fbpx
Wydrukuj tę stronę
1/19

Kujawsko-Pomorskie: zbiór buraków okiem rolnika

Napisał  Gru 15, 2019

Odwiedziliśmy gospodarstwo rolne Przemysława Podlewskiego w miejscowości Żabieniec (woj. kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski, gmina Bądkowo), które liczy 27 hektarów, w tym 9 ha rzepaku, 12 ha pszenicy oraz 6 ha buraka cukrowego.

Gospodarstwo w Żabieńcu ma interesującą historię sięgającą XIX wieku. Jan Podlewski – pradziadek Przemysława był ówczesnym właścicielem Żabieńca i prowadził już wtedy gospodarstwo, którego tradycje kontynuowane są do dziś.

W prowadzeniu gospodarstwa pomaga 18-letni syn Kacper: - Wraz z ojcem prowadzimy gospodarstwo o powierzchni 27 hektarów. Znajdujemy się obecnie na polu o powierzchni 6,5 hektara, na którym wiosną zostały zasiane buraki Kujawia. Nasze gospodarstwo nastawione jest przede wszystkim na uprawę jęczmienia, rzepaku, pszenicy, a także buraków cukrowych.

Od wczesnej wiosny do sierpnia bieżącego roku m.in. z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach napływały komunikaty o słabej kondycji upraw buraka cukrowego spowodowane suszą praktycznie we wszystkich województwach. Sytuacja w Żabieńcu była nieco lepsza i deficyt wody nie wpłynął aż tak bardzo na plon buraka cukrowego.

Tegoroczne buraki wypadły nie najgorzej biorąc pod uwagę warunki pogodowe, które w tym roku zaistniały, m.in. suszę. Plon wydaje się być zadowalający, ale dokładne liczby poznamy dopiero po odbiorze buraka cukrowego przez cukrownię opowiada Kacper Podlewski W naszym gospodarstwie korzystamy z oprogramowania od 365FarmNet, czyli aplikacji 365Pocket, która jest cyfrowym dziennikiem zdarzeń. Zapisujemy w niej wszelkie zabiegi wykonywane na polu. Dzięki tej aplikacji możemy m.in. sprawdzić, jakie zabiegi i jakim sprzętem były wykonywane wcześniej oraz jakie osiągnęliśmy plony.

Aplikacja 365Pocket jest odpowiedzią na stale rosnące wymagania i coraz większy nakład pracy przy prowadzeniu dokumentacji i związaną z tym „papierologię”. To również oferta dla tych rolników, którzy w dotychczasowej pracy nie mieli prawie żadnej styczności z systemami dokumentacji, proces instalacji i obsługi aplikacji 365Pocket jest prosty i intuicyjny i bez problemu poradzi sobie z nią każdy użytkownik smartfona i komputera.

(rtr) artykuł zawiera lokowanie produktu

Udostępnij: