REKLAMA

Trichoderma viride – sprzymierzeniec rolników w walce z chorobotwórczymi grzybami

Redakcja - Uprawa
20.08.2018
chat-icon 0

Wzmianki w publikacjach naukowych na temat gatunku Trichoderma virideprzedstawiają pozytywny jego wpływ na walkę z grzybami fitopatogennymi, które mogą powszechnie występować w glebie uprawnej.

© Evgeniy Mitroshkin - Fotolia.com
REKLAMA

Wzmianki w publikacjach naukowych

na temat gatunku Trichoderma viride przedstawiają pozytywny jego wpływ na walkę z grzybami fitopatogennymi, które mogą powszechnie występować w glebie uprawnej.

Mówi się, że jest on antagonistą atakującego zboża – i nie tylko – grzyba Fusarium, oznacza to, że potrafi skutecznie walczyć z tym patogenem, tak licznie występującym w ziemi uprawnej. Mając na uwadze ten fakt, warto zastanowić się, gdzie możemy szukać naszego antagonisty, który chętnie poradzi sobie z uciążliwą chorobą zwaną fuzariozą – m.in. fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, fuzariozę liści i kłosów.

Słowami wstępu nadmienię, że zainteresowanie biologicznymi preparatami wynika z postępującej chemizacji rolnictwa, zwiększającego się zużycia środków ochrony roślin oraz ich negatywnego wpływu na glebę. Z tego względu coraz więcej powstaje technologii upraw przyjaznych dla środowiska, które są oparte na stosowaniu mikroorganizmów glebowych oraz produktów pochodzenia naturalnego.

Grzyby z rodzaju Trichoderma prócz umiejętności walki z zagrożeniem ze strony fitopatogenów wspomagają wzrost roślin oraz podnoszą wartość rolniczą gleby. Ponadto jako dobry antagonista posiada takie cechy jak: szybki wzrost, obfite zarodnikowanie, częste występowanie w glebie, tworzenie substancji toksycznych, produkcja enzymów, łatwość wykorzystywania związków organicznych i nieorganicznych oraz zdolność do pasożytnictwa.

Bardzo duża dynamika wzrostu tego grzyba, powoduje, że mogą one w szybkim tempie opanować środowisko, w którym się rozwijają i pobrać obecne w podłożu składniki pokarmowe, co uniemożliwia rozwój patogenów roślin.

Występuje powszechnie, ale ich najczęstszym siedliskiem jest próchniejące drewno, gleba – okolice korzeni roślin. Dlatego też, grzyb ten jest izolowany z różnych siedlisk, także z kompostów. Biopreparaty zawierające w swoim składzie szczepy Trichoderma sp. znajdują dodatkowo zastosowanie w zaprawianiu nasion, bulw lub cebul, indukowaniu odporności roślin przez opryskiwanie ich części nadziemnych. Co więcej, stosowane są w ochronie upraw soi, fasoli, bawełny, tytoniu, pomidorów oraz cebuli, a traktowanie nimi upraw obniża koszty produkcji o około 40%.

W odpowiedzi na pytanie zawarte w treści artykułu, naszego antagonistę możemy szukać w kompostach oraz biopreparatach – Bactim Fertimax – kilka szczepów grzybów z rodzaju Trichoderma, Trifender – szczep Trichoderma asperellum, Vital Plus – szczep Trichoderma viride B35, Bactim Vigor – szczepy Trichoderma viride TV 03 i Trichoderma harzianum TH 01.

(rup) Anna Bluszcz

Doktorantka III roku


Katedra Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej


Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA