fbpx

Wycinaki do kiszonki. Jak wybrać najlepszy model?

Napisał  Lis 18, 2022

Pasze i kiszonki stanowią ważną pozycję w gospodarstwie hodowlanym. Jeśli są dobrze przechowywane, mają wysoką wartość odżywczą i są urozmaicone, to przyczyniają się do rozwoju stada. Wpływają też na kondycję i zdrowie zwierząt, a co za tym idzie – na opłacalność produkcji dla hodowcy. Podczas karmienia stada rolnik wykorzystuje różne narzędzia. Jednym z nich jest wycinak do kiszonki – to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w dużych hodowlach. Nie tylko oszczędza mnóstwo czasu, ale jest także ważne z punktu widzenia sanitarno – higienicznego.

Jakie są zalety korzystania z wycinaków do kiszonki?

Zakup wycinaka to jednorazowy wydatek, chociaż jest bardzo kosztowny. Stanowi inwestycję, ponieważ zwiększa wydajność pracy i skraca czas potrzebny do uzupełniania wozu paszowego. Alternatywą jest ręczne ładowanie kiszonki, które nie dość, że jest pracochłonne, to zabiera dużo energii. Kupno wycinaka przynosi dużo większe korzyści:

  • pozwala na formowanie dużych bloków paszy, które są łatwiejsze w transporcie,
  • zmniejsza ryzyko powstawania przestworów w bloku kiszonki, przez co jest lepiej chroniona. Dzięki wyższemu poziomowi higieny pasza może być dłużej przechowywana w pryzmie,
  • odcina regularne bloki kiszonki, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości paszy.

Wycinaki do kiszonki najczęściej mają prostą konstrukcję, są mało awaryjne i łatwe w obsłudze.

Jakie są najczęściej używane typy wycinaków?

Wśród maszyn rolniczych służących do wydzielania paszy można znaleźć kilka rodzajów konstrukcji. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • wycinak szczękowy - przeznaczony do paszy zawierającej w składzie żyto, lucernę lub trawy,
  • łyżka z frezem – pracuje z ciągnikami dużej mocy i ładowarkami charakteryzującymi się większymi gabarytami. Jeśli łyżka jest wyposażona w ślimak, to może być wykorzystywana jako samodzielny paszowóz,
  • wycinak szczękowy 3w1 – ma uniwersalne zastosowanie. Świetnie sprawdza się do obsługi materiałów o sypkiej konsystencji.

Pozostałe typy wycinaków mogą mieć niestandardowe wymiary lub konstrukcję. Szuflokrokodyl jest często używany do załadunku mokrego obornika.

Najważniejsze kryteria doboru wycinaków

Przed zakupem wycinaka rolnik powinien dokładnie przejrzeć oferty maszyn, jakie występują na rynku. Źle dobrany sprzęt będzie powodował szarpanie kiszonki, która w rezultacie będzie ulegała pleśnieniu. Wycinaki kiszonki powinny być dobierane pod kątem wagi, tak aby ładowacz przy ciągniku mógł nimi swobodnie manewrować. Zdecydowanie nie powinno się wybierać maszyn, które wymagają większej mocy, niż może zapewnić ładowacz czołowy w ciągniku.

Warto zwrócić szczególną uwagę na kluczowe aspekty techniczne:

  • typ konstrukcji – musi być na tyle prosta, aby umożliwiała szybką wymianę zębów,
  • odległości między zębami wycinaka - jeśli są mniejsze, to siekanie kiszonki jest łatwiejsze. Podczas transportu paszy występują też o wiele mniejsze straty,
  • wytrzymałe połączenie z TUZ-em - jeśli mechanizm łączący wycinak z ciągnikiem jest solidny, to jego praca może być o wiele szybsza i stabilniejsza.

Dobrej jakości wycinaki powstają ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję. To wpływa pozytywnie na higienę karmienia zwierząt, która wymaga używania sterylnych narzędzi. Gabaryty wycinaka wpływają także na wysokość, na której są pobierane kiszonki – a ta powinna być dostosowana do wielkości pryzmy.

(rtr) Michał Ziemski

Udostępnij: