. W położeniu roboczym maszyna opiera się na dwóch gumowych kołach (15x6.00). Wirniki z zębami otrzymują napęd poprzez przekładnię pasową poprzez WOM od ciągnika, przy czym prędkość obrotowa wałka odbioru mocy musi zawierać się w przedziale między 350÷540 obr/min. Prędkość robocza jaką można uzyskać maszyna to max. 15 km/h (prędkość transportowa – 20 km/h). Dzięki temu ma ona wydajność ok. 3,5 ha/h. Poziom emitowanego hałasu to ok. 76 dB. Przetrząsaczo-zgrabiarka firmy Pomarol może współpracować z ciągnikami o mocy powyżej 33 KM (klasy 0,9 i powyżej).

(rtr)

reklama