Umowa UE z Mercosur ciosem w europejskich rolników
W tej sprawie europejscy rolnicy mówią jednym głosem. Umowa pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur może zaszkodzić ich funkcjonowaniu na rynku, a nawet doprowadzić do upadku wielu gospodarstw w Polsce oraz innych krajach członkowskich.
Rolnikom i nie tylko im trudno pojąć dlaczego Unia Europejska zgadza się na podpisanie takiej umowy, której konsekwencje mogą okazać się wręcz tragiczne dla europejskiego rolnictwa. A właśnie taka jest umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską reprezentującą 27 zrzeszonych państw członkowskich a krajami Mercosur ( może zostać podpisana na najbliższym spotkaniu państwa G20, które ma się odbyć jeszcze w listopadzie).
Mercosur (hiszp. Mercado Común del Sur), czyli Wspólny Rynek Południa to organizacja zrzeszająca cztery państwa założycielskie, tj. Argentynę, Brazylię Paragwaj i Urugwaj. Ta powstała w 1991 roku najsilniejsza strefa wolnego handlu w Ameryce Południowej wytwarza żywność bez obostrzeń wymaganych w Unii Europejskiej.
Czy umowa UE z Mercosur zaorze europejskie rolnictwo?
Europejscy producenci rolni obawiają, że produkty z państw Mercosur będą wybierane przez konsumentów ze względu na niższą cenę. Wpłynie to negatywnie nie tylko na kondycję europejskich gospodarstw ale również na zdrowie konsumentów. Żywność pochodząca z krajów Mercosur nie spełniająca europejskich norm fitosanitarnych może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Kolejnym czynnikiem działających negatywnie na europejskich producentów żywności może być dalsze wprowadzanie podwyższonych norm środowiskowo- jakościowych w standardach produktów w Unii Europejskiej. Takie działania UE wpłyną zapewne na jeszcze większy wzrost ceny europejskiej żywności a tym samym może jeszcze bardziej zwiększyć się różnica w standardach stosowanych wobec rolników unijnych i Mercosur. Spowoduje to brak opłacalności utrzymywania produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Rolnicy w Europie już teraz są zmuszeni do stosowania bardzo rygorystycznych obostrzeń w produkcji żywności, a umowa z Mercosur wpłynie na pogłębienie już istniejących związanych z tym problemów.
Umowa UE z Mercosur: Izby rolnicze z apelem do Szymona Hołowni
Jak zauważa Krajowa Rada Izb Rolniczych, w krajach zrzeszonych w Mercosur po podpisaniu umowy o wolnym handlu z UE, pojawi się potrzeba zwiększania produkcji rolnej kosztem lasów amazońskich wycinanych pod tereny rolnicze. Spowoduje to przyspieszenie zmian klimatycznych, które już teraz dają się mocno we znaki.
W ocenie sektora rolniczego założenia umowy co prawda przynoszą przynoszą korzyści stronie europejskiej ale tylko w wybranych sektorach, zwłaszcza w przemyśle, a dla pozostałych stanowią poważne zagrożenia, w tym dla rolnictwa i klimatu.
Przed zagrożeniami związanymi z umową UE – Mercosur przestrzegają również członkowie COPA-COGECA, którzy swoje obawy zaprezentowali w swoim stanowisku podjętym na ostatnim Kongresie w Bukareszcie.
28 października 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie zagrożeń związanych z umową Unii Europejskiej z Mercosur zwrócił się prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który przedstawił negatywne stanowisko wobec umowy z Mercosur-em.
Prezes KRiR stanowczo sprzeciwił się w imieniu rolników wprowadzeniu liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur. Szmulewicz podkreślił, że jako reprezentant rolników on i jego organizacja nie zgadza się z zaproponowanymi rozwiązaniami. Chcąc uczciwie konkurować na europejskim rynku, producenci z krajów Mercosur powinni spełniać te same standardy jakości oraz wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska, które muszą spełniać pod groźbą wysokich kar producenci z krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej.
Unia Europejska nakłada cło na miód z Ukrainy
(rpf) Źródło: KRIR
Twaróg wędzony kolejnym polskim produktem chronionym w UE
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
złoty medal dla tego kto mi wytlumaczy dlaczego unia eurpejska to robi... tego się nie da pojąć