fbpx
Parch jabłoni - jak poradzić sobie z chorobami grzybowymi upraw sadowniczych? fot. Materiały prasowe

Parch jabłoni - jak poradzić sobie z chorobami grzybowymi upraw sadowniczych?

Napisał  Lis 24, 2022

Choroby jabłoni są często spotykanym problemem, z którym mierzy się większość sadowników. Mają one duży wpływ na obniżenie jakości oraz ilości plonów, a także zamieranie roślin. Dlatego też takie znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja oraz profilaktyka. Warto wiedzieć, jakie choroby najczęściej atakują jabłonie oraz jakie preparaty stosować, aby móc skutecznie się ich pozbyć. / materiał promocyjny

Jakie są najczęstsze choroby w sadzie jabłoniowym? Jak skutecznie z nimi walczyć?

Zwalczanie chorób jabłoni to ważny element w pielęgnacji upraw sadowniczych. Najczęściej atakujące rośliny są patogeny grzybowe. Mogą występować przez cały sezon, natomiast ich zwalczenie możliwe jest tylko w określonym terminie. Dzięki wdrożeniu odpowiednich preparatów możemy wpłynąć na zahamowanie ich rozwoju, dzięki czemu nie wystąpią one oraz nie wpłyną negatywnie na uprawy. 

zdjecie4

Najczęściej spotykane choroby w sadzie jabłoniowym to z pewnością parch, mącznik, zgnilizna. W przypadku ich wystąpienia szczególnie polecane są fungicydy na jabłonie aplikowane w formie oprysków w okresie wczesnej wiosny. Warto przestrzegać terminów aplikacji preparatów oraz odpowiednich form nawożenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się opryskiwanie roślin.

Jakie środki stosować na parcha jabłoni?

Zwalczanie parcha jabłoni ma duże znaczenie, jeśli zależy nam na dobrej jakości plonów. Jest to choroba wywoływana przez zarodki grzybów o nazwie venturia inaequalis, jako najczęściej spotykane chorobotwórcze patogeny. Atakują najczęściej owoce oraz liście roślin. Ich obecność widoczna jest dopiero w okresie kwitnienia, najczęściej w połowie maja. Widoczny w postaci ciemniejących plam obecnych na liściach, następnie atakuje zawiązki oraz owoce w postaci postrzępionych brzegów. Choroba ta powoduje opadanie plonów, którego nie można zahamować. Co na parcha jabłoni? Wielu specjalistów jednoznacznie wskazuje na konieczność zastosowania fungicydów. Tego typu środki grzybobójcze do sadu mają trzy różne działania - zapobiegawcze, interwencyjne oraz wyniszczające patogeny, oraz ich zarodki. W ten sposób wpływają na skutecznie wyeliminowane chorób na różnym etapie ich rozwoju. 

parchjabloniiizdjecie

Sadownicze środki grzybobójcze - jakie warto stosować?

Fungicydy to specjalistyczne i sprawdzone środki grzybobójcze do drzew owocowych, które niszczą wszelkie chorobotwórcze zarodniki. Mogą być stosowane zarówno w celu ochronnym, prewencyjnym, jak również do bezpośredniego działania na pojawiające się patogeny. Ich działanie jest bardzo skuteczne oraz doceniane przez sadowników. Dzięki ich zastosowaniu choroby grzybowe nie mogą się rozwijać.

zdjecie1

Warto podkreślić, iż występowanie chorób grzybowych jest dużym zagrożeniem dla upraw oraz drzew owocowych. Wpływ na ich rozwój ma wiele czynników, również związanych z naturalnie panującymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego też opryski jabłoni powinny być wykonywane w odpowiednim terminie z zastosowaniem właściwych preparatów o działaniu grzybobójczym.

Wiosenne opryski jabłoni pozwalają skutecznie zapobiegać najczęściej występującym chorobom grzybowym. Warto jednak pamiętać o zachowaniu właściwych terminów aplikacji preparatów, aby móc cieszyć się ich działaniem. Na rynku znajdziemy wiele interesujących produktów, z których szczególnie rekomendujemy te dostępne w ofercie producenta https://www.frusto.pl/fungicydy.htm

Kiedy oprysk na parcha jabłoni?

zdjecie5

Wczesnowiosenne opryski jabłoni powinny być wykonywane w odpowiednim czasie, na końcu lutego lub też na początku marca. Najlepiej wykonać oprysk przed zawiązaniem się liści, jednak termin stosowania środków warto dopasować do panujących warunków atmosferycznych oraz temperatury. Odpowiednie dopasowanie czynników ma wpływ na uzyskane rezultaty. Zwalczanie parcha jabłoni wczesną wiosną to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się patogenów przed pojawieniem się owoców. Tylko w ten sposób możliwe jest wyeliminowanie rozwijających się grzybów odpowiadających za zamieranie roślin oraz opadanie owoców. Podczas prowadzenia działań pielęgnacyjnych oraz profilaktycznych w przypadku chorób grzybowych warto pamiętać o wykonywaniu oprysków. 

(rup) materiał promocyjny

Udostępnij: