fbpx

Kombajny

Pomysł umożliwiający przejazd kombajnem z podczepionym na przodzie hederem publicznej ale w eskorcie pilotującego ciągnika z sygnałami świetlnymi, podobnie jak to ma miejsce przy przewożeniu tzw. gabarytów samochodami ciężarowymi – to postulat Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Wielu rolników zastanawia się, jakie uprawnienia na kombajn są niezbędne, aby móc legalnie kierować ta maszyną. Czy konieczne jest odbycie specjalnego kursu prawa jazdy?
Zachowanie ostrożności i zasad bezpiecznej pracy podczas prac w gospodarstwie rolnym to dla zdecydowanej większości rolników sprawa oczywista. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy po zakończonej pracy tracimy czujność i np. podczas prac porządkowych po zbiorach nietrudno o wypadek.
Okres żniw wymaga szczególnej ostrożności wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, bowiem to właśnie wtedy na drogach jest najwięcej maszyn rolniczych, w tym tych największych czyli kombajnów.
Do wypadku doszło w dzień na prostym odcinku wąskiej drogi sąsiadującej z polem. Aż trudno sobie wyobrazić, jak motocyklista mógł nie zauważyć przed sobą tak dużego pojazdu jakim jest kombajn.
27 lipca 2021 rok ok. godziny 19:00 doszło do kolizji drogowej z udziałem kombajnu i samochodu osobowego. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 19.00 w Dubowie (województwo podlaskie, powiat sejneński, gmina Sejny).
Nieopodal skrzyżowania drogi krajowej numer 92 i drogi ekspresowej S5 w miejscowości Kostrzyn (woj. wielkopolskie, powiat poznański, gm. Kostrzyn) prawdopodobnie w kombajn marki John Deere jadący drogą nr 92 wjechał samochód ciężarowy marki Scania z naczepą.
Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy informację o pożarze kombajnu podczas żniw na jednym z pól w okolicach Trzcińsko Zdrój (woj. zachodniopomorskie, powiat gryfiński).
Dziś około południa z ciężarówki przewożącej kombajn rolniczy nastąpił wyciek oleju. Spowodowało to zablokowanie drogi krajowej nr 92 Poznań-Września na wysokości Kostrzyna (Wielkopolska, powiat poznański)
Maszyny rolnicze po sezonie wymagają przeglądu, sprawdzenia napędu, układu jezdnego oraz wszystkich mechanizmów – to zmniejsza ryzyko nieprzewidzianych przestojów podczas pracy.