fbpx

Kombajny

Fortschritt to jeden z największych producentów maszyn rolniczych w dawnym bloku wschodnim. Kombinat Fortschritt Landmaschinen działał w byłej NRD w latach 1951 – 1990 oraz przez kilka lat w zjednoczonych Niemczech. Kontynuował produkcję aż do roku 1994, gdy został sprywatyzowany. Przez ten okres firma wypuściła na rynek wiele ciekawych konstrukcji, które do dzisiaj cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Do tej pory kwitnie wymiana części zamiennych i kompletnych maszyn Fortschritt, które cieszą się dużym powodzeniem.
Pomysł umożliwiający przejazd kombajnem z podczepionym na przodzie hederem publicznej ale w eskorcie pilotującego ciągnika z sygnałami świetlnymi, podobnie jak to ma miejsce przy przewożeniu tzw. gabarytów samochodami ciężarowymi – to postulat Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Wielu rolników zastanawia się, jakie uprawnienia na kombajn są niezbędne, aby móc legalnie kierować ta maszyną. Czy konieczne jest odbycie specjalnego kursu prawa jazdy?
Zachowanie ostrożności i zasad bezpiecznej pracy podczas prac w gospodarstwie rolnym to dla zdecydowanej większości rolników sprawa oczywista. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy po zakończonej pracy tracimy czujność i np. podczas prac porządkowych po zbiorach nietrudno o wypadek.
Okres żniw wymaga szczególnej ostrożności wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, bowiem to właśnie wtedy na drogach jest najwięcej maszyn rolniczych, w tym tych największych czyli kombajnów.
Do wypadku doszło w dzień na prostym odcinku wąskiej drogi sąsiadującej z polem. Aż trudno sobie wyobrazić, jak motocyklista mógł nie zauważyć przed sobą tak dużego pojazdu jakim jest kombajn.
27 lipca 2021 rok ok. godziny 19:00 doszło do kolizji drogowej z udziałem kombajnu i samochodu osobowego. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 19.00 w Dubowie (województwo podlaskie, powiat sejneński, gmina Sejny).
Nieopodal skrzyżowania drogi krajowej numer 92 i drogi ekspresowej S5 w miejscowości Kostrzyn (woj. wielkopolskie, powiat poznański, gm. Kostrzyn) prawdopodobnie w kombajn marki John Deere jadący drogą nr 92 wjechał samochód ciężarowy marki Scania z naczepą.
Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy informację o pożarze kombajnu podczas żniw na jednym z pól w okolicach Trzcińsko Zdrój (woj. zachodniopomorskie, powiat gryfiński).
Dziś około południa z ciężarówki przewożącej kombajn rolniczy nastąpił wyciek oleju. Spowodowało to zablokowanie drogi krajowej nr 92 Poznań-Września na wysokości Kostrzyna (Wielkopolska, powiat poznański)

Rzuć na to okiem!