REKLAMA

Uniwersalne siewniki rzędowe

Redakcja - Technika
13.09.2016
chat-icon 0

Po wykonaniu orek siewnych oraz uprawek przedsiewnych przystępuje się do siewu nasion zbóż ozimych. Do tego celu stosuje się różnego rodzaju siewniki. Najczęściej są to uniwersalne maszyny rzędowe.

Bomet
REKLAMA

Po wykonaniu orek siewnych oraz uprawek przedsiewnych przystępuje się do siewu nasion zbóż ozimych. Do tego celu stosuje się różnego rodzaju siewniki. Najczęściej są to uniwersalne maszyny rzędowe.

Obecnie coraz częściej stosuje się agregatowanie siewników z narzędziami doprawiającymi glebę. 

Do najprostszych i jak podaje jeden z producentów (firma Bomet), najmniej awaryjnych siewników należą te z tradycyjnymi, mechanicznymi systemami wysiewu z uwagi na nieskomplikowaną i trwałą konstrukcję oraz łatwą obsługę. 

Produkuje je w czterech szerokościach roboczych (2,5 m; 2,7 m, 3,0 i 4,0 m). Szerokości te są podyktowane możliwością agregatowania ich z dostępnymi na rynku w tych szerokościach maszynami biernymi lub aktywnymi do uprawy przedsiewnej.

Siewniki te mają swoje zastosowanie w gospodarstwach o małych i średnich areałach, szczególnie na glebach lekkich i średniozwięzłych.

Maszyny w zależności od potrzeb mogą być wyposażane w redlice stopkowe, redlice jedno lub dwutalerzowe. Te talerzowe mogą być wyposażone opcjonalnie w koła kopiujące, których głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej głębokości siewu oraz zagęszczenia gleby nad wysianym ziarnem. Ma to bezpośredni wpływ na szybsze i równomierne wschody poprzez zagwarantowany lepszy dostęp nasion do wilgoci w glebie.

Całkowite opróżnianie skrzyni nasiennej z materiału siewnego zapewnia jej dno w kształcie litery „V”. Równomierny wysiew nasion zapewnia napęd zespołów wysiewających odbywający sie poprzez 2 koła oraz przekładnie łańcuchowe i 60-położeniową przekładnię bezstopniową.

Standardowe wyposażenie siewnika:


– hydrauliczne znaczniki śladów


– podest ułatwiający załadunek skrzyni


– zębowe spulchniacze kół ciągnika

Wyposażenie opcjonalne:


– koła kopiujące wspomniane wcześniej


– elektryczny wyłącznik ścieżek technologicznych


– elektroniczny licznik hektarów.

W zależności od szerokości roboczej siewniki wyposażone są w 19, 21, 23 lub 31 redlic. Rozsatw pomiędzy redlicami jest stały i wynosi 130 mm. Pojemność skrzyni uzależniona jest od szerokości roboczej i wynosi odpowiednio 443 l (2,5m), 510 l (2,7m), 576 l (3,0m) i 788 l (4,0m). Masa maszyny jest uzależniona od szerokości i rodzaju zastosowanych redlic.

Różne jest także zapotrzebowanie na moc ciągnika zależne od tego samego parametru co powyżej:
– 2,5m - 48 KM


– 2,7m - 48 KM


– 3,0m - 55 KM


– 4,0m - 82 KM

(rtr) tl
źródło opracowania: Bomet

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA