fbpx
Dlaczego należy czytać etykiety środków ochrony roślin? fot. Materiały promocyjne

Dlaczego należy czytać etykiety środków ochrony roślin?

Napisał  Gru 11, 2022

Stosowanie środków ochrony roślin wymaga przestrzegania konkretnych zaleceń i norm, umieszczanych na opakowaniu. / materiał promocyjny

Na starannie projektowanych etykietach znajdują się kluczowe informacje, dotyczące m.in. rodzaju zwalczanego patogenu, właściwego sposobu przeprowadzanego oprysku i środków ostrożności, które zachować musi ogrodnik lub rolnik. Przeczytanie tych informacji jest kluczowe, aby zachować bezpieczeństwo i przy okazji – zwiększyć skuteczność zakupionego preparatu.

Czym jest etykieta, naklejana na środkach ochrony roślin?

Etykieta to forma naklejki, umieszczanej na produkcie. Ma ona na celu informować klienta o najważniejszych cechach zakupionego środka. Docelowo, dzięki umieszczonym informacjom, ze środka skorzystać może zarówno doświadczony ogrodnik, jak i początkujący rolnik. Na etykietach znajdziesz m.in.:

  • informacje o rodzaju środka – m.in. o nazwie, o zastosowanych substancjach czynnych (te wyrażone są zwykle w formie procentów lub gramów), a także o rodzaju środka (np. czy jest to insektycyd, herbicyd czy fungicyd) i ewentualnych substancjach pomocniczych, dane czy są to np. nawozy doglebowe czy nawozy dolistne,
  • przepisach, dotyczących tego środka – te muszą spełniać wymogi stawiane przez MRiRW, ze wskazaniem na numer dopuszczenia czy termin przydatności,
  • instrukcję użycia – z uwzględnieniem odpowiedniej dawki,
  • rodzaju zwalczanych szkodników, 
  • normy i zasady, zapewniające bezpieczeństwo stosowania oprysków, a także niezbędne środki ostrożności. Znajdziesz więc na nich m.in. dane o odpowiedniej odzieży ochronnej, o zachowaniu prewencji czy karencji i o krokach, które należy powziąć po niedopuszczalnym kontakcie ze środkiem.

Etykieta ma więc na celu minimalizować ryzyko naruszeń. Ważne więc jest, aby ta była aktualizowana, a dane – konstruowane zgodnie z obecnymi przepisami. Docelowo etykieta powinna być zatwierdzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dlatego też znajdziesz ją również na stronie www MRiRW, gdzie umieszczono pełną, zaktualizowaną, wyszukiwarkę środków ochrony roślin. Otrzymane w ten sposób wyniki pozwalają Ci weryfikować zakupiony środek poprzez dane umieszczone w rejestrze.  

Brak znajomości zasad i należnych środków ostrożności może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji – zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i Twojego zdrowia. Dodatkowo producent w ten sposób „zabezpiecza” siebie i swój produkt przed niewłaściwym stosowaniem i wynikającymi z niego skutkami ubocznymi. Jeśli więc chcesz minimalizować ryzyko strat i przy okazji – zwiększyć skuteczność preparatu – zapoznaj się dokładnie z informacjami umieszczonymi na ulotkach, broszurach i naklejkach. 

Wymogi etykiet na środkach ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszcza etykiety środków ochrony roślin do obrotu wyłącznie wtedy, gdy uzna, że umieszczone na niej informacje są pełne i zgodne z obowiązującymi przepisami polskiego, ale i unijnego, prawa.

Wśród założonego kryterium wymienia więc m.in. konieczność przygotowania etykiety w taki sposób, aby była łatwa do odczytania, wyraźna, konkretna i jasna w swoim przekazie. Dodatkowo ta musi być zamieszczona w formie naklejki albo w formie ulotki, dołączanej do opakowania. 

Informacje o dopuszczonych do sprzedaży produktach znajdziesz na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Tam, oprócz samych etykiet, aktualizuje się karty charakterystyki, które uzupełniają informacje zawarte bezpośrednio na produktach.

(rup) Materiały promocyjne 

Udostępnij: