REKLAMA

Ukraiński sektor rolny coraz bliżej spełnienia wszystkich unijnych standardów

Ukraina konsekwentnie zmierza do umocnienia swojej pozycji handlowej na rynkach państw unijnych. Do tej pory Państwo to wdrożyło blisko 80 proc. unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i 45 proc. norm w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt.

19 lipca 2021 chat-icon0

REKLAMA

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, która systematycznie monitoruje działania Ukrainy zmierzające do ustanowienia równoważonych warunków z unijnymi standardami w zakresie produkcji zwierzęcej, jest zdania, że działania te posłużą jako karta przetargowa w negocjacjach nowych warunków handlowych w ramach obowiązującej umowy gospodarczej UE-Ukraina.

Ukraińskie firmy drobiarskie na przestrzeni ostatnich kilku lat podjęły dobrowolne kroki w kierunku wprowadzenia nowych standardów dobrostanowych w chowie drobiu. Inicjatywy te przyjęły charakter samoregulacji ukraińskiej branży, na co z pewnością w dużym stopniu wpływ miały światowe trendy w zakresie dobrostanu zwierząt i zrównoważonej produkcji rolnej oraz realizacja kluczowego celu Ukrainy, czyli umocnienie pozycji handlowej na rynku europejskim.

Dla przykładu warto przywołać chociażby inwestowanie największych producentów jaj na Ukrainie w chów kur niosek w systemie klatek wzbogaconych zgodny z unijnymi normami czy też inwestycje w produkcję jaj wolnowybiegowych.

Z monitoringu prowadzonego przez analityków KIPDiP wynika, że w dniu 18 lutego 2021 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zarejestrowało zarządzenie Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy dotyczące zatwierdzenia minimalnych dopuszczalnych norm dobrostanu przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Nowy akt dotyczył wszystkich gatunków zwierząt, a dodatkowe wymagania ustanowiono dla drobiu.

Nowe standardy odnoszą się między innymi do minimalnej powierzchni dostępnej dla zwierząt, kwestii żywienia, oświetlenia, hałasu, etc. Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa wypowiedzieli się, że nadchodzące zmiany są kolejnym krokiem na drodze do integracji europejskiej. Ukraińskie władze zamierzają włączyć do ukraińskiego prawa unijne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt dla każdego z obszarów, które uznaje UE, czyli: dobrostan w czasie chowu zwierząt, dobrostan w transporcie oraz dobrostan podczas uboju.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA

Kontrola fitosanitarna… kombajnu

Redakcja 22 maja 2023 chat-icon1

Przeważnie przedmiotem eksportu są świeże warzywa i owoce, a także różnorodny asortyment roślin do sadzenia czy też produkty z drewna. Świadectwo fitosanitarne może być wydane również na żądanie kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) dla używanych maszyn rolniczych eksportowanych z Polski do tego kraju.

Celem przeprowadzonej kontroli w tej konkretnej sytuacji jest zapewnienie, że materiał roślinny, gleba czy szkodniki nie zostaną zawleczone z Polski do kraju eksportu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że do grona krajów wymagających świadectwa fitosanitarnego na używane maszyny rolnicze od 1 marca 2023 dołączyła Turcja.

- Inspektorzy oddziału Świebodzin musieli się zmierzyć z kontrolą kombajnu zbożowego wraz z

REKLAMA