Uprawa pasowa ułatwia zachowanie optymalnych terminów siewu
Rozwój i coraz większa intensywność rolnictwa sprawia, że coraz więcej rolników decyduje się na stosowanie pasowego systemu uprawy gleby.
Rozwój i coraz większa intensywność rolnictwa sprawia, że coraz więcej rolników decyduje się na stosowanie pasowego systemu uprawy gleby.
Jego idea jest niezwykle prosta, a pozwala na sporą oszczędność czasu i minimalizację kosztów. Uprawa pasowa polega bowiem wyłącznie na spulchnianiu wąskiego pasa w rzędzie siewu.
Skąd pochodzi kukurydza?
Tego typu system łączy w sobie zalety konwencjonalnej uprawy gleby (bezpieczeństwo plonów) z korzyściami siewu bezpośredniego (ochrona gleby przed erozją oraz minimum kosztów).
Anomalia pogodowe zdarzają się coraz częściej, co sprawia, że wiele prac rolniczych może przesuwać się w czasie. Doskonałym przykładem tego jest tegoroczna jesień, podczas której wielu rolników nie zdołało wykonać wszystkich prac w swoich terminach.
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Taki system uprawy, ze względu na uproszczoną technikę siewu i uprawy, pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zachować odpowiednie terminy siewu, co szczególnie istotne jest w uprawie roślin, które narażone są na działanie niskich temperatur, ale także tych uprawianych w okresie wiosennym, które muszą wykształcić mocny system korzeniowy.
Zaletami uprawy pasowej jest przede wszystkim:
- spulchnienie gleby tylko w strefie wzrostu roślin, które zapewnia warunki do prawidłowego rozwoju korzenia,
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
Co siać w maju na polach
Stosowanie uprawy pasowej znajduje swoje zastosowanie w uprawie takich roślin jak rzepak czy kukurydza, a także pozostałych, które mogą być uprawiane w szerokich międzyrzędziach np. buraki cukrowe.
Przyjmuje się, że uprawa pasowa pozwala zwiększyć plony do 10% przy jednoczesnym zmniejszeniu uprawianej powierzchni nawet o 80%. Istotne jest również to, że niektóre agregaty uprawowo-siewne mogą wykonać za jednym przejazdem wszystkie zabiegi związane z uprawą gleby i siewem.
(rup) KP
Kukurydza na ziarno – jak ją wybrać?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.