REKLAMA

U Goździckich we Wróblewie podstawa to dobre planowanie

Gospodarstwo rolne we Wróblewie (woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Kostrzyn) jestprowadzone przez Danutę i Pawła Goździckich od 1990 roku.Dorośli już synowie Łukasz i Mateusz biorą aktywy udział we wszystkich pracach w gospodarstwie, których nigdy nie brakuje.

fot. Mateusz Goździcki
11 grudnia 2018 chat-icon0

REKLAMA

Gospodarstwo rolne we Wróblewie (woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Kostrzyn) jest prowadzone przez Danutę i Pawła Goździckich od 1990 roku. Dorośli już synowie Łukasz i Mateusz biorą aktywy udział we wszystkich pracach w gospodarstwie, których nigdy nie brakuje.

Zawsze coś się dzieje, w sezonie trzeba wykonać niezbędne zabiegi agrotechniczne, a codziennie trzeba pracować przy trzodzie – relacjonuje Paweł Gożdzicki.

Łączna powierzchnia pól w gospodarstwie wynosi około 120 hektarów, na których uprawiana jest pszenica, pszenżyto, jęczmień, kukurydza, groch oraz buraki.

– Tegoroczne plony w gospodarstwie mimo suszy utrzymały się na przyzwoitym poziomie. Z upraw ozimych udało się uzyskać od 6 do 7 ton z hektara, kukurydza dała 8-10 t/ha, a buraki plonowały na poziomie 70t/ ha. – opowiada Łukasz.

REKLAMA
Gospodarstwo nastawione jest również na produkcję trzody chlewnej. Paszę dla zwierząt rolnicy przygotowują samodzielnie, bazując na dodatkach do pasz firmy Cargill.

W uprawie korzystają z materiału siewnego firm KWS i Saatbau w przypadku ozimin i jarych. W uprawie kukurydzy wybór gospodarzy to materiał siewny LG, natomiast w przypadku buraków korzystają z produktów firmy Syngenta.

Nie da się prowadzić dochodowego gospodarstwa bez udziału maszyn, we Wróblewie są to ciągniki: John Deere 6830, Deutz-Fahr Agroplus 315 Ecoline, Ursus 914 oraz ładowarka Schaeff. Do uprawy wykorzystywana jest m.in. brona talerzowa Rolmako o szerokości 4,5 m, opryskiwacz Unia Pilmet 2521 oraz mulczer Talex Leopard 280/0. Przydatny w codziennej pracy jest zbiornik paliwa Fortis o pojemności 5000 litrów, a całość dopełnia kilka silosów o pojemności 100 ton.

Pasją Mateusza jest filmowanie wszystkiego co jest związane z rolnictwem, robi od kilku lat, i to z sukcesami. Jego kanał Mateusz Traktorzysta na platformie YouTube subskrybuje już kilka tysięcy osób, z sukcesami bierze też udział w konkursach. Pod artykułem prezentujemy film jego autorstwa „Żniwa to my”, pokazujący ciężką pracę rolnika oraz piękno żniw.

REKLAMA
- Przygodę z filmowaniem rozpocząłem w lipcu 2015 roku – wspomina Mateusz – zaczynałem od nagrywania smartfonem Samsung Galaxy S3 – dodaje młody gospodarz-filmowiec.

W gospodarstwie Goździckich już na pierwszy rzut oka widać porządek oraz rękę pasjonata ogrodnictwa, którą jest p. Teresa (matka p. Danuty). To dzięki jej pracy przy domu żywopłot zawsze jest pięknie przystrzyżony, a oko cieszy zadbany trawnik i okazałe, dorodne rośliny w przydomowym ogrodzie.

(rup) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

KRUS: 31 maja upływa termin złożenia ważnego zaświadczenia lub oświadczenia

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Za 2022 r. wysokość rocznej kwoty granicznej wynosi 3.723 zł. Rolnik lub domownik kontynuujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (współpracy przy prowadzeniu takiej działalności) ma obowiązek złożenia w Kasie do dnia 31 maja zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenia, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej - zgodnie z przepisami art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazuje, że przekroczenie obowiązującej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź niezłożenie zaświadczenia/oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej w terminie do 31 maja 2023 r. będzie skutko

REKLAMA

Case IH Puma 150 – czy to trwały i niezawodny wybór dla Twojego gospodarstwa?

Redakcja 4 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Puma 150 stanowi bardziej trwałą i niezawodną wersję modeli Puma X lub Multicontroller. Maszyna została pozbawiona automatycznych i elektronicznych elementów, które wymagają specjalistycznego serwisu.

Model Case IH Puma 150 to duży zapas mocy, która jednocześnie zapewnia niskie zużycie paliwa i spełnia surowe normy emisji spalin. Ten model ciągnika posiada wiele ergonomicznych rozwiązań - lepsze mocowanie zaczepu, regulacji TUZ-a czy wygodną linkę zamykania pokrywy.

Case IH Puma 150 – jak prezentuje się na tle innych ciągników?

Ciągnik Puma 150 stanowi w pewnym sensie powrót do przeszłości, ponieważ zastosowano w nim sprawdzone rozwiązanie w postaci półautomatycznej przekładni z 6 stopniami. W tym wypadku liczy się przede wszystkim prostota obsługi, której próżno jest szukać w traktorach wyposażonych w automatyczne przekładnie lub skrzynie bezstopniowe. Ten model maszyny rolniczej odznacza się także niskim profilem dachowym z 4 ref

REKLAMA