REKLAMA

Ukraina deklaruje wstrzymanie wywozu zbóż do Polski

Redakcja - Prawo i Finanse
08.04.2023
chat-icon 0

– Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu - zadeklarował minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podczas spotkania z nowo powołanym szefem resortu rolnictwa Robertem Telusem, które odbyło się 7 kwietnia 2023 roku na granicy polsko-ukraińskiej.

fot. MRiRW
REKLAMA

– Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu - zadeklarował minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podczas spotkania z nowo powołanym szefem resortu rolnictwa Robertem Telusem, które odbyło się 7 kwietnia 2023 roku na granicy polsko-ukraińskiej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus jako pierwszy punkt swojego działania na stanowisku szefa resortu rolnictwa obrał spotkanie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, bowiem sytuacja dotycząca napływu zbóż do Polski budzi ogromne emocje i działa na szkodę polskich rolników oraz konsumentów, którzy nie mogą liczyć na rzetelną kontrolę jakości żywności z Ukrainy, gdzie nie ma odpowiednich norm dotyczących między innymi zawartości pestycydów i innych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Robert Telus, który na przejście graniczne w Dorohusku przybył z sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim celem spotkania było omówienie sposobu realizacji ustaleń dotyczących tranzytu ukraińskich zbóż przez terytorium Polski, które zostały podjęte 5 kwietnia 2023 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że wszechstronne wsparcie jest udzielane Ukrainie przez Polskę, również w przewozie towarów rolno-spożywczych ale, jak zaznaczył minister, że pomoc ta nie może odbywać się kosztem polskich rolników, bowiem zwiększony napływ towarów rolnych, a zwłaszcza zbóż z Ukrainy wywołał zakłócenia na rynku krajowym. Robert Telus wyraźnie podkreślił też, że chcemy w dalszym ciągu pomagać Ukrainie i wyraził nadzieję, że zboże i inne towary rolne z Ukrainy będą przewożone przez terytorium Polski tranzytem i nie będą pozostawały na polskim rynku.

Polska i Ukraina na początku marca bieżącego roku uzgodniły procedurę tranzytu, zakładającą rezygnację z przeprowadzania kontroli weterynaryjnych przez stronę polską w przypadku, gdy towary są przewożone do portów w Polsce po nałożeniu plomb celnych, a minister rolnictwa Ukrainy Solski przedstawi informacje o firmach, które będą miały wyłączne prawo do tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium naszego kraju.

Przedstawiciele strony ukraińskiej zaproponowali podczas rozmów, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a obecnie nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski – przekazał  minister Robert Telus po rozmowach i mocno podkreślając, że dotyczy to terytorium całej Polski, dodając, że nie mówimy tu o tranzycie.

- Jednocześnie nowy szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że obie strony: polska i ukraińska, będą bardzo mocno monitorowały tranzyt ukraińskiego zboża przez terytorium Polski – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu - zadeklarował minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.

Z zapowiedzi ministra Telusa wynika, że najprawdopodobniej w najbliższy piątek ministrowie spotkają się ponownie w celu podpisania dokumentu dotyczącego przygranicznych ustaleń z 7 kwietnia.

Minister Robert Telus poinformował, że to będzie dokument, który będzie właśnie wspólnie realizowany i przez stronę ukraińską, i przez stronę polską. Przekazał również, że na początku lata, jeszcze przed nowym sezonem, w zależności od tego jak będzie wyglądać sytuacja na świecie, ministrowie Polski i Ukrainy spotkają się ponownie w celu omówienia dalszych wspólnych działań.

– Będziemy mieć pełen monitoring nad każdym transportem, który przez Polskę przepływa po to, żeby w Polsce nie został – zapewnił polski minister dodając jednoczenie, że tranzyt przez Polskę będzie odbywał się bez ograniczeń.

– Jest system, który kontroluje każdy samochód, który jedzie. Będziemy wiedzieć dokładnie skąd on wyjechał i gdzie dojeżdża – stwierdził minister Robert Telus, podkreślając przy tym, że nie będzie możliwości, żeby transport był gdziekolwiek rozładowany.

Polski minister zwrócił uwagę, że wypracowanie wszystkich procedur dotyczących importu ukraińskich produktów rolnych potrwa około tygodnia. Zapewnił jednak, podobnie jak wczoraj, że te produkty będą bardzo mocno kontrolowane i nie dotyczy to tylko zboża.

Ma zostać powołany specjalny sztab interwencyjny złożony z ministrów. - Jego najpilniejszym zadaniem będzie przestawienie priorytetu z węgla na zboże. Chodzi o to, aby zboże, które w tej chwili mamy w magazynach wypłynęło z Polski jak najszybciej – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Ukraina to ważny dla Polski partner w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. - W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA