Twój plon kształtuje się jesienią. Kluczowe zasady uprawy rzepaku ozimego
Sierpień był niezwykle intensywnym miesiącem dla większości rolników. Po zakończeniu prac żniwnych, które niejednokrotnie oznaczają wyścig z czasem i aurą, plantatorów czeka kolejne trudne zadanie, które rzutować będzie na wyniki ekonomiczne osiągane przez ich gospodarstwa w kolejnym roku.
Sierpień był niezwykle intensywnym miesiącem dla większości rolników. Po zakończeniu prac żniwnych, które niejednokrotnie oznaczają wyścig z czasem i aurą, plantatorów czeka kolejne trudne zadanie, które rzutować będzie na wyniki ekonomiczne osiągane przez ich gospodarstwa w kolejnym roku.
Szczególnie dużo pracy czeka rolników, którzy w swoich gospodarstwach decydują się na uprawę rzepaku ozimego. Druga połowa sierpnia jest optymalnym okresem siewu tej rośliny, a zachowanie wskazanych terminów agrotechnicznych jest kluczowe dla jej rozwoju, a co za tym idzie, także jej plonowania.
Jak odstraszyć sarny z pola
Patrząc na ten moment roku okiem rolnika, można stwierdzić, że plantatorzy przeżyli swego rodzaju maraton, polegający na zbiorze dojrzałych upraw, odpowiednim przygotowaniu stanowiska oraz zasiewie nowego materiału produkcyjnego.
Rolnik chcąc osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, powinnien mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że rzepak jest rośliną, która do odpowiedniego przezimowania potrzebuje dobrze rozwiniętego i rozkrzewionego systemu korzeniowego i liściennego (8-12 liści).
Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje
Aby móc zapewnić roślinie odpowiedni rozwój i przygotowanie do zimowania, powinniśmy pamiętać, że nawet kilkudniowe opóźnienie terminu siewu może spowodować spowolnienie wzrostu i rozwoju rozety oraz płytsze korzenienie się roślin. Może wiązać się z nawet kilkuprocentową obniżką plonów.
W Polsce przyjmuje się, że optymalny termin siania rzepaku przypada pomiędzy 15, a 20 sierpnia. Wyjątkiem jest północno-wschodnia część naszego kraju, gdzie ze względu na niższe temperatury zaleca się posiew rzepaku do 10 sierpnia.
Rzepak jest rośliną, która w okresie jesiennym potrzebuje około 80 dni wegetacji, ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą około 5 stopni Celsjusza. W takich warunkach powinien on osiągnąć stadium rozwojowe, niezbędne do przetrwania nawet bardzo surowej zimy.
Musimy pamiętać, że optymalny termin siewu jest niezwykle istotnym, ale nie jednym czynnikiem, który ma wpływ na początkową fazę rozwoju rzepaku oraz dalszą produkcję. Jest to roślina, która posiada dość duże wymagania pokarmowe i musi mieć zapewnione odpowiednie nawożenie jesienne. O tej porze roku rzepak powinien być nawożony przede wszystkim fosforem, potasem, azotem i magnezem (zwłaszcza jeżeli gleba na której jest uprawiany ma niską zasobność w ten składnik).
Krowa Jersey – ile daje mleka dziennie ta rasa krów mlecznych
Fosfor odpowiada między innymi za odpowiedni rozwój systemu korzeniowego rośliny. Odpowiednia ilość tego pierwiastka, pomaga wykształcić roślinie odpowiedni system korzeniowy, który ma kluczowe znaczenie w kontekście zimotrwałości, a następnie dostępności wody w momencie, kiedy mamy do czynienia z suszą.
Potas z kolei w połączeniu z wymienionym wcześniej fosforem i innymi składnikami pokarmowymi pełnią fundamentalną rolę w tworzeniu rozety. Ponadto rośliny odpowiednio odżywione potasem, mają zdolność do racjonalnego gospodarowania wody, co także poprawia ich zdolność adaptacyjną przy niedoborze opadów.
Jak dbać o Ursusa C-360? Jak często go serwisować i wymieniać olej?
Zarówno fosfor, jak i potas, mają niezwykle istotne znacznie dla rozwoju roślin jesienią, ale to azot jest głównym składnikiem, który rzutuje na odpowiednie przygotowanie roślin do zimy. Ustalając dawki nawożenia azotowego, powinniśmy brać pod uwagę takie czynniki jak termin siewu, uprawianą odmianę oraz wykorzystane wcześniej nawozy naturalne.
Azot jest bowiem składnikiem, który łatwo może ulec przenawożeniu, co w konsekwencji będzie prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu i zwiększenia ilości wody w roślinie jesienią. To z kolei może powodować niższą mrozodporność i większą podatność na choroby, a w konsekwencji odwrotny do zamierzonego skutek.
(rup) pp
Jakie ciśnienie w tylnych oponach Ursusa C-330
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.