fbpx
Wydrukuj tę stronę
1/4

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Napisał  Sty 16, 2022

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokładnie przeanalizować Twoje potrzeby, aby nie dokonać zakupu źle dopasowanego sprzętu.

Najlepszy traktor na 10 ha

Rzeczą wiadomą jest, że trudno podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego ciągnika do gospodarstwa, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Wynika to z wysokich kosztów związanych z zakupem takiego urządzenia. Oczywiście, jest to inwestycja na kolejne lata, jednak nie zmienia to faktu, że są to maszyny, na które musimy przeznaczyć ogromne kwoty. Dlatego dla każdego rolnika taka decyzja nie jest łatwa i wymaga wielu tygodni spędzonych na rozważaniach. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, w końcu musimy liczyć się z wysoką ceną fabrycznie nowego ciągnika, która skutecznie oddala naszą decyzję w czasie. Jednak istnieje zawsze możliwość zakupu używanego sprzętu, który może sprawdzić się w naszym gospodarstwie tak samo dobrze, jak zupełnie nowy ciągnik.

Wybór traktora na 10 ha – nowy czy używany?

Decydując się na zakup nowej maszyny, możemy poprosić o radę pracujących w salonach specjalistów, którzy na pewno pomogą nam w wyborze odpowiedniego sprzętu, dopasowanego idealnie do naszych potrzeb. Problem pojawia się, gdy postanowimy zaopatrzyć nasze gospodarstwo w urządzenie z drugiej ręki. W takiej sytuacji powinniśmy sami zorientować się i dokładnie sprawdzić, czy proponowany przez sprzedawcę ciągnik jest dobrej jakości i czy nie został zniszczony lub uszkodzony w wyniku nadmiernej lub niewłaściwej eksploatacji.

W przypadku gospodarstwa o powierzchni 10 ha musimy zwrócić uwagę na to, aby moc traktora była zgodna z naszymi potrzebami. Wybór ciągnika o odpowiednich parametrach jest kluczowy, jeśli chcemy dokonać właściwego zakupu. Niezwykle istotną kwestią w przypadku używanej maszyny jest również jej stan techniczny, od którego zależy jej działanie. Jeśli zależy nam na rozsądnym zainwestowaniu pieniędzy, warto przed ich wydaniem sprawdzić stan licznika pojazdu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o obowiązkowej jeździe próbnej, która pozwoli nam ocenić komfort użytkowania maszyny, płynność zmiany biegów i ogólną sprawność ciągnika. Nie zapominajmy o zwróceniu szczególnej uwagi na stan hamulców, opon oraz silnika. Są to ważne kwestie, które mogą wskazywać na kondycję całego urządzenia. Należy także sprawdzić wtryskiwacze, ponieważ są one dodatkowym i sporym wydatkiem w przypadku ich uszkodzenia. Warto zwrócić także uwagę na wygląd pojazdu i obejrzeć, czy nie ma on żadnych wgnieceń, zadrapań oraz pęknięć. Jest to istotna sprawa, która może stanowić podstawę negocjacji ceny lub całkowitej rezygnacji z dokonania zakupu.

Jaki ciągnik przy 10 ha sprawdzi się najlepiej?

 W przypadku gospodarstwa o powierzchni 10 ha możemy wybrać urządzenie o mocy 30–45 kW. Będzie to maszyna, która z pewnością podoła naszym potrzebom. Musimy także pamiętać o tym, że występują inne ważne kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego do naszego gospodarstwa rolnego pojazdu. Na moc maszyny ma również wpływ rodzaj gleby. Jeśli ziemia jest bardzo zwięzła, ciągnik powinien być mocniejszy. Niby oczywista sprawa, jednak bardzo często o niej zapominamy. Dlatego należy wziąć tę kwestę pod uwagę i zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów oraz stresu związanego z podjęciem błędnej decyzji, a także wydaniem sporej sumy pieniędzy na sprzęt, który będzie dla nas niewłaściwy.

Traktor na 10 ha – podsumowanie

Przed zakupem maszyny powinniśmy zastanowić się nad rodzajem ciągnika, jaki sprawdzi się w naszym gospodarstwie. Ważną decyzją jest wybór używanego lub nowego pojazdu, który spełni wszystkie nasze wymagania. Wpływ na to mają nasze finanse, które często są w tej kwestii najważniejsze. Decydując się na nowy sprzęt, możemy liczyć na wsparcie pracowników danego salonu, którzy doradzą nam wybór najlepszej maszyny. Jednak musimy pogodzić się z tym, że fabrycznie nowy ciągnik wiąże się z wydaniem ogromnej sumy pieniędzy i dodatkowymi opłatami serwisowymi. Wybierając używany egzemplarz, musimy natomiast dokładnie sprawdzić wiele czynników, które mają wpływ na jego ogólny stan. Jest to ważna decyzja, której nie ma sensu podejmować w pochopny sposób, należy dobrze ją przemyśleć.

(rtr)

Udostępnij: