REKLAMA

Uprawa czosnku – opłacalność, plenność z ha

Redakcja - Uprawa
28.09.2022
chat-icon 0

Czosnek jest podstawowym składnikiem w wielu kuchniach z całego świata. Na jego popularność wpływa przede wszystkim niepowtarzalny aromat, który jest on w stanie nadać potrawie oraz posiadane przez czosnek właściwości zdrowotne. Kucharze decydują się na niego także ze względu na niską cenę i łatwość przechowywania tego warzywa. Jeśli tutaj jesteś, to na pewno interesuje Cię uprawa czosnku, opłacalność i jego plenność. Dzisiaj przybliżymy Ci, jak wygląda uprawa tej rośliny.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Czosnek jest podstawowym składnikiem w wielu kuchniach z całego świata. Na jego popularność wpływa przede wszystkim niepowtarzalny aromat, który jest on w stanie nadać potrawie oraz posiadane przez czosnek właściwości zdrowotne. Kucharze decydują się na niego także ze względu na niską cenę i łatwość przechowywania tego warzywa. Jeśli tutaj jesteś, to na pewno interesuje Cię uprawa czosnku, opłacalność i jego plenność. Dzisiaj przybliżymy Ci, jak wygląda uprawa tej rośliny.

Odmiany czosnku

Czosnek posiada dwie odmiany. Pierwsza z nich to czosnek strzałkujący, inaczej nazywany twardołodygowym - nazwa pochodzi od wytrzymałej na niską temperaturę łodygi. Wytwarza on główki składające się z jednego okółka ząbków. Ten rodzaj czosnku ma mocny smak. Drugą odmianą jest czosnek niestrzałkujący, analogicznie nazywany miękkołodygowym. Jego łodyga jest elastyczna, a samo warzywo posiada małe ząbki. Jego charakterystyczną cechą jest delikatny smak i możliwość przechowywania go przez nawet kilka miesięcy. Właśnie dlatego można go spotkać w większości supermarketów.

Jak wygląda uprawa czosnku?

Uprawa czosnku nie należy do łatwych. Jest to wymagająca roślina, która bez odpowiednich warunków nie przyniesie rolnikowi zysku. Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas uprawy tego warzywa, jest nawodnienie. Charakterystyczną cechą czosnku jest jego płytki system korzeniowy, zatem jeżeli planujemy uprawę w miejscu, w którym roczna suma opadów jest niewielka, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu pola. O dostarczenie odpowiedniej ilości wody szczególnie należy zadbać w czasie, gdy nastąpi intensywny rozwój główki rośliny, czyli w maju i czerwcu. Przed sadzeniem czosnku warto wykonać tzw. głęboszowanie gleby, które zwiększa jej przepuszczalność.

Czosnek powinien być sadzony na żyznej glebie zasobnej w próchnicę. Jeśli nie dysponujemy taką ziemią, konieczne będzie jej nawożenie mineralne bądź organiczne. Na 1 ha najczęściej stosowane jest od 20 do 30 ton obornika. W sytuacji stosowania nawozów mineralnych będzie to około 100 kg azotu, 100 kg fosforu i 150 kg potasu na 1 ha ziemi. Nie zaleca się korzystania z nawozów zawierających chlorki - wykazują one szkodliwe działanie wobec czosnku. Przez ostanie 5 lat na danej glebie nie mogły być uprawiany jakiekolwiek inne rośliny cebulowe.

Szacuje się, że aby obsadzić 1 ha ziemi, potrzebne będzie od 600 do 1200 kg materiału nasadzeniowego. Najlepiej korzystać z ząbków o średniej bądź dużej wielkości, ponieważ to z nich możliwe jest uzyskanie najwyższego plonu handlowego. Rzędy powinny być rozstawione w odległości około 40 cm od siebie. W każdym z rzędów należy umieścić ząbki czosnku oddalone od siebie na 15 do 20 cm. Głębokość ich sadzenia zależy od formy plantacji, w przypadku plantacji ściółkowanej powinna ona wynosić 3 cm, jeśli rezygnujemy ze ściółki, ząbki powinny być umieszczone na głębokości 5 cm.

Objawem wskazującym, że zbiór powinien się już zacząć wśród odmiany strzałkującej to zasychanie liści, natomiast u rodzajów miękkołodygowych będzie to złamany szczypior u ponad połowy czosnku na plantacji. Czosnek należy wykopać o odpowiedniej porze, główki wykopane za późno mogą się rozsypywać. Mniejsze gospodarstwa niekorzytające z maszyn rolniczych powinny rozważyć zaopatrzenie się w łuszczarkę, czyli maszynę służącą do rozdzielania główek czosnku. Pozwoli to na znaczną oszczędność czasu i zapewni osobom pracującym podczas zbiorów wygodę. Według szacunków jedna osoba ręcznie rozdzielająca główki jest w stanie pozyskać około 40 do 50 kg czosnku, podczas gdy łuszczarka w tym czasie osiąga, wynika aż 200 kg.

Plenność czosnku

To, czy plantacja czosnku okaże się sukcesem, w dużej mierze zależy od materiału sadzeniowego, nazywanego także rozmnożeniowym. Należy wybierać ten pochodzący od zaufanych dostawców, ponieważ to od jego jakości zależy, czy w następnych latach plantacja czosnku będzie samowystarczalna. Dobrej jakości materiał zapewnia plenność na wysokim poziomie. W zależności od odmiany z 1 ha ziemi otrzymać można plon rzędu 7-12 ton.

Czosnek uprawa - opłacalność

Cena, jaką należy zapłacić za czosnek w sklepach, jest dość zróżnicowana i zależy od roku, a także od formy, w jakiej go kupujemy. W marketach możemy kupić czosnek na sztuki bądź na pęczki. Uśredniając, za jeden kilogram czosnku przyjdzie nam zapłacić od 20 do 40 zł.

Opłacalność uprawy czosnku jest wysoka. Nasza rodzima produkcja pokrywa jedynie 30-40% zapotrzebowania polskiego rynku. Reszta czosnku, który na co dzień spotykamy w sklepach, pochodzi z Hiszpanii czy Chin. Szczególnie w czasach, gdy coraz większa uwaga konsumentów zwracana jest na jakość produktów i w jak największym stopniu zachęca się do wspierania lokalnych producentów żywności, uprawa czosnku może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dla rolników posiadających mniejsze plantacje najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie sprzedaż bezpośrednia. Aby przyniosła ona największe zyski należy się wyróżnić na tle konkurencji - pomoże w tym np. własna strona internetowa. Natomiast dla plantatorów posiadających co najmniej 10 ha ziemi najbardziej opłacalną opcją będzie sprzedaż czosnku na eksport. Hurtowa cena główki czosnku wynosi od 50 gr do 1 zł 40 gr. Zróżnicowanie wynika z odmiany rośliny i jej wielkości.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA