fbpx
Kontynuacja wzrostów sprzedaży nowych przyczep rolniczych fot. Adobe Stock

Kontynuacja wzrostów sprzedaży nowych przyczep rolniczych

Napisał  Maj 10, 2022

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) w kwietniu 2022 roku zostało zarejestrowanych 784 nowych przyczep rolniczych. Mamy więc do czynienia ze wzrostem o 57 sztuk w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku.

27-procentowy wzrost odnotowany za pierwsze cztery miesiące 2022 roku w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku to bardzo dobry wynik, zważywszy na trudną sytuację gospodarczą i problemy z jakimi muszą się borykać obecnie rolnicy. Dla porównania sytuacja na rynku nowych ciągników rolniczych pogarsza się już drugi miesiąc z rzędu, są to kilkudziesięcioprocentowe spadki.

Tymczasem przez cztery miesiące bieżącego roku zarejestrowano 2825 sztuk nowych przyczep rolniczych. To o 601 więcej niż przed rokiem.

Które marki przyczep rolniczych są najpopularniejsze?

Podobnie jak w przypadku nowych ciągników rolniczych, gdzie od lat liderem jest marka New Holland, również w branży przyczep jest wieloletni lider, bowiem od dziesiątek miesięcy pierwsze miejsce na podium zajmuje marka Pronar z ilościa 1164 szt. zarejestrowanych nowych przyczep. To aż o 295 szt. więcej niż rok wcześniej, kiedy to zarejestowano 872 szt. przyczep marki Pronar. Marka ta, poprawia swoje udziały rynkowe w stosunku do zeszłego roku o 2,1 pp i obecnie posiada 41,3 % udziałów.

Na drugim miejscu znalazła się marka Metal-Fach z 275 rejestracjami i udziałami w rynku na poziomie 9,7%. Na trzecim miejscu podium znalazła się marka Metaltech, notuje 7,9% udziałów rynkowych oraz sprzedaż n poziomie 224 przyczep rolniczych. Marka Wielton zajmuje czwarta pozycję – 149 szt. zarejestrowanych przyczep. Na kolejnych miejscach znajdują się Mar-Pol – 115 szt., Wodziński – 110 szt. i Meprozet –101 szt.

W których województwach i powiatach zarejestrowano najwięcej przyczep rolniczych?

Najwięcej przyczep rolniczych po czterech miesiącach bieżącego roku zarejestrowano w województwie mazowieckim z 434 rejestracjami. W województwie lubelskim zarejestrowano tylko o 3 przyczepy mniej - 431 szt. Na trzecim miejscu jest województwo wielkopolskie, gdzie zarejestrowano 365 szt. nowych przyczep rolniczych.

Najpopularniejsze modele

Zestawienie otwiera model Pronar T653/2 z 230 rejestracjami. Na drugim miejscu znajduje się model Pronar PT612 oraz Pronar T672, które notują po 102 rejestracje.

Rynek przyczep używanych

Po czterech miesiącach 2022 roku zarejestrowano 2009 szt. przyczep używanych. To o 50 szt. więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że obecnie notujemy wzrost na rynku wtórnym o 2,5%.

(rtr) kp / Źródło: PIGMiUR

Udostępnij: