REKLAMA

Trwają kontrole gospodarstw w celu weryfikacji przestrzegania zasad bioasekuracji

Z dniem 28 lutego 2018 roku w życie weszły zasady bioasekuracji, które są reakcją na narastający problem związany z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.

fot. Policja Warmińsko-Mazurska
12 marca 2018 chat-icon0

REKLAMA

Inspektorat Weterynarii we współpracy m.in. z policją prowadzi kontrole gospodarstw w celu weryfikacji czy producenci świń spełniają wymogi związane z hodowlą trzody chlewnej.

To samo dotyczy podmiotów zajmujących się transportem zwierząt oraz prowadzeniem sklepów lub stoisk mięsnych na targowiskach i bazarach. Wspólnie z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną kontrolowane są także restauracje oraz inne placówki gastronomiczne, gdzie istnieje ryzyko wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia.

W minionym tygodniu doszło do kontroli jednego z gospodarstw na terenie gminy Mrągowo, które jak się okazało prowadziło nielegalną hodowlę świń oraz nie przestrzegało norm związanych z ochroną przed afrykańskim pomorem świń.

Hodowla nie była zgłoszona do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a świnie znajdujące się w gospodarstwie nie były oznakowane i pochodziły z niewiadomego źródła.

Właścicielowi zwierząt grozi wysoka kara pieniężna określona w art. 85 aa, a zwierzęta prawdopodobnie zostaną uśmiercone.

(rzw) Krzysztof Przepióra, Policja Warmińsko-Mazurska


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Nieoficjalnie: Unijny zakaz dla ukraińskich zbóż przedłużony

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon2

Jest to zakaz dla swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Nie można ich wywozić do Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Kraje te zabiegały w Brukseli o przedłużenie tego embarga o kolejne miesiące. Osobiście o cofnięcie zakazu zabiegał u Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodimir Zełeński oraz minister rolnictwa tego kraju Mykola Solski. Rozczarowania postawą ukraińskiego rządu nie krył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który od ukraińskich partnerów po prowadzonych rozmowach i negocjacjach otrzymywał sygnały, że sprawa jest dogadana bezpośrednio pomiędzy Polską a Ukrainą.

REKLAMA

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA