fbpx

Paliwo dla rolników

Uprawa kukurydzy może być realizowana na wiele sposobów i w różnym celu. Większość hodowców decyduje się na sprzedaż ziaren od razu po zbiorach, ponieważ kukurydza mokra nie wymaga suszenia. W przypadku kukurydzy suchej, proces suszenia jest niezbędny. Odbywa się on za pomocą specjalnego systemu, który implementowany jest w dedykowanych suszarniach do kukurydzy.
To już drugi nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej. O zwrot można wnioskować do 31 sierpnia 2022 roku w urzędach gmin lub miast.
Wzrost cen nawozów rolniczych w Polsce jest najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zabrało głos w sprawie planowanego wprowadzenia dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów. Kaucja ta miałaby objąć między innymi rolników, którzy mogą mieć problem z terminowym zwrotem zużytego oleju i tym samym odzyskaniem kaucji. Taka polityka będzie generować dodatkowe koszty związane z prowadzeniem produkcji rolniczej.
Do kradzieży doszło nocą z 22 na 23 kwietnia 2020 roku w miejscowości Lotyń (Wielkopolska) Łupem złodzieja padło ok. 300 litrów paliwa z ciągnika rolniczego.
Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju w sprawie wniosku Wielkopolskiej Izby Rolniczej o zmianę w prawie budowlanym, mającą na celu zwolnienia producentów rolnych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do zbiorników na płynny nawóz RSM oraz paliwo rolnicze.
Choć Krajowa Administracja Skarbowa zwalnia rolników z obowiązku wcześniejszego zgłaszania dostawy paliwa poprzez rejestrację w bazie danych, to jednak firmy paliwowe tego wymagają.
Ponad rok temu John Deere zdecydował się wprowadzić rewolucyjny w branży program „Gwarancja Spalania” zapewniający klientom rekompensatę środków w przypadku, gdy ciągnik spali zbyt dużo paliwa. Amerykański producent postanowił też nagrodzić rolników za ekonomiczną jazdę dwukrotnością zaoszczędzonych środków. Są już pierwsi nagrodzeni.
Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.
Ostatnia nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych daje biometanowi możliwość zaistnienia na rynku w charakterze odnawialnego paliwa transportowego. Krajowa Izba Biopaliw oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego postanowiły o podjęciu wspólnych działań ukierunkowanych na praktyczne uruchomienie w Polsce produkcji biometanu.

Rzuć na to okiem!