fbpx

Koniec legendarnej marki. Sąd ogłosił upadłość Ursus S.A.

Napisał  Lip 14, 2021

Od 2011 roku w Lublinie zarejestrowana była firma, która dawała nadzieję na przetrwanie dla wielu Polaków legendarnej marki Ursus. Przed laty w okresie powojennym to właśnie ciągniki rolnicze tej marki zmodernizowały polską wieś. 13 lipca 2021 roku warszawski sąd ogłosił upadłość Ursus S.A.

Potwierdzeniem tych informacji jest komunikat: "Syndyk masy upadłości Ursus S.A. w upadłości informuje, że w dniu 12 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych w sprawie z połączonych do wspólnego rozpoznania wniosków wierzycieli Getin Noble Banku S.A. w Warszawie i Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. w Warszawie o ogłoszenie upadłości Ursus S.A. oraz wniosku emitenta o otwarcie postępowania sanacyjnego (sygn. akt XVIII GU 153/21) oddalił wniosek emitenta o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz ogłosił upadłość Ursus S.A.".

Dwa lata temu zrobiło się głośno o kłopotach finansowych URSUS S.A. Przyczyniło się do nich duże zadłużenie, które zmusiło producenta ciągników i maszyn rolniczych do sprzedaży jednego z zakładó produkcyjnych marki zlokalizowanego w Opalenicy pod Poznaniem. URSUS musiał zmniejszyć produkcję i zredukować zatrudnienie. A pamiętamy wszyscy częściowo zrealizowane plany zdobywania rynku afrykańskiego, promowanego również przez państwo polskie.

Pomimo zmniejszenia straty finansowej wynoszącej za 2020 rok 56,7 mln zł (rok wcześniej było to 80 milionów złotych) sąd postanowił o likwidacji spółki URSUS S.A. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania. Na syndyka Sąd wyznaczył KGS Restrukturyzacje Sp. z o.o. w Warszawie (numer KRS 000811685).

(rtr) kp

Udostępnij: