Trzcina cukrowa – uprawa w Polsce
Trzcina cukrowa to roślina jadalna, wykorzystywana do produkcji cukru. Głównym producentem cukru trzcinowego jest obecnie Ameryka Południowa. Wyrobem zajmują się także Indie oraz Kuba. W Polsce uprawa cukrowca lekarskiego nie jest tak popularna. Nasz kraj specjalizuje się w produkcji cukru buraczanego.
Budowa trzciny cukrowej
Cukrowiec lekarski to roślina przypominająca trzcinę, jednak należy pamiętać, że botanicznie nią nie jest. Łodygi cukrowca nie są rozgałęzione i wyglądają jak źdźbła trawy. Są w stanie osiągnąć wysokość nawet 6 m przy średnicy 3-7 cm. Dół łodygi jest nagi i woskowaty. W tej części rośliny można dostrzec też pierścienie blizn, które pozostały po pierwszych liściach. W wyższych partiach łodygi cukrowca są pokryte pochwiasto przez zachodzące na siebie liście.
Na samym dole trzciny znajdują się korzenie bądź ich zawiązki. Na czubkach łodyg znajdują się nowe, młode liście. Zazwyczaj mają lekko żółtawy lub czerwonawy kolor, natomiast liście – odcień zielony (żółkną, gdy zaczynają się starzeć). Brzegi blaszek liściowych są bardzo ostre. Na środku każdego liścia znajduje się szeroki, jasny nerw. Gdy cukrowiec lekarski kwitnie, pojawiają się na nim niewielkie kwiaty. Wyrastają one z przegród owłosionych kłosów. Owoce trzciny cukrowej mają podłużny kształt ziarniaków. Jednak zazwyczaj występują one na roślinach rosnących dziko. Bardzo rzadko pojawiają się na cukrowcach hodowlanych.
Cena minimalna za buraki w Krajowej Grupie Spożywczej – „Polski Cukier” ustalona na 46 euro
Trzcina cukrowa – wykorzystanie
Cukrowiec lekarski jest wykorzystywany również do produkcji rumu. W tym celu uprawia się go na większości karaibskich wysp – Jamajce, Dominikanie, Kubie, Maderze, Martynice, Madagaskarze i w Puerto Rico.
W części krajów, głównie w Brazylii, trzcina cukrowa wykorzystywana jest do produkcji etanolu służącego jako tanie paliwo samochodowe. Cukrowiec lekarski bywa także stosowany w przemyśle farmaceutycznym i papierniczym. Niektóre państwa wykorzystują go do wyrobu celoteksu, czyli materiału budowlanego pełniącego funkcję izolatora ciepła i dźwięków. W niektórych krajach można również kupić sok z trzciny cukrowej oraz grube źdźbła tej rośliny uznawane za naturalne słodycze.
Wymagania glebowe i zabiegi agrotechniczne w uprawie buraka cukrowego
Trzcina cukrowa – wymagania i warunki uprawy
Trzcina cukrowa to roślina naturalnie rosnąca w strefie międzyzwrotnikowej, preferująca klimat gorący i wilgotny. Jeśli chcesz zająć się jej uprawą w Polsce, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Uprawianie tej rośliny w naszym klimacie to spore wyzwanie. Trzcina cukrowa jest w stanie przetrwać krótkotrwałe spadki temperatury wynoszące od 0 do 5 stopni Celsjusza. Jeśli jednak niskie temperatury będą utrzymywały się przez długi czas, roślina obumrze.
Oczywiście uprawa trzciny cukrowej w Polsce jest możliwa wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż roślina ta nie jest w stanie przetrwać nawet najmniejszych przymrozków. Cukrowiec lekarski preferuje stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione. Aby utrzymać ją przy życiu, należy dbać o jej odpowiednie nawodnienie. Roślina ta potrzebuje bardzo dużych ilości wody i wyjątkowo żyznej gleby. Należy zaznaczyć, że jest ona bardzo wymagająca, a jej uprawa wymaga dużego zaangażowania. Do optymalnego rozwoju potrzebuje ona znacznych nakładów pracy. Ponadto cukrowiec lekarski jest bardzo trudny w rozmnażaniu. Niestety, w naszym klimacie roślina ta nie tworzy nasion.
Trzcina cukrowa – występowanie
Trzcina cukrowa występuje głównie w strefie klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Do największych producentów cukrowca lekarskiego zalicza się kraje takie jak: Brazylia, Indie, Chiny, Tajlandia, Pakistan, Meksyk, Kolumbia, Filipiny, Indonezja i Stany Zjednoczone. Trzcina cukrowa rośnie w krajach, w których występują wysokie temperatury (powyżej 20 stopni Celsjusza) i częste opady. Długie pory deszczowe pozwalają nawet na 7-10 miesięcy wzrostu rośliny. Na dużą skalę cukrowiec lekarski jest hodowany najczęściej w miejscach o mało urozmaiconej rzeźbie terenu, gdyż sprzyja to mechanizacji transportu oraz uprawy.
Trzcina cukrowa – gdzie kupić w Polsce?
Choć uprawa w Polsce trzciny cukrowej jest mało popularna ze względu na klimat, to istnieje możliwość zakupienia sadzonek tej rośliny i hodowania ich w warunkach domowych. Sadzonki cukrowca lekarskiego można zamówić w internecie na popularnych serwisach aukcyjnych oraz na stronach niektórych sklepów ogrodniczych. Ceny sadzonek trzciny cukrowej nie są wyjątkowo wysokie. Za jedną sztukę trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Należy jednak pamiętać, że roślinie tej trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Konieczne jest posadzenie jej w odpowiedniej ziemi i zastosowanie dobrego oświetlenia.
Niemcy uderzają w polskich plantatorów buraków. Żądają zniesienia dopłat
(rup)
Na plantacjach buraka zaczął pojawiać się chwościk
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
ja farmer mówię wam, że nie ważne z czego byle było słodkie a tak na serio to nie jest to łatwy temat żeby w naszej strefie klimatycznej wyprodukować cukier z czegoś innego niż burak cukrowy, którego uprawa jest też opłacalna