REKLAMA

Trujące rośliny doniczkowe

Monstera to jedna z trzymanych w domach roślin doniczkowych, które są trujące i niebezpieczne dla człowieka

Rośliny doniczkowe to nieodzowny element wystroju wielu domów, ogrodów, a także ładnie zaaranżowanych przestrzeni publicznych. Są często podziwiane przez tłumy bądź zajmują skromne miejsce na parapecie w sypialni. Jednak czy wiele osób zastanawiało się nad szkodliwością niektórych z nich?

fot. Adobe Stock
Redakcja - Zdrowie 18.04.2022 chat-icon1

REKLAMA
Monstera to jedna z trzymanych w domach roślin doniczkowych, które są trujące i niebezpieczne dla człowieka[/caption]

Rośliny doniczkowe to nieodzowny element wystroju wielu domów, ogrodów, a także ładnie zaaranżowanych przestrzeni publicznych. Są często podziwiane przez tłumy bądź zajmują skromne miejsce na parapecie w sypialni. Jednak czy wiele osób zastanawiało się nad szkodliwością niektórych z nich?

 

Spożycie pewnych części trujących roślin doniczkowych, czy po prostu kontaktu z nimi może skutkować nie tylko problemami żołądkowymi czy wystąpieniem reakcji alergicznej. Najbardziej trujące rośliny doniczkowe mogą prowadzić także do paraliżu czy drgawek, a nawet śpiączki.

Trujące rośliny w domu - cisi zabójcy o pięknej prezencji

To właśnie część roślin, o które się tak skrupulatnie troszczymy, może mieć bardzo zły wpływ na nasz stan zdrowia. Wiele roślin, które są znanymi i lubianymi elementami wystroju może mieć po prostu katastrofalny wpływ na życie nas samych czy nawet dzieci bądź zwierząt domowych.

Anturium

Anturium jest jedną z bardziej popularnych roślin doniczkowych, które uprawiamy na domowym parapecie. Równie lubiana jest przez florystów, gdyż pojawia się w bardzo licznych wiązankach. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy ona do doniczkowych roślin trujących. Pędy i liście posiadają nieznaczną ilość kryształów szczawianu wapnia, jednak ona wystarczy, by po ich spożyciu pojawiały się obrzęk warg, języka i gardła. Nawet sam kontakt z rośliną może doprowadzić do wystąpienia wysypki.

Bluszcz doniczkowy

Doniczkowe rośliny trujące obejmuje także bluszcz doniczkowy. Jest to chętnie wybierana roślina do wiszącej doniczki. Ze względu na wijące właściwości jest ona niezwykle efektowna. Drażniąco zarówno na skórę, jak i także spojówki oczu działają saponiny, które znajdują się w soku rośliny. Połknięcie kawałka tej rośliny może natomiast doprowadzić u każdego do wymiotów, halucynacji czy nawet odrętwienia bądź zatrzymania oddechu.

Gwiazda Betlejemska

Tak chętnie kupowana szczególnie w okresie bożonarodzeniowym Poinsecja, zwana potocznie Gwiazdą Betlejemską, także posiada trujące właściwości. Sok zawarty w roślinie, po bezpośrednim kontakcie może prowadzić do wysypki i licznych podrażnień

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat, tak ładna i zielona roślina także nie jest w pełni bezpieczna. Zawarte w niej szczawiany wapnia mogą prowadzić do obrzęku górnych dróg oddechowych, a przede wszystkim podrażnienia śluzówki jamy ustnej, a także przewodu pokarmowego.

Monstera

Roślina ta szturmem podbiła media społecznościowe, jest stale bardzo chętnie kupowana. Dzięki niezwykle reprezentatywnemu wyglądowi bardzo często wykorzystywana jest do robienia zdjęć. Ona także może mieć negatywny wpływ na spojówki i przewód pokarmowy. Przy ostrożnej pielęgnacji nie powinna ona być szkodliwa, łatwo o nią zadbać, a w dodatku pięknie się prezentuje. Należy pilnować jednak, aby dziecko nie wzięło jej do buzi, gdyż także należy do listy kwiatów trujących doniczkowych.

Fikus

Równie dobrze znana i lubiana roślina to fikus, jednak jego spożycie jest niezwykle niebezpieczne. Sok tej rośliny ma w swoim składzie lateks, kauczuk, kumarynę, żywicę, a także białka. Spożycie części łodygi lub liścia, w których znajduje się sok mleczny, będzie miało bardzo negatywne skutki. Może ono prowadzić do kataru, bólów brzucha, wymiotów, ale także astmy oskrzelowej i związanymi z tym dusznościami.

Filodendron

Kontakt z sokiem tej ładnej, zielonej rośliny może mieć bardzo negatywne skutki na cały organizm człowieka. Powikłania mogą przybierać różne formy, począwszy od bolesnego podrażnienia skóry przez ślinotok, wymioty czy obrzęk błon śluzowych.

Datura

Do doniczkowych roślin trujących, jednak o większych gabarytach należy Datura. To ogromna roślina doniczkowa, którą można znaleźć w wielu ogrodach czy nawet w przestrzeni publicznej. Te kwiaty o dzwoneczkowym kształcie są jednak niestety jedynie złudnie piękne. Tragicznie wpływające na zdrowie i życie alkaloidy znajdują się we wszystkich częściach rośliny. Już mała ilość spożycia rośliny może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: halucynacje, konwulsje, palpitacje serca, a nawet śpiączkę. Natomiast większe dawki mogą mieć skutek śmiertelny.

Jakie rośliny zatem mam wybrać?

Spora część powyższych roślin była szkodliwa dopiero po spożyciu. W przypadku mieszkania z dorosłymi ludźmi nie powinny więc stanowić one zagrożenia. Warto upewnić się także, jakie rośliny są niebezpieczne dla zwierząt domowych, które czasem lubią obgryzać rośliny ze swojego otoczenia. Natomiast w przypadku posiadania małych dzieci, które mogłyby chcieć zjeść kwiatka czy listek, warto zrezygnować z tej formy ozdabiania bądź uniemożliwić dziecku dostęp do nich. Doniczkowe rośliny trujące są często w naszym otoczeniu. Warto jednak sobie zdawać z tego, że mogą mieć one negatywny wpływ na stan zdrowia. W sytuacji szukania przyczyny danych dolegliwości może być to informacja przydatna. Rośliny te mogą być pięknym elementem dekoracyjnym, w końcu służą one do dekoracji, nie do spożycia. Należy dokładnie umyć dłonie po kontakcie z nimi, jeśli będzie to konieczne udać się do lekarza.

(rw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


wiesław 05.05.2022

dobrze wiedzieć ;-0

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA