REKLAMA

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – fotowoltaika

Redakcja - Prawo i Finanse
10.01.2022
chat-icon 0

panele fotowoltaiczne na polu

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, gdyż jest to rozwiązanie ekologiczne oraz pozwala na niezależność od podwyżek cen za energię. Panele fotowoltaiczne, które montuje się na zewnątrz budynku, są cenionym na całym świecie alternatywnym źródłem energii. Na skorzystanie z dobrodziejstw wiążących się z fotowoltaiką decydują się zarówno osoby zamieszkujące tereny miejskie, jak i również rolnicy, którzy taką instalację montują na terenie swojego gospodarstwa rolnego.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
panele fotowoltaiczne na polu[/caption]

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, gdyż jest to rozwiązanie ekologiczne oraz pozwala na niezależność od podwyżek cen za energię. Panele fotowoltaiczne, które montuje się na zewnątrz budynku, są cenionym na całym świecie alternatywnym źródłem energii. Na skorzystanie z dobrodziejstw wiążących się z fotowoltaiką decydują się zarówno osoby zamieszkujące tereny miejskie, jak i również rolnicy, którzy taką instalację montują na terenie swojego gospodarstwa rolnego.

Jest to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród wielu osób, ale pewnie zastanawiasz się, czy istnieje ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Fotowoltaika to w końcu niemała inwestycja, która czasami jest nieosiągalna, mimo czyichś szczerych chęci, by skorzystać z takiego rozwiązania na dostarczanie energii do swojego gospodarstwa domowego. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci, czym jest podatek od dotacji na fotowoltaikę, a także gdzie należy o taką dotację złożyć wniosek.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym - fotowoltaika dla każdego?

Kryzys klimatyczny staje się powoli kwestią, którą podważa coraz mniej osób. Na pewno zauważyłeś, że ostatnie lata były znacznie suchsze, a także charakteryzowały się krótkimi oraz destrukcyjnym burzami. Gospodarka także ulega wahaniom co odbija się na finansach obywateli - odczułeś to zapewne po podwyżkach za dostawę energii, które miały miejsce w ostatnim czasie.

Jeżeli jesteś rolnikiem, który zdaje sobie sprawę z tego, jak tradycyjne sposoby dostarczania energii negatywnie wpływają na środowisko, to być może zastanawiałeś się już w przeszłości nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Jednak być może nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że istnieje ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Fotowoltaika w związku z tym może być rozwiązaniem, które osiągalne jest dla każdej chętnej osoby.

Instalacja fotowoltaiczna może być samodzielnym źródłem energii dla Twojego gospodarstwa rolnego. Odpowiednio zaprojektowana będzie wydajna, a także zupełnie bezpieczna w użyciu. Nie tylko dla Twojego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego, gdyż uzyskiwana tak energia nie wiąże się z oddawaniem do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych.

To rozwiązanie zasługuje na uwagę jeszcze z jednego względu - dzięki temu, że można nazwać je swego rodzaju “małą elektrownią” - to korzystając z fotowoltaiki, będziesz niezależny od dostawców energii i ich nieustannych podwyżek. Jednak nie należy ukrywać, że jest to inwestycja, która wiąże się z poważnymi kosztami. W związku z tym zaraz dowiesz się, jaki jest podatek od dotacji na fotowoltaikę.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym - kogo dotyczy?

Zgodnie z art. 13. ust. 1 Ustawy o podatku rolnym - każdy rolnik, który odprowadza podatki, a który zdecydował się na inwestycję w urządzenia służące ochronie środowiska lub rozpoczął pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł energii - ma prawo do skorzystania z ulgi inwestycyjnej. Rolnik ma prawo do ubiegania się do odliczenia aż dwudziestu pięciu procent kosztów całego wkładu finansowego, jaki włożył w założenie instalacji fotowoltaicznej. Musi się to jednak stać w przeciągu piętnastu lat od inwestycji.

Jeżeli rozliczasz się na podstawie ryczałtu i zastanawiasz się, czy dotyczy Cię ulga inwestycyjna w podatku rolnym - fotowoltaika również w tym przypadku podlega odliczeniu od podatku rolnego. O ulgę ubiegać się mogą zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne, w tym spółki, którym brak osobowości prawnej, a które są chociażby właścicielami gruntów.

Być może zastanawiasz się, w jakiej sytuacji rolnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej? Ma to miejsce w przypadku, gdy sprzedany zostanie obiekt lub urządzenie, od których przyznana została wcześniej przyznana ulga. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy pieniądze z ulgi zostają przeznaczone na inne cele niż określone w ustawie o podatku rolnym.

Podatek od dotacji na fotowoltaikę - wnioski końcowe

Jeżeli zainwestowałeś w instalację fotowoltaiczną na terenie swojego gospodarstwa rolnego i chciałbyś skorzystać z przysługującej Ci ulgi inwestycyjnej, to jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji na podatek rolny. Jeżeli Twoje wydatki zostały w jakimś stopniu finansowane ze środków publicznych, czyli na przykład dotacji z Unii Europejskiej - to mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Wtedy również nie dotyczy Cię ulga inwestycyjna w podatku rolnym.

Fotowoltaika to zagadnienie, które zyskuje popularność wśród coraz większej liczbie obywateli naszego kraju. W związku z tym warto byś zdawał sobie sprawę z tego, jakie benefity wiążą się z podjęciem decyzji o wdrażaniu takich rozwiązań do własnego gospodarstwa rolnego. Mamy nadzieję, że w powyższym artykule udało nam się wyjaśnić Ci kwestię podatku od dotacji na fotowoltaikę. Jeżeli jesteś zainteresowany innymi innowacyjnymi rozwiązaniami dla gospodarstw rolnych, to zapraszamy Cię serdecznie do przeczytania reszty naszych artykułów.

(rpf) 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA