REKLAMA

Uprawa cebuli – jaka gleba

Redakcja - Uprawa
04.01.2023
chat-icon 0

Obecność cebuli w kuchni bierzemy dziś za pewnik i trudno się temu dziwić - jest to warzywo, które od setek lat uprawiane jest niemal na całym świecie i stanowi absolutną podstawę wielu przepisów kulinarnych. Jej charakterystyczna ostrość i aromat dodaje wielu daniom wyjątkowego smaku. Ponadto cebula jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów m.in. ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Obecność cebuli w kuchni bierzemy dziś za pewnik i trudno się temu dziwić - jest to warzywo, które od setek lat uprawiane jest niemal na całym świecie i stanowi absolutną podstawę wielu przepisów kulinarnych. Jej charakterystyczna ostrość i aromat dodaje wielu daniom wyjątkowego smaku. Ponadto cebula jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów m.in. ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

Zanim jednak cebula trafi na nasz stół, musi odpowiednio wyrosnąć, o co dbają rolnicy i hodowcy, których jedną ze specjalności jest właśnie uprawa cebuli. Jaka gleba będzie odpowiednia dla tego warzywa? Jak o nie dbać? Czego nie robić podczas uprawy? Jakie właściwości ma dobrze wyrośnięta cebula? Na te i wiele innych pytań związanych z tą rośliną odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Cebula - właściwości

Zanim przejdziemy do opisania tego, jaka gleba jest najlepsza do uprawy cebuli, warto wpierw przyjrzeć się właściwościom tego warzywa. Jedną z kluczowych zalet cebuli jest to, że bardzo pozytywnie wpływa ona na ciśnienie krwi, obniżając je. Dzięki temu spada zagrożenie możliwością wystąpienia zawału, udaru czy choroby wieńcowej. Do tego cebula jest bardzo pomocna dla cukrzyków, ponieważ zawarty w niej chrom pomaga w kontroli poziomu glukozy.

Powszechnie wiadomo też, że cebula ma bardzo mocne działanie antyinfekcyjne. Na przestrzeni setek lat wielokrotnie wskazywano, że to wyjątkowe warzywo ma niesamowite wręcz zdolności do neutralizacji i niszczenia szkodliwych drobnoustrojów. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o takim specyfiku jak syrop z cebuli. Jest to bardzo prosty do uzyskania płyn, który zawiera w sobie ogromne ilości witamin i związków mineralnych zawartych w tym warzywie. Stosuje się go w profilaktyce przeziębienia i grypy, a także w trakcie choroby do złagodzenia jej objawów.

Niezwykle istotną cechą cebuli jest również jej zawartość antyoksydantów, a więc związków neutralizujących rozwój i rozprzestrzenianie się wolnych rodników. Oznacza to, że spożywanie cebuli zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Oprócz wymienionych wyżej zalet cebula pomaga również przy reumatyzmie, w walce z trądzikiem, a także ma pozytywny wpływ na rozwój i wzmocnienie kości.

Dlaczego cebula jest tak popularna w kuchni?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną ilość pozytywnych właściwości ma cebula. Zdecydowana większość zwraca jednak uwagę na to, w jaki sposób ona smakuje. A trzeba to przyznać - jej smak jest absolutnie wyjątkowy i niepodrabialny.

W kuchni wykorzystuje się wiele rodzajów cebuli, zarówno klasyczną białą, jak i równie popularną odmianę czerwoną. Świetnie sprawdza się również drobna szalotka, którą coraz częściej można spotkać w sałatkach i nie tylko. Oczywiście rodzajów cebuli jest znacznie więcej niż tylko te, które zostały tutaj wymienione, jednak to właśnie ta trójka jest najpopularniejsza w naszym kraju.

Jak uprawiać cebulę?

Uprawa cebuli jest złożonym procesem, który wymaga odpowiedniej wiedzy i posiadania właściwych narzędzi oraz przestrzeni. Bardzo ważnym przyrządem do sadzenia cebuli jest sadzarka stalowa, dzięki której zyskuje się możliwość przygotowania otworów pod sadzonki, które charakteryzują się regularnym kształtem oraz właściwą głębokością. Sadzonki cebuli są przepysznym kąskiem dla wielu ptaków, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu sprawdzi się specjalna siatka, którą można położyć na młode sadzonki, i która będzie skutecznie ochraniać je przed atakami ptaków.

Cebulę można siać lub sadzić. Wysiewanie za pomocą nasion nie jest zbyt często stosowaną praktyką. Zdecydowanie częściej można spotkać się z metodą polegającą na wykorzystaniu gotowych, młodych sadzonek. Przed umieszczeniem ich w ziemi należy przygotować dla nich stanowiska i grządki. Między sadzonkami zostawiamy około 20 cm wolnej przestrzeni, jednocześnie pamiętając o tym, żeby po włożeniu do wybranego miejsca cebula delikatnie wystawała z ziemi.

Wiele osób zastanawia się również, kiedy najlepiej sadzić cebulę. Otóż najlepszy czas na sadzenie tego warzywa przypada na wczesną wiosnę. Niektóre gatunki dobrze radzą sobie również wtedy, kiedy zostaną posadzone na jesieni, jednak trzeba wtedy bardzo uważać, gdyż sadzonki mogą ulec niekorzystnym warunkom atmosferycznym i po prostu zacząć gnić.

Jaka jest najlepsza gleba do upraw cebuli?

Najważniejsze pytanie wśród osób zainteresowanych uprawą cebuli brzmi: jaka gleba do cebuli będzie najlepsza? Optymalna gleba dla rozwoju tych warzyw jest żyzna i ma zrównoważone pH. Cebuli nie należy sadzić w miejscach, w których występuje gleba kwaśna. Należy również zadbać o to, aby gleba była bogata w konkretne pierwiastki, takie jak fosfor, azot czy potas.

Wyraźnie widać więc, że cebula wymaga uwagi w procesie sadzenia i nie można jej umieszczać w dowolnej przestrzeni. Miejsce, w którym ma ona rosnąć, powinno charakteryzować się określonymi właściwościami, a także być odpowiednio przygotowane.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA