REKLAMA

Umowa UE z Mercosur: Izby rolnicze z apelem do Szymona Hołowni

Redakcja
20.11.2024
chat-icon 0

Umowa, która ma zostać wkrótce podpisana między Unią Europejską a krajami zrzeszonymi w Mercosur wzbudza ogromne emocje.

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i Mercosur może się okazać ogrmonym ciosem dla europejskich rolników. Fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wizja napływu do krajów unijnych taniej i produkowanej poza kontrolą żywności z krajów Ameryki Południowej nie daje spokoju producentom żywności na Starym Kontynencie.

Mają pretensje do Brukseli, która od rolników w Unii Europejskiej wymaga bardzo wysokich standardów produkcji rolnej i nakłada na nich mnóstwo obostrzeń dotyczących między innymi ochrony przed szkodnikami i chorobami oraz stosowania nawozów sztucznych, jak i naturalnych. Jednocześnie UE zgadza się na napływ żywności wyprodukowanej bez tych standardów – to wzbudza zrozumiałe oburzenie i lęk europejskich producentów. Kolejnym czynnikiem wpływającym na brak możliwości konkurowania z tańszą żywnością są koszty energii i pracy są znacznie niższe w krajach Ameryki Południowej.

18 listopada 2024 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni z apelem w imieniu rolników. KRIR chcą, aby Sejm RP na Posiedzeniu przyjął uchwałę, która miałaby zobowiązać Rząd do niepodpisywania umowy o liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur.

Samorząd rolniczy, który określa się jako organizację reprezentującą interesy rolników, w piśmie skierowanym do marszałka Hołowni, podkreśla, że nie zgadza się z zaproponowanymi rozwiązaniami. W ocenie KRIR, producenci z krajów Mercosur powinni spełniać te same standardy jakości oraz wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska, które zostały narzucone producentom z krajów Unii Europejskiej. Problem braku konkurencyjności rolników z krajów unijnych wobec producentów z krajów Mercosur może z upływem czasu osiągać coraz większą skalę, bowiem Unia Europejska planuje dalsze podwyższanie standardów środowiskowych.

W ocenie KRIR produkcja rolna w UE nie będzie możliwa przy tak dużych rozbieżnościach. Rosnąć będzie natomiast produkcja w krajach Mercosur, niestety kosztem wycinania lasów amazońskich, co może pogłębić już zachodzące zmiany klimatyczne na świecie.

Zdaniem sektora rolniczego założenia umowy przynoszą korzyści stronie europejskiej tylko w wybranych sektorach, zwłaszcza w przemyśle, a dla pozostałych stanowi poważne zagrożenia, w tym dla rolnictwa i klimatu. Ostatnie protesty w Brukseli pokazały też, że zdanie rolników w Polsce jest zgodne ze stanowiskiem rolników europejskich.

Izby wysyłając pismo skierowane do marszałka Szymona Hołowni podkreślili, że przeciwny podpisywaniu przedmiotowej umowy jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. KRIR apel ten przekazało również do wszystkich klubów parlamentarnych.

(rpf) Źródło: KRIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA