REKLAMA

Truskawki coraz tańsze, pomimo problemów plantatorów 

Redakcja - Prawo i Finanse
30.05.2018
chat-icon 0

Sezon truskawkowy już się rozpoczął. Na targowiskach i na giełdach hurtowych mamy już pierwsze owoce z gruntu. Ich cena jest niższa, niż przed rokiem, ponieważ i owoców jest trochę więcej.

fot. ⓒ berryfun - Fotolia.com
REKLAMA

Sezon truskawkowy już się rozpoczął. Na targowiskach i na giełdach hurtowych mamy już pierwsze owoce z gruntu. Ich cena jest niższa, niż przed rokiem, ponieważ i owoców jest trochę więcej.

 

Jednak to, jakie będą ceny w pełni sezonu, pokaże czas. Bo wpływ na nie będzie miała tym razem nie tylko pogoda, ale też... brak pracowników na plantacjach. 

Truskawki w tym sezonie będą tańsze, niż przed rokiem. Jeśli faktycznie producenci zdąża zebrać je na czas. Pracowników do zbioru wciąż jest za mało, a w urzędach kolejki do zarejestrowania cudzoziemców opóźniają ich wyjście na pole. Pisaliśmy już o tym ostatnio w artykule „Zmiany w prawie są, a pracowników w rolnictwie... wciąż brak”. Na polskich pracowników sezonowych plantatorzy raczej nie mają co liczyć – jeśli już nasi rodacy zdecydują się na tego typu pracę, to wolą dostać za nią zapłatę w... euro – za granicą.

Zdarza się, że plantatorzy, chcąc zebrać owoce, łamią prawo i decydują się na to, aby obcokrajowcy, nawet bez niezbędnych pozwoleń i dokumentów, pracowali na plantacji. Taka sytuacja zaowocowała już pierwszymi mandatami, po przeprowadzonych przez straż graniczną kontrolach. Plantatorzy jednak często stają przed decyzją: pozostawić owoce na polu i nie zebrać plonu lub zaryzykować mandat i wpuścić na plantacje pracowników bez niezbędnych pozwoleń.

Warto tu też wspomnieć, że gwałtowne burze oraz opady gradu, które pojawiły się w niektórych rejonach kraju (zapowiadaliśmy je w ostatniej prognozie pogody) (tu można wstawić link do pogody), zniszczyły część plantacji. O takiej sytuacji poinformował portal echodnia.eu – w gminie Beliny (pow. kielecki) na wielu plantacjach grad uszkodził zarówno te dojrzałe, jak i zielone owoce.

Niższe ceny truskawek 

Pomimo, że plantatorzy borykają się z wieloma problemami, ceny truskawek na krajowych rynkach hurtowych i na targowiskach w ostatnich dniach systematycznie spadają. Według danych z wtorku, 29. maja, najtaniej można było kupić te owoce na rynku hurtowym w warszawskich Broniszach. Tu ich cena wahała się od 2,5 zł do nawet 8 zł. Zauważalny był tu wzrost cen o 16% w stosunku do poprzedniego notowania.

W Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A.) za truskawki trzeba było zapłacić od 5 do 8 zł. W Lublinie na Elizówce kosztowały one zdecydowanie mniej, niż dzień wcześniej (-20%), czyli 4,5-5 zł. Podobne ceny były w Kaliszu - za owoce trzeba było zapłacić 4-5 zł (-10%) oraz w Bydgoszczy: 4-5,5 zł. Na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa ceny kształtowały się na poziomie 3-6 zł, w rzeszowskim Agrohurcie 4-10 zł, a w Krakowie 4-7 zł. 

Prognozy zbiorów i cen

- Truskawki są tańsze, niż jeszcze tydzień temu. Generalnie, sezon zapowiada się dobrze. Na tym etapie okresu wegetacyjnego możemy spodziewać się trochę większych zbiorów, niż przed rokiem, więc i niższych cen tych owoców. Co prawda w tamtym roku nie było gwałtownego spadku, jeśli chodzi o zbiory truskawek, ale w 2017 roku było duże zapotrzebowanie ze strony rynków zbytu, więc i ceny były wysokie. A w tym roku na pewno ceny będą niższe – podkreśla Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Ale oczywiście sytuacja może się zmienić, np. jak będzie susza – dodaje.

Oczywiście, jak zauważa ekspert IERiGŻ, na zbiory truskawek i ich ceny, wpływ może mieć wiele czynników, takich jak np. wspomniane warunki pogodowe. Na razie jednak, pomimo problemów, z jakimi w tym sezonie borykają się plantatorzy, sytuacja wygląda całkiem nieźle – nie zanosi się na to, aby truskawek miało zabraknąć, do tego owoce są dobrej jakości. A więc obserwowana tendencja raczej się utrzyma – ceny w najbliższym czasie powinny spadać.

(rpf) Renata Struzik

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA