fbpx
Wydrukuj tę stronę
Wybór odpowiedniegorozsiewacza nawozów jest bardzo ważny w każdym dobrze funkcjonującym gospodarstwie rolnym. fot. Materiały partnera

Czym kierować się przy wyborze rozsiewacza nawozu?

Napisał  Lip 15, 2022

Poznaj rodzaje dostępnych na rynku rozsiewaczy do nawozu i sprawdź różnice między nimi, by dostosować zakup do swoich wymagań. / artykuł partnerski

Optymalnie nawożona gleba to podstawa do uzyskania obfitych zbiorów i automatycznie, powiększenia swoich zysków. Stosowanie nawozów mineralnych jest obecnie kosztowne, lecz należy traktować je jak inwestycję, która zwraca się z nawiązką. Warunkiem jest jednak równomierne rozprowadzenie produktu po polu. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że dotarł do każdego miejsca w takim samym stopniu. Dobry rozsiewacz do nawozu to w tej sytuacji niezbędne narzędzie rolnicze. Jak wybrać  ten, który spełni Twoje oczekiwania i najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich upraw?

Dostępne rodzaje rozsiewaczy do nawozu

Na rynku aktualnie dostępnych jest kilka różnych rodzajów siewników do nawozu. Podstawowym kryterium podziału jest metoda montażu urządzenia do ciągnika oraz sposób działania. Wyróżniamy zatem rozsiewacze zawieszane bezpośrednio na ciągniku i przyczepiane z własną osią.

Z uwagi na zróżnicowany sposób działania siewników, dzielimy je rozsiewacze:

  • tarczowe rozrzucające nawóz za pomocą obracających się łopatek,
  • wahadłowe, których działanie opiera się ruchu wahadłowym rury dozującej preparat.
  • pneumatyczne rozrzucające nawóz przy użyciu wydmuchiwanego powietrza.

W przypadku nawozów mineralnych najczęściej wybieranymi przez rolników są rozsiewacze do nawozu tarczowe. Stoi za tym ich zwarta budowa, wysoka trwałość, niewielka waga przy jednocześnie dużej szerokości roboczej. Stosowanie tego rodzaju modeli jest bardzo wygodne i daje najlepsze rezultaty przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu czasowym.

Tarczowy rozsiewacz nawozu

Spośród modeli tarczowych wyróżnia się rozsiewacz nawozu jednotarczowy (jednotalerzowy) i dwutarczowy (dwutalerzowy).

Rozsiewacz jednotalerzowy charakteryzuje się nieskomplikowaną budową przypominającą lejek, stąd określa się go mianem lejkowego. Najczęściej ładowność zbiornika wynosi 300-400 kg. Wadą tego urządzenia jest trudność w uzyskaniu jednakowej odległości rozsiewu na prawą i lewą stronę. Wyregulowanie tej symetrii nie należy do łatwych zadań, wymaga zmiany miejsca dozowania produktu na tarczę. Niska waga takiego rozsiewacza oraz niewielkie zapotrzebowanie energetyczne sprawia, że chętnie wybierają je właściciele małych gospodarstw.

Rozsiewacz dwutalerzowy do nawozu pracuje ze znacznie większą precyzją, a jego ładowność sięga 1200 kg i można ją dodatkowo rozszerzyć nawet do 3t poprzez dodanie nadstawek. Tarcze o różnej długości zapewniają rozsiew zarówno tuż przy ciągniku, jak i na dalszej odległości. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli obszernych pól. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na udźwig, rozsiewacz dwutalerzowy wymaga pracy z ciągnikiem o wysokiej mocy. Oczywiście siewnik do nawozu dwutarczowy jest droższy, lecz jego działanie symetryczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rozsiewacza nawozu?

Wybierając siewnik do nawozu, sprawdź jego pojemność i wagę, by dostosować go do swoich potrzeb oraz możliwości swojego ciągnika. Bardzo pomocne mogą być:

  • opcja regulacji szerokości roboczej lejka,
  • plandeka zabezpieczająca nawóz przed deszczem,
  • zabezpieczenie antykorozyjne,
  • waga do nawozu, odmierzająca masę nałożonego produktu,
  • możliwość ustawienia ilości nawozu dozowanego na 1 hektar pola.

Podczas wyboru urządzenia, pamiętaj także o jakości. Postaw na markę o ugruntowanej pozycji na rynku, posiadającą już liczne grono zadowolonych klientów. Producent maszyn rolniczych DEXWAL posiada w swojej ofercie rozsiewacze do nawozu, które cieszą się dużym powodzeniem, a wśród dostępnych urządzeń z pewnością znajdziesz to idealnie dostosowane do Twoich potrzeb. Pamiętaj też, że jeśli nie jesteś rolnikiem o bogatym doświadczeniu, najlepiej zdecyduj się na prosty rozsiewacz o nieskomplikowanej budowie i intuicyjnej obsłudze.

(rtr) artykuł partnerski

Udostępnij: