fbpx
Jaki ciągnik kupić na 20 hektarów fot. FOR

Jaki ciągnik kupić na 20 hektarów

Napisał  Sty 08, 2022

Wybór odpowiedniego ciągnika jest bardzo istotny, niezależnie od wielkości pola. Zastanawiając się nad kupnem takiego sprzętu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, zwłaszcza moc, pobór paliwa, ale nie tylko. Tym razem odpowiadamy na pytanie, jaki ciągnik na 20 ha będzie dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy również co sprawdzać w przypadku zakupu maszyny używanej.

Praktycznie każde gospodarstwo rolne posiada ciągnik i trudno wyobrazić je sobie bez tego urządzenia, ponieważ jest to sprzęt w dużym stopniu ułatwiający wiele czynności, a więc nie tylko prace polowe, ale także przewożenie różnych towarów i narzędzi. Nie jest to tani pojazd, dlatego warto zwrócić uwagę na wiele aspektów danego modelu, dzięki czemu można się ustrzec przed kupnem przysłowiowego kota w worku.

Traktor na 20 ha - przeznaczenie ciągnika

Wybierając sprzęt do gospodarstwa rolnego należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie - do czego będzie służyć. Przy wyborze ciągnika znaczenie może mieć zarówno powierzchnia gospodarstwa, ale też dodatkowy osprzęt i rodzaj gleby. Jednak wybór należy zacząć od określenia mocy maszyny.

W takim razie, jaki ciągnik na 20 ha będzie dobrym rozwiązaniem?

Sugeruje się, że jego moc powinna mieć 55 kW, co w przeliczeniu na konie mechaniczne (1 kW to 1,36 KM) daje 74,8 KM, jednak opinie rolników na różnych forach sugerują, żeby wybrać traktor odrobinę mocniejszy, a więc taki, którego moc silnika mieści się w przedziale 80-90 KM. Dobrym wyborem są jednostki 4-cylindrowe, ponieważ ich eksploatacja nie jest szczególnie droga, gdyż nie pobierają dużo paliwa.

Traktor na 20 ha powinien spełniać skutecznie wiele zadań. Zazwyczaj rolnicy przy tej ilości gruntu nie korzystają z ciągnika pomocniczego, dlatego kupowane urządzenie musi sprawdzić się z pługiem, przy siewie, transporcie, pracach pożniwnych etc. Dlatego przy zakupie maszyny o mocy wyższej od podanej powyżej nie będzie to „wyrzucenie pieniędzy w błoto”, oczywiście jeśli nie sięgnie się po model przeznaczony już dla ogromnych gospodarstw, których powierzchnia przekracza 100 ha.

Jaki ciągnik na 20 ha? Nowe maszyny

Kupno nowego ciągnika jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jednak trzeba się w tym przypadku liczyć z wyższymi kosztami. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem na rynku jest obecnie New Holland TD5.85, czyli czołowy model tej marki, który sprawdzi się bardzo dobrze na 20 hektarach, a ponadto jest doceniany za mało awaryjny silnik o mocy 80 KM i komfort pracy przy trudniejszych warunkach, jednak ma dość wysokie koszty przeglądu i oporną skrzynię biegów.

Ciekawą propozycją jest również Zetor Proxima 90 o mocy 87 KM, również będący popularnym modelem na rynku. Rolnicy doceniają go przede wszystkim za niskie koszty serwisowe oraz dużą dostępność części zamiennych.

Rolnicy polecają również Case IH Farmall 85A, czyli model o mocy 82 KM, który jest doceniany za prostotę obsługi i niewielkie spalanie. Jest też bardzo zwrotny, choć posiada też wady - droższe części zamienne.

Jaki ciągnik na 20 ha? Kupno używanej maszyny

Wielu rolników stawia na używane ciągniki, ponieważ ich cena jest o wiele niższa od produktów fabrycznie nowych. Trzeba jednak podejść do zakupu z dystansem, ponieważ pojazd może posiadać różne wady, które mogą pochłonąć sporo kosztów. Po pierwsze dobrym pomysłem jest ocena stanu prawnego. W tym celu należy sprawdzić numer nadwozia oraz silnika i porównać je z dowodem rejestracyjnym. Zalecamy też upewnić się, czy ciągnik nie jest zastawiony w banku lub czy nie istnieje dodatkowy współwłaściciel.

Najważniejsza jest jednak weryfikacja stanu technicznego. Używany traktor na 20 ha sprawdzamy pod kątem przepracowanych motogodzin. Jeśli urządzenie dobrze odpala, to najpewniej jego akumulator i pompa paliwa są w dobrym stanie. W przypadku silnika należy ocenić czy nie ma z niego wycieków oraz przysłuchać się jego pracy, czy w szumie nie pojawiają się dziwne dźwięki będące najczęściej zwiastunem usterki. Częstym problemem jest toporna zmiana biegów, dlatego jazdę najlepiej sprawdzić na każdym z nich (i przy różnych obrotach).

Warto ocenić też zużycie hamulców, stan opon, wtryskiwacze czy stan oleju (przed jazdą należy sprawdzić, czy zbiornik chłodnicy i korek nie są zatłuszczone, a po jeździe olej nie powinien być spieniony. Dobrym pomysłem jest badanie hydrauliki, dlatego zalecamy obciążyć czymś traktor, ponieważ urządzenie nie powinno się obniżać. Dym wydostający się z ciągnika nie może być niebieski, warto także poszukać pęknięć i rys.

Na oględziny ciągnika (i w zasadzie każdego używanego pojazdu) zalecamy zaproszenie znajomego eksperta (np. mechanika) znającego budowę takich urządzeń, jeśli samemu nie posiada się dostatecznej wiedzy. Dzięki temu można będzie mieć pewność wykrycia wszystkich ewentualnych wad, które zapobiegną zakupowi „kota w worku” lub pomogą w negocjacji ceny.

(rtr)

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.