fbpx
Opryski tylko sprawdzonym sprzętem. Przypominamy o obowiązkowych przeglądach fot. Paweł Pąk

Opryski tylko sprawdzonym sprzętem. Przypominamy o obowiązkowych przeglądach

Napisał  Lip 17, 2020

Rozprowadzanie środków ochrony roślin sprzętem sprawnym technicznie, z ważnym przeglądem jest wymagane z punktu widzenia przepisów prawnych. Jaki sprzęt podlega obowiązkowym badaniom i co ile lat należy je przeprowadzać?

Obowiązek stosowania środków ochrony roślin sprzętem sprawnym technicznie nakłada na rolników art. 48 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 08 marca 2013 r.Przypominamy, że obowiązkowym badaniom technicznym podlegają:
- opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe. Przegląd wykonuje się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata w przypadku sprzętu używanego. Sprzęt nowy – pierwszy przegląd po upływie 5 lat;

- opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze. Przegląd wykonuje się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata w przypadku sprzętu używanego. Sprzęt nowy – pierwszy przegląd po upływie 5 lat;

- opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych. Przegląd wykonuje się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata w przypadku sprzętu używanego. Sprzęt nowy – pierwszy przegląd po upływie 5 lat;

- sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych. Przegląd wykonuje się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata w przypadku sprzętu używanego. Sprzęt nowy – pierwszy przegląd po upływie 5 lat;

- urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe. Zarówno sprzęt nowy, jak i używany sprawdza się w okresach nie dłuższych niż 5 lat;

- instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych. Zarówno sprzęt nowy, jak i używany sprawdza się w okresach nie dłuższych niż 5 lat;

- sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu. Zarówno sprzęt nowy, jak i używany sprawdza się w okresach nie dłuższych niż 5 lat;

- sprzęt agrolotniczy. Zarówno sprzęt nowy, jak i używany sprawdza się w okresach nie dłuższych niż 5 lat;

- sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów. Zarówno sprzęt nowy, jak i używany sprawdza się w okresach nie dłuższych niż 5 lat

Przed badaniem technicznym należy pamiętać o umyciu opryskiwacza z zewnątrz i wewnątrz, sprawdzeniu stanu osłon elementów ruchomych oraz wlać do zbiornika czystą wodę do 2/3 jego pojemności.

Po wykonaniu badania i potwierdzeniu jego sprawności otrzymujemy zaświadczenie oraz znak kontrolny.

(rtr) rg

Udostępnij:

Skomentuj