Trzoda chlewna: coraz niższe pogłowie, ceny stoją w miejscu
Koncentracja produkcji postępuje wbrew założeniom Zielonego Ładu. Główny Urząd Statystyczny informował we wrześniu, że według wstępnych danych zczerwca 2021rokupogłowie świń liczyło ponad 11 milionów sztuk.

Koncentracja produkcji postępuje wbrew założeniom Zielonego Ładu. Główny Urząd Statystyczny informował we wrześniu, że według wstępnych danych z czerwca 2021roku pogłowie świń liczyło ponad 11 milionów sztuk.
Spadek pogłowia dotyczy bez wyjątku wszystkich grup produkcyjno – użytkowych trzody chlewnej. Gdy nasz kraj dołączył do Unii Europejskiej, pogłowie świń wynosiło ponad 17 milionów świń. Z produkcji trzody chlewnej zrezygnowały głównie gospodarstwa z małymi stadami. Tymczasem w okresie od czerwca 2020 roku do czerwca 2021 roku pogłowie świń w Polsce spadło o 400 tysięcy sztuk Najwięcej świń nadal hodowanych jest w Wielkopolsce.Taki sam poziom pogłowia świń jak obecnie w Polsce po raz ostatni notowano w latach 50 XX wielku, a więc prawie 70 lat temu. Przed II Wojną Światową było to ok. 6 milionów sztuk – pojawia się pytanie czy pogłowie świń w Polsce może spaść nawet do tak niskiego poziomu. Oficjalna cena na tuczniki nie zmienia się zarówno w Polsce jak i w Niemczech. To już kolejny tydzień cen skupu na poziomie bliskim granicy opłacalności, bowiem cały czas bardzo dynamicznie rosną koszty utrzymania stada.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.