33.1°C

partnerzy:

reklama
Mija 187 lat od powstania pierwszej żniwiarki! fot. wikipedia / Młody Technik

Mija 187 lat od powstania pierwszej żniwiarki!

Napisał  Sie 01, 2018

21 czerwca obchodziliśmy 187 rocznicę powstania pierwszej żniwiarki rolniczej. Zastąpiła ona używaną wcześniej kosiarkę listwową oraz używane także do zbioru zboża kosy i sierpy. Żniwiarka została skonstruowana w 1831 roku w USA przez Cyrusa McCormicka.

Pierwsza żniwiarka była ciągnięta przez jednego lub dwa konie. W swojej prostej budowie miała zastosowane kilka ostrzy tnących a jej wydajność była taka, że zastąpić mogła trzech kosiarzy. Umożliwiała koszenie zboża bez odbierania.

Niestety, nie wyeliminowała wtedy jeszcze wiązaczy snopów, którzy musieli podążać za maszyną. Wydajność jej przy dobrej organizacji pracy wynosiła nawet 0,5 ha dziennie.

Następczynią jej była tzw. apligierka (zrzutka) - czyli kosiarka (żniwiarka) rozbudowana o mechanizm odsuwający skoszony materiał, w późniejszych wersjach udoskonalony do układania gotowych zbierek do wykonania snopów.

Dalsze prace nad udoskonaleniem żniwiarki trwały do roku 1876, w którym wynalazca żniwiarki zaprezentował pierwszą snopowiązałkę.

Wynalezienie tych maszyn spowodował, że technika rolnicza i jej dalszy rozwój doprowadził do wyparcia tych maszyn przez wszechobecne obecnie kombajny zbożowe i maszyny do mechanicznego zbierania słomy.

(rtr) Paweł Pąk

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama