fbpx
Chwasty rozłogowe - jak się ich skutecznie pozbyć? fot. Adobe Stock

Chwasty rozłogowe - jak się ich skutecznie pozbyć?

Napisał  Lis 27, 2022

Obecność chwastów, czy to w przydomowym ogródku, czy na polu uprawnym, to utrapienie wszystkich hodowców. Ich regularne usuwanie jest bardzo problematyczne, ale co gorsze mogą one wpływać na obfitość samych upraw. Chwasty często się odradzają, a walka z nimi może wydawać się zupełnie bezskuteczna. Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się chwastów rozłogowych, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Zdradzamy skuteczne metody walki z chwastami wieloletnimi.

Chwasty rozłogowe - jak się ich skutecznie pozbyć?

Pojawianie się chwastów w miejscu uprawy roślin oraz zbóż jest naturalne i często może wynikać z pewnych braków mikroelementów w glebie. Samodzielna walka z roślinnością nie należy do przyjemnych, a często wyrwane chwasty za jakiś czas wyrastają ponownie w tym samym miejscu. Jak więc skutecznie pozbyć się chwastów rozłogowych? Na samym początku warto wyjaśnić, czym są te rośliny. Do chwastów rozłogowych zalicza się m.in. takie rośliny jak mlecz polny, czosnek dziki, podbiał, oset polny czy perz. Występują one głównie na łąkach, polach uprawnych, rzadziej w przydomowych ogródkach. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się na naszych ogrodowych rabatach. Jak je wówczas rozpoznać?

Rośliny te charakteryzują się wieloletnim rozrostem, a co ważne, mogą rozmnażać się z wykorzystaniem podziemnych części i systemów korzeniowych, gdzie gromadzą zapasy pokarmowe - właśnie dlatego są tak trudne do wytępienia. Chwasty rozłogowe w tworzonych rozgałęzieniach podziemnych wytwarzają pączki, które po jakimś czasie wydają nowe, nadziemne pędy. W ten sposób może nastąpić nawet szybki wzrost danego chwastu i zajęcie większego obszaru. Dużym błędem rolników, który wykonują podczas próby usunięcia chwastów, jest pocięcie oraz rozniesienie rośliny na dalszy obszar pola uprawnego. W ten sposób jedynie przyczynić się można to zachwaszczenia znacznej części terenu. Widać więc, że praca z chwastami rozłogowymi powinna wyglądać w trochę inny sposób niż w przypadku innych roślin. Jaki jest więc sposób na chwasty rozłogowe i o czym należy pamiętać w trakcie prac ogrodowych oraz rolnych?

Sposób na chwasty rozłogowe - wskazówki

Jeżeli problem obecności chwastów wystąpił w ogródku przydomowym i ich ilość nie jest duża, wówczas można wykorzystać proste i dobrze znane techniki. Chwasty najczęściej usuwa się w sposób mechaniczny lub ręcznie - warto wówczas pamiętać, aby dokładnie usunąć system korzeniowy rośliny i nie roznieść go na dalszy obszar gleby. Jeżeli tego nie zrobimy, prawdopodobnie problem powróci w bliższej przyszłości. Regularne pielenie ogródku może też długofalowo ochronić teren przed pojawieniem się chwastów. Co zrobić, jednak gdy chwasty rozłogowe zajmują znaczny obszar? Wówczas koniecznym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów chemicznych. Które jednak wybrać, aby okazały się skuteczne?

Na rynku wyróżniamy dwa typu preparatów chemicznych (herbicydów). Produkty o działaniu kontaktowym niszczą tylko nadziemną część rośliny, hamując jej rozrost - sprawdzą się w przypadku chwastów jednorocznych lub wielorocznych. Tego typu substancje mogą być jednak za słabe, aby pozbyć się chwastów rozłogowych, szczególnie jeżeli problem jest znaczny. Rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z herbicydów systemicznych. Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się chwastów rozłogowych, jest więc prosta. Substancje zawarte w produkcie zabijają zarówno system nadziemny rośliny, jak i znajdujące się pod ziemią korzenie. W tym przypadku okres oczekiwania na pozytywne rezultaty jest jednak znacznie dluższy - korzenie zaczną obumierać dopiero w czasie od 1-2 miesięcy po zastosowaniu preparatu. Warto pamiętać tutaj o totalnym działaniu takich środków, które mają ogromną moc działania i mogą wpłynąć na uprawy znajdujące się na danym terenie. Nieumiejętne wykorzystanie preparatów chemicznych może skutkować zupełnym skażeniem gleby lub wymarciem żyjących na danym terenie organizmów. Warto więc dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi wykorzystanie herbicydów systemicznych i pryskać rośliny tylko w miejscach, gdzie pojawiają się chwasty.

Środki na chwasty rozłogowe - jak używać?

Wiemy już, jaki jest sposób na chwasty rozłogowe. Jak ich skutecznie użyć, tak aby nie zaszkodzić samej ziemi, na której rosną chwasty? Do zabiegu rozpylenie herbicydów należy przystąpić w godzinach porannych, ale tylko wówczas gdy nie ma dużej rosy albo w godzinach przedpołudniowych przy słonecznej pogodzie i małym wietrze. To gwarancja tego, że substancja zostanie odpowiednio zaabsorbowana. Aplikację można wykonać na dwa sposoby, za pomocą opryskiwacza, warto pamiętać tutaj o dużej precyzji. Drugim sposobem na rozniesienie preparatu jest pomalowanie roślin pędzelkiem. Wówczas należy rozcieńczyć herbicydy z wodą w proporcji 50:50. Dokładne wskazówki przeczytać można na opakowaniu każdego z herbicydów systemicznych. Chwasty rozłogowe - jak się ich skutecznie pozbyć? Znasz już odpowiedź na to pytanie, pamiętaj o wszystkich przedstawionych w artykule wskazówkach.

(rup) 

Udostępnij: