25.3°C

1/24

Nowości CLAAS na targach Agritechnica 2019

Napisał  Lis 15, 2019

Na targach Agritechnika 2019, firma Claas zaprezentowała swoją ofertę, w tym wiele nowości i innowacyjne rozwiązania. To jedna z niewielu imprez rolniczych poza granicami naszego kraju, gdzie na wielu stoiskach zwiedzający mogą swobodnie porozmawiać po Polsku.

Chciałabym opowiedzieć o kilku nowościach, które można tutaj znaleźć. Po pierwsze oczywiście trzy srebrne medale, które otrzymaliśmy na targach. Są to dwa medale związane z kombajnami – mówi dr Barbara Raba-Przybylak / Product Manager ds. ciągników oraz produktów rolnictwa precyzyjnego – pierwszy za Aps Synflow Walker w kombajnach Lexion 5000, 6000 i to jest nowa, odświeżona technologia jeśli chodzi o liczbę bębnów młócących, powierzchnię młócącą i oczywiście klawisze – dodaje.

DR BARBARA RABA PRZYBYLAK PORTAL OKIEM ROLNIKA    9 NOWY AXION 960 TECHNIKA ROLNICZA PORTAL OKIEM ROLNIKA

System młócący APS SYNFLOW WALKER zastosowano w najnowszych kombajnach LEXION serii 5000 i 6000. Całkowicie nowy układ młócący wyposażony jest w bęben przyśpieszający 450 mm, bęben młócący 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separatora o średnicy 600 mm przed odrzutnikiem. W przypadku modeli z serii 6000, szerokość młocarni wynosi 1700 mm, a w modelach serii 5000, 1420 mm.

– Dalej mamy Auto Performance w sieczkarni. Jest to system, który zachowuje obroty sieczkarni, a zmienia się prędkość jazdy oraz również wykorzystanie mocy, która jest nam potrzebna do tego, aby dany materiał przetworzyć przez sieczkarni – mówi dr Barbara Raba-Przybylak.

Dzięki systemowi CEMOS AUTO PERFORMANCE w najnowszej serii sieczkarni JAGUAR, możliwe jest utrzymanie ustawionej prędkości silnika na stałym poziomie, przy jednoczesnej regulacji mocy i prędkości jazdy. Wraz ze wzrostem masy plonów, najpierw wzrasta moc silnika, a następnie prędkość jazdy. Jeśli masa roślin jest mniejsza, moc silnika jest automatycznie redukowana.

6 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA    8 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA

Pozwala to utrzymać stałą prędkość obrotową silnika i eliminuje nagłe zmiany obciążenia. W ten sposób uzyskuje się równomierny przepływ materiału przy zachowaniu wysokiej niezawodności działania i niższym zużyciu paliwa. Innowacja sprawdzi się szczególnie w trudnych warunkach zbioru, pozwalając operatorowi skupić się na pozostałych czynnościach obsługowych.

Ostatni z medali, który otrzymaliśmy za moduł CEMOS Auto Chopping, czyli dodatkowy moduł zarządzania kombajnem. Jest to interfejs zmieniający samodzielnie parametry między operatorem a kombajnem – mówi dr Barbara Raba-Przybylak o kolejnym medalu dla produktów CLAAS.

CEMOS AUTO CHOPPING pozwala zoptymalizować pracę kombajnu jednocześnie redukując zużycie paliwa. Podczas omłotu, system w sposób ciągły określa wilgotność i ilość słomy, a także automatycznie dostosowuje pozycje przeciwostrzy i fragmentu dna w rozdrabniaczu słomy do aktualnych warunków.

 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA    5 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA

Pozwala to zaoszczędzić nawet do 10 proc. oleju napędowego. Korzystając z terminala CEBIS, operator określa czy chce pracować z zachowaniem najwyższej jakości sieczki, czy też z najwyższą wydajnością.

A jeśli chodzi o pozostałe nowości, to jest to m.in. Axion z serii 900 na gąsienicy już pokazywany dwa lata temu na Agritechnice - teraz jest już obecnie w produkcji i można go kupić. Takie dwie maszyny znajdują się w Polsce, gdzie można je już przetestować – zachęca dr Barbara Raba-Przybylak.

Producent zapowiada, że w zbliżającym się sezonie 2020, ciągniki AXION będą dostępne także w wersji 960 TERRA TRAC i 930 TERRA TRAC. Po prezentacji prototypu na targach Agritechnica w 2017 roku, CLAAS wprowadza na rynek jedyne ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją.

I to co można tutaj powiedzieć to to, że gąsienica to jest oczywiście przyszłość jeśli chodzi o rolnictwo. Mamy tu przede wszystkim kontakt z podłożem, czyli odciążenie i nie mamy takiego dużego nacisku na glebę, plus oczywiście komfort użytkowania maszyny. Bo jest to przede wszystkim gąsienica, która jest amortyzowana, czyli komfort użytkowania jest tu zdecydowanie lepszy. Oczywiście jeśli chodzi o gąsienice mamy również Xeriona, który jest już na czterech gąsienicach, czyli ta trakcja zdecydowanie się zwiększa – dr Barbara Raba-Przybylak opowiada o zaletach „gąsienic”.

> Przeczytaj więcej na temat serii AXION 900 <

– Jest kilka nowości takich jak nowy terminal w Xerionie, czyli bardzo podobne zarządzanie maszyną jak w ciągnikach standardowych. I jeśli chodzi o nowości, to oczywiście mamy nową prasę, również ładowarkę teleskopową – opowiada o kolejnych nowościach dr Barbara Raba-Przybylak.

9 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA    11 NOWOSCI CLAAS AGRITECHNICA 2019 PORTAL OKIEM ROLNIKA

W dzień otwarcia targów odbyła się również konferencja: – w sumie bardzo istotna dla kilku producentów maszyn rolniczych, gdzie mamy rozwiązanie, takie jak Data Connect, czyli połączenie ze sobą kilku systemów telemetrycznych, czyli informacje takie jak lokalizacja, ślady przejazdu maszyny, będą funkcjonować również w oprogramowaniu Case, New Hollanda oraz Steyr'a – mówi dr Barbara Raba-Przybylak – to jest bardzo istotne, bo to są dla nas bardzo mocne, wrażliwe dane z systemów, a pozostałe informacje takie jak na przykład wydajność muszą być przetworzone tylko i wyłącznie w oprogramowaniu producenta, gdyż wiemy, że to są bardzo wrażliwe dane i nie każdy może sobie pozwolić na to, aby mógł pozyskać informacje od innego producenta – dodaje.

(rtr) pp

reklama