REKLAMA

Ułatwienia i ulgi dla rolników z terenów powodziowych

Super Visor
21.09.2024
chat-icon 0

Po wystąpieniu w powodzi w południowej i zachodniej części kraju ogłoszony został stan klęski żywiołowej. „Wielka woda” spowodowała wiele szkód, również na terenach rolniczych, a skala zniszczeń już dziś jest określana jako większa niż po powodzi stulecia z 1997 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło działania mające ułatwić funkcjonowanie w tym trudnym czasie rolnikom z obszarów objętych powodzią. MRiRW przygotowało rozporządzenie w którym południowo-zachodnia część kraju zostaje uznana za obszary objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności. 

Wydane rozporządzenie w konsekwencji, zgodnie z przepisami, spowoduje, że rolnicy z tych terenów są zwolnieni z obowiązku złożenia w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Rolnicy ci zachowują jednocześnie prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. ARiMR informuje, że nie będą też wobec nich stosowane kary, które standardowo mogą być nakładane za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności i norm warunkowości.

Dodatkowo w rejonach, które zostały dotknięte powodzią zawieszono kontrole planowo realizowane przez instytucje podległe resortowi rolnictwa. MRiRW zaznacza jednak, że nadal prowadzone będą kontrole, które dotyczą bezpieczeństwa żywności oraz pasz dla zwierząt.

Inaczej sprawy mają się w przypadku zobowiązań podjętych na podstawie umowy o przyznaniu pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz  Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. W takiej sytuacji zgłoszenie wystąpienia siły wyższej należy złożyć do jednostki ARiMR wyznaczonej do rozpoznania sprawy. Rolnik ma na to działanie 15 dni roboczych od momentu ustania stanu klęski żywiołowej.

Warto pamiętać, że można również złożyć wniosek o przywrócenie terminu w sytuacji gdy w toczącym się postępowaniu administracyjnym rolnik nie dopełnił w terminie zobowiązań lub czynności wynikających ze skierowanych do niego wezwań. Można to zrobić w ciągu 7 dni od ustania stanu klęski.

- Natomiast w przypadku prowadzonych postępowań dotyczących wsparcia przyznawanego na podstawie umowy w ramach PS WPR 2023-2027 oraz wsparcia inwestycyjnego przyznawanego na podstawie umowy w ramach  PROW 2014-2020 prośbę o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 14 dni od ustania stanu klęski żywiołowej – informuje MRiRW.

W przypadku Funduszy Europejskich dla Rybactwa na lata 2021-2027 w ramach Priorytetów 1-4, gdy beneficjent nie wypełni zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie z powodu wystąpienia klęski żywiołowej, może:
- zwrócić się do Agencji niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od ustania siły wyższej, z wnioskiem o uznanie jej wystąpienia. Dokument ten musi zawierać dowody potwierdzające okoliczności wystąpienia i wpływu siły wyższej na realizację całego przedsięwzięcia lub jego części;
- wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu na złożenie: wniosku o płatność,  uzupełnień lub wyjaśnień. Dokumenty należy dostarczyć w ciągu 14 dni od ustania przyczyn, z powodu których nie można było dopełnić formalności, jednocześnie wywiązując się z nich.

Dodatkową formą pomocy skierowaną do rolników z terenów powodziowych ma być możliwość ubiegania się o umorzenie wierzytelności lub rozłożenie jej na raty. Jeśli rolnik, który poniósł szkody spowodowane m.in. przez powódź (z wyłączeniem tych powstałych w budynkach), to taka wierzytelność może podlegać umorzeniu. Co istotne, nie ma możliwości przywrócenia terminu materialnoprawnego, np. terminu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że z powodu tzw. wielkiej wody nie pracują biura powiatowe ARiMR w Kłodzku oraz Lewinie Brzeskim, a część pracowników tych placówek pracuje zdalnie. Tym samym pracownicy z Biura Powiatowego w Kłodzku od 19 września zostali tymczasowo przeniesieni do Ząbkowic Śląskich, a z placówki w Lewinie Brzeskim do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. 20 września do normalnego funkcjonowania powróciło Biuro Powiatowe w Nysie, niedostępne wcześniej w wyniku powodzi.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA