fbpx
1/14

365FarmNet Okiem Rolnika: gospodarstwo Romana Bathelta na Śląsku

Napisał  Lis 25, 2019

Niezbędne zabiegi agrotechniczne należy wykonywać zawsze na czas, z użyciem odpowiednich nawozów oraz środków ochrony roślin w odpowiedniej dawce. To elementarz każdego, kto prowadzi gospodarstwo rolne. Obecnie rolnik musi pamiętać o wielu sprawach i nawet na zapisanie wszystkiego w notatniku brakuje czasu, zwłaszcza kiedy wszystko i wszędzie musi być „na wczoraj”.

Warto więc pomyśleć o wsparciu w postaci oprogramowania do zapisywania wszystkich tych rzeczy i spraw, które do tej pory były w głowie rolnika i nawet na ich odszukanie w notatkach trudno jest znaleźć choćby chwilę...

Pomoże i pozwoli oszczędzić czas oraz pieniądze
Dobrą receptą na opisane powyżej problemy może się okazać oprogramowanie do zapisywania wszystkich spraw związanych z gospodarstwem rolnym. Wśród dostępnych na rynku zdecydowanie wyróżnia się oferta 365FarmNet, dostępna zarówno na komputery stacjonarne jak i tablety oraz smartfony, również w postaci aplikacji 365Pocket.

7ROMAN BATHELD PORTAL OKIEM ROLNIKA   12ROMAN BATHELD PORTAL OKIEM ROLNIKA

O wypowiedź na temat automatycznej dokumentacji pracy poprosiliśmy Romana Bathelta – prowadzącego gospodarstwo rolne na Śląsku i korzystającego aktywnie z takiego oprogramowania.

Nazywam się Roman Bathelt i jestem rolnikiem z miejscowości Jaworze w powiecie bielskim (województwo śląskie). Gospodarujemy na 70 ha, uprawiamy rzepak ozimy, pszenicę ozimą, kukurydzę i jęczmień jary – mówi młody rolnik z południowej części województwa śląskiego – oprócz produkcji roślinnej mamy również krowy mleczne w liczbie 18 sztuk – dodaje.

Gospodarstwo Romana to kilkanaście pól rozproszonych w okolicy Bielska-Białej. Zastaliśmy gospodarza podczas nawożenia oraz siewu pszenicy. W związku z dużym rozdrobnieniem gospodarstwa, zabiegi odbywały się na polach odległych od siebie o kilka kilometrów.

Dzisiaj chciałbym przygotować pole pod zasiew pszenicy ozimej, rano uprawiłem to pole agregatem uprawowym, a teraz o ile deszcz nas nie przegoni chciałbym zastosować nawożenie NPK, w tym celu chcę zastosować 250 kg Polifoski 6. Jako, że na co dzień używam programu 365FarmNet w pełnej wersji, chciałbym dzisiaj wypróbować nowy moduł dodatkowy ActiveDoc służący do automatycznej dokumentacji – opowiada Roman o zabiegach planowanych tego dnia.

22ROMAN BATHELD PORTAL OKIEM ROLNIKA   23ROMAN BATHELD PORTAL OKIEM ROLNIKA

Na komputerze, tablecie i smartfonie
Roman korzysta z wersji przeglądarkowej oprogramowania 365FarmNet, ze swojego konta bez problemu może również korzystać na tablecie oraz smartfonie – wersja mobilna jest naprawdę dopracowana.

– W tym celu skonfigurowałem tablet jako ciągnik Zetor, który właśnie współpracuje z rozsiewaczem do nawozu, a na rozsiewaczu umieściłem skrzyneczkę ActiveBox, która będzie jakoby mówiła tabletowi, że ona jest rozsiewaczem i automatycznie na każdym polu, na którym będę dzisiaj stosował tę Polifoskę 6, zostanie stworzona dokumentacja nawożenia z datą, z czasem jak długo na tym polu byłem, że to byłem ja i z jakimi maszynami – opowiada Roman – I wystarczy, że taką dokumentację stworzoną już wstępnie w programie otworzę i dopiszę, że zastosowałem właśnie na to pole 250 kg danego nawozu – dodaje.

Jeśli wykonywałbym tutaj dokumentację siewu musiałbym dopisać, że na tym polu wysiałem w określonej dawce wybrany materiał siewny. Mam nadzieję, że to się w moim gospodarstwie sprawdzi tak, jak dotychczas wszystkie te analizy, które program generował, które też były ciekawe i myślę, że narzędzie jest przydatne – planuje Roman

Gospodarstwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem, dlatego rozsiewacz został wyposażony w separator służący do zawężania toru granul nawozu, tak aby nie wydostawały się poza obręb pola.

Rozsiewacz jest bardzo zaawansowany, oprócz tego że dopasowuje do prędkości jazdy dawkę wysiewu, to również koryguje sobie w zależności od właściwości nawozu współczynnik przepływu. Jest to rozsiewacz bez wagi, więc dokonuje kalibracji wyłącznie o pomiary obciążenia na tarczy spadającego nawozu – gospodarz wymienia najistotniejsze i przydatne cechy rozsiewacza.

Znajdujemy się na polu, na którym wczoraj zostało dokonane nawożenie przedsiewne pod pszenicę ozimą, dziś będzie przeprowadzony siew pszenicy ozimej odmiany Hondia. W oprogramowaniu 365FarmNet wcześniej zostały wprowadzone dane: dostawa tego materiału siewnego do gospodarstwa, masę 1000 nasion i zdolność kiełkowania, a także cenę.

Jeśli te rzeczy sobie wprowadzimy, szybko dostaniemy wyliczenia ile powinniśmy zastosować materiału siewnego na hektar i na całe pole przy założeniu odpowiedniej obsady. Jako że termin siewu jest optymalny przyjęliśmy 340 sztuk ziaren na m2. Siewu dokonamy ciągnikiem New Holland z agregatem uprawowo-siewnym Amazone o szerokości 3 metrów – wymienia Roman.

Agregat wyposażony jest w ActiveBox, a w ciągniku jest tablet, więc nie ma potrzeby tworzenia tej dokumentacji w aplikacji – zostanie ona stworzona automatycznie, z uwzględnieniem takich informacji: na jakim polu, kto, jak długo i jakim sprzętem działał. Wystarczy otworzyć aplikację i dopisać co zostało na takim polu zastosowane. W tym przypadku materiał siewny – pszenica odmiany Hondia. Zatwierdzamy dane i od tego czasu ta dokumentacja jest uwzględniana we wszystkich analizach.

(rtr) / artykuł zawiera lokowanie produktu

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!