Też tak wozicie widły?
Widok taki jak ten może wzbudzać uśmiech na twarzy, jednak taki sposób transportowania narzędzi może być bardzo niebezpieczny.
Widok taki jak ten może wzbudzać uśmiech na twarzy, jednak taki sposób transportowania narzędzi może być bardzo niebezpieczny.
Wybraźmy sobie zderzenie z innym pojazdem lub wypadnięcie wideł gdy w pobliżu przechodzą piesi.
Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
Prowadząc gospodarstwo rolne trzeba mieć na uwadze to, że droga z gospodarstwa do oddalonego o kilka kilometrów pola wymaga poświęcenia takiej samej uwagii w kwestii bhp jak przy zabiegach polowych oraz obsłudze zwierząt gospodarskich.
Apelujemy o ostrożność i przewożenie narzędzi oraz sprzętu w bezpieczny sposób, solidne ich umocowanie na czas transportu, najlepiej w przyczepie lub skrzyni narzędziowej.
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
Tragiczny wypadek przy wożeniu balotów
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Poferment z biogazowni – co to jest?
Wykorzystanie tego materiału w rolnictwie może przynieść korzyści zarówno dla gleby, jak i upraw, a także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych. Zanim jednak zapadnie decyzja o jego zastosowaniu, warto dokładnie poznać, czym jest poferment, jakie są jego właściwości, przepisy regulujące jego użycie, a także odpowiednie dawkowanie.
Czym jest poferment z biogazowni?
Poferment to produkt uboczny powstający podczas fermentacji beztlenowej w biogazowniach. W tym procesie różne materiały organiczne, takie jak resztki roślinne, obornik, a także odpady rolnicze, są przetwarzane w biogaz. Pozostały po produkcji biogazu materiał nazywany jest właśnie pofermentem. Jest to substancja organiczna o wartości nawozowej, która zawiera
Liść laurowy. Jakie ma właściwości, na co pomaga?
Zioło to stosowane było już w starożytności przez Greków i Rzymian, a z biegiem lat jego popularność nie maleje. Liść laurowy ceniony jest nie tylko za wyjątkowy smak, który wzbogaca potrawy, ale także za liczne korzyści zdrowotne, jakie przynosi jego stosowanie.
Z jakiej rośliny zbiera się liść laurowy?
Liść laurowy pochodzi z drzewa wawrzynu szlachetnego, czyli rośliny z rodziny wawrzynowatych, która naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Wawrzyn to roślina o wiecznie zielonych liściach, która w naturalnym środowisku może osiągać wysokość do kilkunastu metrów. Jest ceniony zarówno za swoje walory ozdobne, jak i użytkowe. Od wieków był symbolem mądrości i
Najczęściej wymieniane części do maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?
Jednak, jak każda technologia, również one podlegają zużyciu. Regularna konserwacja i wymiana części to klucz do utrzymania maszyn w optymalnym stanie. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej wymieniane części do maszyn rolniczych oraz co warto wiedzieć o ich zakupie i użytkowaniu.
Dlaczego regularna wymiana części jest tak ważna?
Maszyny rolnicze, takie jak traktory, kombajny, prasy czy siewniki, pracują często w trudnych warunkach – na polach, w błocie, przy zmiennych temperaturach. Tego typu warunki sprzyjają zużyciu komponentów, co może prowadzić do awarii w najmniej odpowiednim momencie, na przykład w trakcie zbiorów. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna wymiana części. Regularne przeglądy oraz wymiany
Najczęstsze choroby karpia – objawy i leczenie
Najczęstsze choroby karpi - objawy i leczenie
Karp to najczęściej spotykana ryba w stawach hodowlanych. Mimo że wyróżnia się wysoką odpornością, to zdarza się, że zostaje dotknięta przez pewne choroby. Aby móc zapobiec epidemii, warto zapoznać się z objawami chorób karpi i szybko rozpocząć działania mające na celu wyeliminowanie czynników wywołujących te schorzenia.
Kulorzęsek (Ichtioftirioza) - rybia ospa
Ichtioftirioza, zwana także rybią ospą, jest wywołana pogorszeniem się warunków środowiskowych i powoduje osłabienie organizmu ryby. Jest ona chorobą silnie zaraźliwą, wywoływaną przez pierwotniaka zwanego orzęskiem. Zwykle osiada on na skórze i płetwach, jednak zdarza się, że atakuje również skrzela, jamę gębową i torebkę rogówki.
Jak objawia się jedna z
Składki na ZUS zaliczane do emerytur rolniczych w KRUS?
Ma to konsekwencje w późniejszym okresie, kiedy rolnik przechodzi na emeryturę. Wynika to z faktu, że pracodawca rolnika, podobnie jak pracownik, opłaca w tym czasie, zgodnie z przepisami, składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przerywając jednocześnie okres składkowy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Dzieje się tak pomimo faktu, że rolnik równolegle cały czas prowadzi gospodarstwo w którym pracuje.
KRUS nie zalicza tego czasu do okresu składkowego, który jest zaliczany do emerytury rolniczej. Należy mieć przy tym na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli rolnik nie przepracuje 25 lat w gospodarstwie przez cały ten czas opłacając składki do KRUS, to nie nabywa prawa
Ile PGE płaci za dzierżawę ziemi rolnej pod fotowoltaikę? Opinie, ceny
W kontekście rosnącej potrzeby zwiększenia produkcji energii odnawialnej, firmy takie jak PGE szukają odpowiednich terenów, na których mogą zainstalować panele fotowoltaiczne. Dla właścicieli gruntów rolnych to szansa na uzyskanie stałego dochodu z ziemi, która często jest mało przydatna pod tradycyjną uprawę rolną. Jednak czy dzierżawa ziemi rolnej pod fotowoltaikę naprawdę się opłaca?
Na czym polega dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę?
Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę to forma umowy między właścicielem gruntu a firmą energetyczną, taką jak PGE, na mocy której właściciel udostępnia swoją ziemię do użytku w celach instalacji i eksploatacji farmy fotowoltaicznej. Ziemia ujęta w umowie powinna spełniać określone kryteria, w
Stawki płatności bezpośrednich za 2024 rok – niższe niż przed rokiem
Rozporządzenie w sprawie stawek płatności bezpośrednich za 2024 rok zostało podpisane 11 października br. przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Stawki są niższe od zeszłorocznych, co wynika z szeregu czynników.
Ustalone zostały stawki płatności bezpośrednich za 2024 rok. Z kolei wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, również ekoschematów obszarowych, rozpocznie się 16 października 2024 bieżącego roku.
Stawki podstawowych płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego za 2024 rok wynoszą:
- podstawowe wsparcie dochodów: 483,20 zł/ha;
- płatność redystrybucyjna: 168,79 zł/ha;
- płatność dla młodych rolników: 256,55 zł/ha;
- płatność do roślin
Nawóz NPK- działanie, stosowanie i zalecenia
Właściwe stosowanie nawozu NPK może znacząco poprawić kondycję roślin, jednak jego skuteczność zależy od odpowiedniego dopasowania do potrzeb roślin i warunków glebowych. Czym są wieloskładnikowe nawozy NPK i jakie mają działanie? Czy warto je stosować?
Nawozy jednoskładnikowe vs. nawozy wieloskładnikowe
Wybór odpowiedniego nawozu dla roślin może być kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje nawozów: jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości oraz zastosowania, a wybór między nimi zależy od specyficznych potrzeb upraw. Nawozy jednoskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają jeden kluczowy pierwiastek odżywczy. Mogą to być nawozy azotowe, fosforowe
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.