REKLAMA

Tomasz Janas: gospodarstwo to moja codzienność, jazda motocyklem to pasja!

Redakcja - Technika
19.03.2017
chat-icon 0

Tym razem w poszukiwaniu rolnika z pasją dotarliśmy do Niemczyna (gmina Damasławek, Wielkopolska), gdzie Tomasz Janas prowadzi wraz z ojcem Tadeuszem gospodarstwo rolne o powierzchni 115 hektarów. Poza rolnictwem Tomasz ma pasję, którą jest jazda pięknym i stylowym Kawasaki Vulcanem VN 1500 Classic.

REKLAMA

Tym razem w poszukiwaniu rolnika z pasją dotarliśmy do Niemczyna (gmina Damasławek, Wielkopolska), gdzie Tomasz Janas prowadzi wraz z ojcem Tadeuszem gospodarstwo rolne o powierzchni 115 hektarów. Poza rolnictwem Tomasz ma pasję, którą jest jazda pięknym i stylowym Kawasaki Vulcanem VN 1500 Classic.

- Model, który posiadam od kilku lat, został sprowadzony przez poprzedniego właściciela ze Stanów Zjednoczonych – opowiada o swoim motocyklu Tomasz - cenię w nim moc, wspaniały wygląd i oczywiście frajdę jaką daje jazda taką maszyną – dodaje.

- Będąc posiadaczem i aktywnym użytkownikiem takiego motocykla, można poznać interesujące osoby, które również są zakręcone na punkcie motoryzacji na dwóch kołach – 

mówi rolnik motocyklista – oczywiście jest to też sposób na odpoczynek, relaks i odreagowanie po ciężkiej pracy w gospodarstwie. Vulcanem interesują się też bardzo moi kilkuletni synowie bliźniacy, być może oni również kiedyś będą jeździć na jednośladach – mówi z uśmiechem na twarzy Tomasz.

Kawasaki Vulcan VN 1500 Classic

ma czterosuwowy, chłodzony cieczą silnk o pojemości 1500 centymetrów sześciennych i mocy 67 koni mechanicznych. Jest to wersja produkowana na rynek amerykański.

PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0000
PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0001

Praca w gospodarstwie to nie tylko pasja, ale również obowiązki i bardzo często również ciężka praca i podejmowanie trudnych decyzji dotyczących uprawy, hodowli czy też niezbędnych inwestycji.

W gospodarstwie Tomasza na 115 ha uprawia się kukurydzę na kiszonkę, trawy z lucernami oraz rzepak (2,7 ha z tony w 2016 roku) i pszenicę (6 ton z hektara w 2016 roku).

To również hodowla bydło mlecznego i mięsnego, łącznie 120 sztuk, w tym 50 krów. Hodowla odbywa się w cyklu zamkniętym.

Rodzina Janasów już od kilku pokoleń zajmuje się hodowlą bydła. Dzięki temu ma doświadczenie i wiedzę na temat hodowli, dzięki czemu średnia wydajność krowy w to 10000 litrów mleka. W minionym roku udało się podnieść wydajność u krów o 500 litrów, z 9500 litrów w 2015 roku do 10000 litrów mleka w 2016 roku.

PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0030
PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0031

- Myślę o budowie obory, co przyczyni się do powiększenia stada, lepszego dobrostanu, co w połączeniu z zaawansowaną automatyką pozwoli na jeszcze większą wydajność stada – opowiada o swoich planach gospodarz – zastanawiam się też nad zakupem robotów

, ponieważ automatyzacja to przyszłość – dodaje.

Budynek użytkowany obecnie na potrzeby krów ma ok. 200 lat, co widać w miejscach gdzie elewacja nie została otynkowana, jest tam odkryta ściana z czerwonej cegły.

W gospodarstwie pracują ciągniki: CASE IH Farmall U 105, URSUS C-330, Massey Fergusson 6485 – 165 KM, Same Dorado, Lamborghini DT965 oraz siewnik i pneumatyczny agregat uprawowo-siewny Kverneland Accord S-Drill.

PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0009
PASJA ROLNIK TOMASZ JANAS KAWASAKI TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0019

– Bardzo cenię ciągnik CASE IH Farmall U 105, jest wygodny, zwrotny i uniwersalny. Przydaje się do prac w samym gospodarstwie oraz na łąki, pod opryskiwacz oraz siewnik – Tomasz wymienia plusy maszyny – serwis autoryzowany w Obornikach oceniam dobrze, są kompetentni, przyjeżdżają na czas. Nigdy nie było takiej sytuacji, że ciągnik nie może pracować – dodaje.

(rtr) pp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA