fbpx
MRiRW będzie wykorzystywać drony w rolnictwie fot. Adobe Stock

MRiRW będzie wykorzystywać drony w rolnictwie

Napisał  Paź 08, 2021

Dzisiejszy dzień, to jeden z takich dni, w których udowadniamy, że mamy i wdrażamy najnowsze rozwiązania – powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas spotkania, na którym został podpisany List intencyjny w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych.

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Marcina Horały podpisany został list intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

– Nowe technologie, techniki cyfrowe sprawiają, że rolnictwo rozwija się coraz szybciej – powiedział minister Puda.Z inicjatywą podpisania Listu wystąpiła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Celem przedsięwzięcia jest współpraca służb publicznych w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, w rolnictwie oraz współdziałanie na rzecz rozwoju wsi. – Najnowsze technologie i polski system koordynacji lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, to ponad 576 mld złotych wartości dodanej do polskiego PKB do 2026 roku – poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Podczas spotkania minister Puda mówił o szerokich możliwościach wykorzystania dronów w rolnictwie: – Będą lepsze możliwości np. szacowania strat suszowych czy strat powstałych w wyniku powodzi. Dzięki temu rolnicy będą mieli szybszą ich wycenę, a w konsekwencji szybciej otrzymają odszkodowanie.

Potencjalne zastosowanie dronów w rolnictwie dotyczy m.in. rolnictwa precyzyjnego, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych. Bezzałogowe statki powietrzne mogą być również przydatne w uprawach roślin, gdyż dzięki nim gospodarstwo może ograniczać koszty uprawy, przy jednoczesnym zwiększeniu plonów, a co za tym idzie także i zysku.

Drony pozwalają też na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności.

Rozwój technologii obserwacyjnej i rozwój technologii konstrukcyjnej dronów pozwala na szerokie zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu dziedzinach życia. W szczególności tam, gdzie jest utrudniony dostęp obserwacyjny. Obecnie BSP mają zastosowanie w celach badawczych, naukowych, transportowych, sportowych czy też reklamowych. Aktualnie drony w dużej mierze są wykorzystywane do analiz geoprzestrzennych, jak i do monitorowania zagrożeń, np. SMOG czy powodzie wielkoobszarowe.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj