fbpx
1/6

Ropa euro-Maus 4 w akcji

Napisał  Paź 19, 2020

Jedną z cech charakterystycznych kampanii buraczanej są olbrzymie maszyny użytkowane do zbioru, czyszczenia i załadunku buraków na ciężarówki, które wywożą je dalej do cukrowni. Mieliśmy przyjemność przyjrzeć się z bliska takiej maszynie podczas pracy na polach Stadniny Koni w Iwnie (woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Kostrzyn).

Samobieżna doczyszczarko-ładowarka do buraków cukrowych ROPA euro-Maus 4 wyposażona jest w stół podbierający o szerokości 10,20 m. Długość toru czyszczenia buraków oraz intensywność tego zabiegu można dopasować z podnoszonej kabiny w zależności od stopnia zanieczyszczenia buraków. Maszynę do jazdy po drodze na szerokość 3 metrów składa się automatycznie z kabiny.

Dobrą widoczność zapewnia kabina podnosząca się na wysokość 5,1 oraz sklepiona szyba przednia z silnie obniżoną dolną krawędzią. Optymalna widoczność na wysięgnik i stół podbierający, bez konieczności zmiany pozycji stanowi podstawę wysokiej wydajności podczas przeładunku buraków.

Maszyna wyposażona jest ponadto w przyciemniane szyby, regulowaną kolumnę kierowniczą, amortyzowany powietrzem i podgrzewany fotel operatora z hamulcem, odtwarzacz MP3-CD z systemem audio, monitorowanie prowadzenia na wysokość i składane pneumatycznie i ogrzewane lusterka. Dodatkowo maszynę można wyposażyć w ogrzewanie stacjonarne, które podgrzewa zbiornik oleju hydraulicznego oraz seryjnie automatyczną klimatyzację z płynną regulacją dmuchawy powietrza.

Obsługę doczyszczarki w trakcie załadunku zapewnia pulpit z pogrupowanymi funkcjami obsługi, przełącznikiem obrotowym oraz dwoma wielofunkcyjnymi joystickami umiejscowionymi w podłokietniku.Dzięki temu można bez wysiadania z kabiny, za pomocą tylko jednego elementu obsługi przestawić maszynę z pozycji transportowej do pozycji pracy.

System podbierający wyposażony jest w sumie w 18 wałów czyszczących i jest najszerszy z dostępnych na rynku. Zapewnia usuwanie ziemi i chwastów przy jednoczesnym zwiększeniu wolnej przestrzeni pod stołem podbierającym.

W zależności od stopnia zanieczyszczenia buraków, z kabiny można dopasować długość toru ich czyszczenia i intensywność tego zabiegu. Daje to możliwość składowania na pryzmach o 50 procent więcej buraków, mierząc w przekroju poprzecznym kopców.

Walce transportujące posiadają naspawaną na zewnątrz wstęgę i zabieraki, których celem jest transport do środka oraz ochrona buraków przed uszkodzeniem.

Taśma czyszcząca o szerokości 90 cm osiąga dobre wyniki na lekkich i średnich glebach. Do pracy na glebach ciężkich i mocno zachwaszczonych doczyszczarkę można wyposażyć w walce z hamulcem buraków. Opcjonalnie maszyna może być również wyposażona w odkamieniacz, który odsortowuje kamienie. Prędkość walców doczyszczających i walców odkamieniających można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Silnik Mercedes Benz o mocy 240 kW / 326 PS i (OM 926 o pojemności 7,2 litra) z AdBlue i SCR-Kat pracuje w czasie przeładunku z silnie zredukowanymi obrotami i zapewnia odpowiednio duży zapas mocy. W nowym modelu zwiększono przepustowość i poszerzono powierzchnię doczyszczania.

Niskie zużycie paliwa jest wynikiem pracy przekładni rozdzielczej pomp z dołączanym w zależności od obciążenia sprzęgłem wielopłytkowym dla wszystkich napędów. Wydajne przekazanie mocy gwarantuje system hydrauliczny z ulepszonym przełożeniem obrotów przekładni rozdzielczej pomp, który przy spokojnych 1.200 1/min obrotach ładowania zapewnia wysoką przepustowość przy niskim zużyciu. Zapewniająca duże osiągi hydraulika Load-Sensing daje nawet na luzie najwyższą przepustowość oleju i gwarantuje szybką reakcję całego układu hydrauliki roboczej.

Ramię przeciwwagi zrobione jest ze stali drobnoziarnistej klasy 700 i posiada ponad 9 m długości. Może ono unieść się wraz ze spełniającym funkcję balastu zbiornikiem paliwa na wysokość 4 m, co umożliwia w połączeniu z 15 metrową taśmą załadowczą osiągnięcie optymalnego zbalansowania maszyny.

Dzięki ramieniu przeciwwagi ciężar taśmy przeładowczej zostaje przesunięty na środek maszyny – niweluje to przenoszenie wszelkich naprężeń na ramę. Maszyna utrzymuje się w pewnej poziomej pozycji, jak również zachowuje optymalną trakcję wszystkich 4 kół.

Zmiana trybu jazdy po drodze na tryb pracy w polu następuje automatycznie po naciśnięciu guzika ROPA euro-Maus 4. Obydwa skrzydła stołu podbierającego rozkładają się, kabina podnosi się i wysięgnik wyładowczy wraz z ramieniem przeciwwagi wychylają się. Cały proces rozkładania trwa około jednej minuty.

(rtr) pp

Udostępnij:

Skomentuj