Toksyny na talerzu. Czy ryby to „samo zdrowie”?
Spożywanie niektórych gatunków ryb niesie ryzyko dostarczenia naszemu organizmowi wielu szkodliwych i toksycznych substancji. Ryby są obecne w prawie każdym rodzaju diety. Nie jedzą ich jedynie weganie i wegetarianie. Zdaniem dietetyków stanowią niezastąpione źródło kwasów omega 3, trudno dostępnych w innych typach pożywienia.
Dostarczają do organizmu wysokiej jakości białko, dlatego lekarze radzą, aby zastąpić nimi czerwone mięso. Jednocześnie w akwenach wodnych występuje kilka gatunków ryb, które pochłaniają znaczne ilości zanieczyszczeń.
W ich ciałach kumulują się szkodliwe substancje, które mogą być zabójcze dla człowieka. Dlatego warto zadać sobie pytanie - które z nich są najbardziej niezdrowe?
Najczęstsze choroby karpia – objawy i leczenie
Dlaczego ryby są ważnym składnikiem diety?
Ryba stanowi składnik pokarmowy złożony głównie z białka i tłuszczu. Nie zawiera tuczących węglowodanów, które przyczyniają się do wzrostu wagi. Ponadto jest bogata w przeciwzapalne kwasy omega 3, wchodzące w skład błon komórkowych. Dzięki nim można utrzymać optymalny poziom ciśnienia i cholesterolu we krwi. Ponadto wpływają pozytywnie na pracę serca i układ nerwowy.
Zdrowe ryby są źródłem witamin i minerałów, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są to przede wszystkim witaminy A, D, E oraz pochodzące z grupy B. Dzięki nim można utrzymać wysoką odporność. Mają właściwości przeciwstarzeniowe i zapobiegają rozwojowi nowotworów. W składzie ryb można też znaleźć żelazo, jod oraz selen, niezbędne w licznych procesach hormonalnych. Dostarczają tlen do narządów w organizmie człowieka.
Góralskie smaki na grillu? Spróbuj grillowanego oscypka i swojskie kiełbasy
Zdrowe ryby — które gatunki ryb są najbardziej bezpieczne?
Oceany to główne źródło pochodzenia ryb. To właśnie one są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Naukowcy szacują, że obecnie w największych akwenach wodnych może znajdować się aż 80 tysięcy ton rtęci. Jest to wynik działalności człowieka - spalania paliw kopalnych oraz działalności gospodarczej. Od czasu rewolucji przemysłowej poziom rtęci w oceanach mógł podnieść się nawet 5-krotnie. Właśnie z tego powodu można znaleźć toksyny i metale ciężkie w rybach.
Wybierając ryby, warto kierować się zasadą, która określa, które ryby absorbują najmniejsze ilości rtęci i zanieczyszczeń. Im mniejsza ryba, tym mniej szkodliwych substancji zawiera jej organizm. Jest tak z prostego powodu — im większy drapieżnik, tym jest w stanie pochłonąć większe ilości toksyn.
Kierując się tą zasadą, warto kupować sardynki, śledzie oraz sole. Można także wybierać gatunki słodkowodne, które pochodzą z jezior lub z hodowli. Zdrowe ryby zawierają dużą zawartość selenu, który - jeśli przewyższa ilość rtęci w rybie — niweluje jej wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Na które ryby warto uważać?
Należy uważać jedynie na niektóre gatunki. Są to najbardziej niezdrowe ryby, stanowiące zagrożenie dla człowieka. Kumulują w sobie największą ilość toksyn i metali ciężkich, dlatego są uważane przez ekspertów za szkodliwe. Warto jeść je w niewielkiej ilości lub w ogóle unikać. Do tej grupy można zaliczyć:
Czym i jak karmić ryby w stawie
pangę — jedną z najtańszych ryb, pochodzącą z Wietnamu. Hoduje się ją w Mekongu, zanieczyszczonej rzece przepływającej przez całe Indochiny. Naukowcy znaleźli liczne metale ciężkie w tych rybach, chlorany oraz hormony, które pobudzają ryby do szybszego wzrostu,
tilapię — podobnie jak panga jest hodowana w Wietnamie i Chinach. Pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego wykryli w egzemplarzach tej ryby liczne ślady kadmu, ołowiu oraz rtęci,
Co zabrać do jedzenia ze sobą na cały dzień pracy?
tuńczyka — należącego do ulubionych ryb wielu Polaków. Niestety stanowi źródło metylortęci oraz histamin, które są powodem powstawania reakcji alergicznych.
(rzd) Michał Ziemski
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
no karpik tylko w święta a ma tyle właściwości odżywczych