fbpx
Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2020 roku fot. Paweł Pąk

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2020 roku

Napisał  Lut 10, 2020

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku.

Zarejestrowano bowiem 597 st. nowych ciągników i to jest aż o 220 szt. więcej niż w rok wcześniej. Oznacza to wynik lepszy niż przed rokiem o 58,4 %.

Najpopularniejsze marki
Po pierwszym miesiącu 2020 roku najpopularniejszą marką jest New Holland. Zarejestrowano 116 szt. nowych ciągników tej marki. To o 80 szt. więcej niż rok wcześniej. New Holland po styczniu ma 19,4 % udziałów rynkowych.

Drugie miejsce z ilością 79 szt. zajmuje marka Deutz Fahr. Deutz Fahr również notuje wzrost z stosunku do stycznia 2019 roku. Zarejestrowano o 43 szt. więcej nowych ciągników tej marki. Deutz Fahr osiągnął 13,2% udziałów rynkowych. Pierwszą trójkę zamyka Zetor z 71 rejestracjami nowych ciągników. To niewiele gorszy wynik niż przed rokiem, kiedy zarejestrowano 74 szt. ciągników Zetora.

Wynik 71 szt. pozwolił na osiągnięcie 11,9% udziałów rynkowych. Kubota na czwartym miejscu osiągnęła wynik 64 rejestracji, to o 20 szt. więcej niż rok wcześniej. Kubota po styczniu posiada 10,7% udziałów rynkowych.

Dwa kolejne miejsca z udziałami po 6,9% i 41 szt. zajmuje Case IH oraz John Deere.

Po styczniu Kubota jest liderem w najniższej kategorii mocy – poniżej 30 KM. W kat. 30-50 KM pierwsze miejsce zajmuje Farmtrac Tractors Europe.

W kolejnych czterech przedziałach mocy od 51 do 200 KM liderem jest New Holland. W najwyższej kategorii powyżej 200 KM w styczniu, pierwsze miejsce zajęła marka Case IH.

Średnia moc
Średnia moc ciągników nowo rejestrowanych w styczniu 2020 roku była najwyższa w województwie zachodniopomorskim i wyniosła 157,5 KM. Rok wcześniej najwyższą moc notowaliśmy w woj. opolskim – 182,9 KM.

Województwa i powiaty
Województwo mazowieckie jest liderem jeżeli chodzi o ilość rejestracji nowych ciągników po styczniu 2020. W mazowieckim zarejestrowano 88 szt. nowych ciągników, to o 14 szt. więcej niż przed rokiem. Województwo mazowieckie odpowiada za 14,7% wszystkich rejestracji w styczniu bieżącego roku. Na kolejnym miejscu znajduje się woj. lubelskie z ilością 65 szt. Na trzecim miejscu znajduje się woj. łódzkie z ilością 57 szt.

Poniższe tabele przedstawiają sprzedaż ciągników z podziałem na marki w poszczególnych powiatach w styczniu 2020 roku.

Topowe modele
W styczniu 2020 roku najpopularniejszym modelem ciągnika, był Zetor CL 80, który osiągnął 29 rejestracji. Kolejne dwa modele notują po 15 rejestracji i są to: John Deere 6120M oraz New Holland T4.75S. Kolejne trzy modele osiągnęły po 12 rejestracji. Dwa z nich to ciągniki marki Deutz Fahr: 4080E oraz 5110 G, trzeci to model marki Farmtrac Tractors Europe - 6050 C 4 WD.

Rejestracje z podziałem na osoby prywatne i firmy
W styczniu 2020, osoby prywatne zarejestrowały 129 szt. nowych ciągników, w tym czasie firmy zarejestrowały 468 szt. nowych ciągników.

Kategorie mocy – dane otrzymywane z CEPiK przedstawiają moc ciągników w kilowatach (kW).

(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR 

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.