Tanie ciągniki z poważną wadą prawną. Problem dotyczy kilku tysięcy rolników

Napisał  Maj 17, 2021

Krajowa Rada Izb Rolniczych uzyskała informacje dotyczące nieprawidłowości w sprzedaży ciągników, które mogły być nielegalnie wprowadzone do obrotu. Według danych z CEPiK, na ciągniki w korzystnych cenach za to bez ważnych świadectw homologacji dało się nabrać kilka tysięcy rolników.

Jak informuje KRIR, problem dotyczy rolników, którzy nabyli wyprodukowane po 31.12.2015 r. fabrycznie nowe zarejestrowane ciągniki rolnicze, które w chwili pierwszego wprowadzenia do obrotu na teren UE nie miały ważnych świadectw homologacji, zgodności czy decyzji o dopuszczeniu jednostkowym i które nie wypełniają warunków technicznych wymaganych rozporządzeniem (UE) 167/2013. Według danych z CEPiK, problem dotyczy na chwilę obecną kilku tysięcy ciągników i kilku tysięcy użytkowników.

Nielegalne wprowadzanie do obrotu ciągników rolniczych i ich rejestrowanie lub przerejestrowywanie ma odbywać się od kilku lat na terenie całego kraju. Problem dotyczy głównie importowanych ciągników o dacie produkcji lub pierwszej rejestracji dokonanej po 01.01.2016 r.

Homologacje wydane na te ciągniki wygasły wiele lat temu i nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu (UE) 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych, m.in. dotyczących norm emisji spalin. W związku z tym zakupione przez rolników ciągniki obciążone są wadą prawną i z mocy prawa podlegają wycofaniu od użytkowników i wyrejestrowaniu.

Rolnicy kupują te ciągniki ze względu na korzystne ceny, nie zdają sobie jednak sprawy, że sprzęt kupowany w oficjalnie zarejestrowanej firmie, która wystawia sprzęt na krajowych wystawach organizowanych również pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posiada poważną wadę prawną. W konsekwencji rolnicy mogą więc zostać bez ciągników, za to z kredytami do spłacania.

Czy ten poważny problem zostanie rozwiązany? Samorząd rolniczy wystąpił 14 maja 2021 r. do ministra rolnictwa o rozpatrzenie możliwości skutecznej interwencji w tej sprawie, by jak najszybciej zatrzymać sprzedaż nielegalnych ciągników oraz zapewnić pomoc prawną i finansową poszkodowanym rolnikom.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj