fbpx

Leasing rolniczy 2022 – odsprzedaż bez podatku dopiero po sześciu latach. Vat przy wykupie od wartości przedmiotu leasingu

Napisał  Sty 04, 2022

Nadeszły ciężkie czasy dla wszystkich tych, którzy muszą ponieść koszty reformy nazywanej Nowym Polskim Ładem. Są to między innymi osoby prowadzące gospodarstwa rolne, które korzystają z leasingu na pojazdy i maszyny niezbędne do pracy.

Zmiana przepisów dotyczących leasingu spowoduje dużą zmianę dla osób, które wykupiły leasingowany przedmiot po okresie obowiązywania umowy. Zmiana polega na tym, że do tej pory leasingobiorcy mogli po sześciu miesiącach od daty wykupu przedmiotu leasingu, sprzedać go bez opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 roku nastąpiła zmiana, bowiem okres ten z sześciu miesięcy został wydłużony do 60 miesięcy.

Podsumowując, bez potrzeby uiszczania podatku dochodowego, wykupiony przedmiot leasignu można sprzedać dopiero po 5 latach, wcześniej było to jedynie pół roku. Nie jest przy tym istotne czy jest to ciągnik rolniczy, kombajn, maszyna czy też samochód dostawczy lub osobowy.

Zmienia się również sposób obliczenia i płacenia podatku VAT, który jeszcze do końca 2020 roku lesingobiorca wykupujący przedmiot leasingu opłacał od kwoty ostatniej raty leasingu. Obecnie VAT oblicza się od wartości realnej przedmiotu leasingu, co ma wpływ na wzrost podatku VAT.

WAŻNE: Zmiany dotyczą zarówno podpisujących umowę leasingu od 1 stycznia 2022 roku, jak i wszystkich umów podpisanych do końca 2021 roku.

(rpf) pp

Udostępnij:

3 komentarzy

 • mietek
  Link do komentarza mietek środa, 02 luty 2022 11:35

  co oni jeszcze wymysla zeby nas upierdzielic

 • leasing rolniczy
  Link do komentarza leasing rolniczy środa, 05 styczeń 2022 22:51

  warto było brać leasing jak było z tego co się wzieło wiecej pieniedzy i dużo pracy na tej maszynie co daje szanse na odatni bilans. Towarzystwa leasingowe pko ing bnparibas i inne mogą sie starać teraz ale to rolnik ma problem na koniec leasingu i inni przedsiebiorcy tez bo to dotyczy wszyskich branż nie tylko farmera

 • EDWARD.
  Link do komentarza EDWARD. środa, 05 styczeń 2022 22:28

  Pany najlepiej za swoje brac za gotówke i problemu nie bedziat miec

Skomentuj

Rzuć na to okiem!