fbpx
Rynek przyczep rolniczych ma się całkiem dobrze zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Fot. Paweł Pąk

Rynek przyczep rolniczych ma się całkiem dobrze

Napisał  Sie 06, 2022

Według danych z CEPiK i PIGMiUR na rynku przyczep rolniczych w pierwszym półroczu 2022 roku każdy kolejny miesiąc mijał pod znakiem wzrostów rejestracji (w odróżnieniu od tynku ciągników rolniczych, gdzie z niewielkimi wyjątkami mamy do czynienia z falą spadków). 

Lipiec okazał się miesiącem, kiedy nastąpiła stabilizacja rejestracji nowych przyczep rolniczych, bowiem według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w siódmym miesiący 2022 roku zostało zarejestrowanych 1089 nowych przyczep rolniczych, tym samym jest to dotychczas miesiąc z największą ilością rejestracji w bieżącym roku i jedynie o 0,6% lepszy od tego samego okresu 2021 roku, kiedy zarejestrowano 5545 przyczep.

W sumie przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku zostało zarejestrowanych 5509 nowych przyczep rolniczych. Jest to niemal tyle samo co przed rokiem, kiedy zarejestrowano 5545 szt. przyczep rolniczych. Różnica na korzyść bieżącego roku to tylko 0,6%.

Tradycyjnie już liderem pozostaje Pronar z rejestracją na poziomie 2118 nowych przyczep, czyli 73 sztuki mniej niż w lipcu 2021 roku, kiedy to zostało zarejestowanych 2191 przyczep tej marki, której udziały w rynku w lipcu 2022 roku wyniosły 38,4%.

Na drugim miejscu z czterokrotnie mniejszym wynikiem uplasowała się marka Metal-Fach zaliczając na swoje konto 531 rejestracji i udziały na poziomie 9,6%.

Podium zamyka Wielton z niewiele gorszym wynikiem od Metal-Fachu, odnotowujący 9,1% udziałów rynkowych i 502 zarejestowanych przyczep.

Na czwartej pozycji lipiec zakończyła marka Metaltech wynikikiem 426 szt. zarejestrowanych przyczep i 7,7 % udziałów rynkowych.

Pronar zajmujący pierwszą pozycję w rankinkgu rejestracji nowych przyczep rolniczych wyróżnia się niemal 40-procentowym udziałem w rynku, natomiast pozostałe dwie marki z podium, tj. Metal-Fach (9,6%) i Wielton (9,1%) oraz czwarty w zestawieniu Metaltech (7,7%) mają łącznie 25,8% udziałów w rynku. Cieszy fakt, że wszystkie marki będące liderami sprzedaży przyczep rolniczych są produkowane przez Polskie firmy.

Najwięcej nowych przyczep rolniczych po siedmiu miesiącach 2022 roku zarejestrowano w województwie mazowieckim (824 rejestracje). Na drugim miejscu pod względem ilości rejestracji znajduje się województwo lubelskie, gdzie zarejestrowano 807 nowych przyczep rolniczych. Wielkopolska, która znalazła się na trzeciej pozycji może się pochwalić wynikiem na poziomie 736 zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych.

Ze wzrostem w rejestracji używanych przyczep rolniczych jest również bardzo dobrze, bowiem po siedmiu miesiącach 2022 roku zarejestrowano 3648 używanych przyczep rolniczych. Daje to wynik lepszy o 223 sztuki więcej niż przed rokiem oraz 6,5% wzrost na rynku wtórnym.

(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR

Udostępnij: