fbpx
Kiedy sadzić truskawki fot. Adobe Stock

Kiedy sadzić truskawki

Napisał  Mar 07, 2023

- Uprawa owoców na własnej plantacji może być bardzo satysfakcjonująca, szczególnie jeśli zaplanuje się ją odpowiednio.
- Niestety spontaniczne działania w tym zakresie zdecydowanie nie są wskazane, ponieważ mogą one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
- Zamiast tego należy więc uprzednio przemyśleć, w jaki sposób powinna być prowadzona dana uprawa.

Każda roślina ma swoje wymagania pod tym względem, których należy przestrzegać. Dotyczy to również truskawek, bardzo chętnie uprawianych na szeroką skalę w Polsce. Wiedząc, kiedy sadzić truskawki, można umiejętnie rozplanować wszystkie swoje działania z tym związane. Poniżej zostały zawarte najważniejsze informacje na temat odpowiedzialnej uprawy truskawek.

Truskawki - kiedy sadzić, dlaczego warto je uprawiać?

Prowadzenie każdej plantacji ma swój cel. Trudno jest wkładać dużo wysiłku w prowadzone działania, jeśli nie są one pożądane. Jeśli zatem planujesz założyć w swoim własnym ogródku plantację owoców, musisz przemyśleć, na czym tak naprawdę Ci zależy. Truskawki wydają się być jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o rośliny, które można uprawiać na własną rękę. Przede wszystkim dobrze wzrastają one w naszym klimacie, a więc nie ma większych problemów z zapewnieniem im odpowiednich warunków do wzrostu. Wiedząc, kiedy sadzić truskawki do gruntu można również orientacyjnie określić, w jakim terminie odbędą się zbiory.

Samodzielna uprawa truskawek oznacza również niepowtarzalną możliwość skorzystania ze zbiorów prosto z krzaczka. Jak doskonale wiadomo, pochodzenie spożywanej na co dzień żywności ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowego żywienia. Nie ma więc nic lepszego niż korzystanie ze swoich własnych zbiorów. Wystarczy posiadać podstawową wiedzę dotyczącą uprawy tych wyjątkowych roślin, żeby po pewnym czasie móc cieszyć się obfitymi zbiorami.

Jak wybrać sadzonki, kiedy sadzić truskawki?

Zanim rozpocznie się proces planowania samego sadzenia, należy poczynić szereg przygotowań. Bardzo ważne jest uprzednie określenie miejsca, w którym będzie znajdować się plantacja. Planując takie rozmieszczenie, dobrze jest pamiętać o podstawowych informacjach na temat wymaganiach glebowych truskawek, które zostały przedstawione w dalszej części artykułu. To, kiedy sadzić truskawki, wyznacza jednocześnie termin wyboru samych sadzonek. Jest to często największe wyzwanie, szczególnie dla początkujących ogrodników, którzy po raz pierwszy będą zajmować się uprawą truskawek.

Sadzonki należy kupować jedynie z kwalifikowanych szkółek ogrodniczych, czyli hodowli kontrolowanych bezpośrednio przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jest to bardzo ważny punkt wymagań, ponieważ kupując niesprawdzone sadzonki, już na starcie można sprawić, że wszystkie dalsze działania pielęgnacyjne pójdą na marne.

Truskawki - kiedy sadzić, typy sadzonek

Po znalezieniu sprawdzonego i polecanego miejsca do zakupu sadzonek można stanąć przed wyzwaniem wyboru konkretnego rodzaju. Wyróżniamy sadzonki zielone (wykopywane z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną), sadzonki firgo (wykopywane zimą) oraz doniczkowane (hodowane w jałowym substracie torfowym, który gwarantuje zachowanie pełnego zdrowia roślin).

Kiedy sadzić truskawki do gruntu?

Zaplanowane sadzenie musi zostać poprzedzone zasileniem zagonu pod truskawki. Najlepiej rosną one w ziemi nawiezionej kompostem z niewielkim dodatkiem trocin lub igliwia. Tak przygotowana gleba powinna mieć odczyn kwaśny. Jeśli będzie on zbyt wysoki, to truskawki nie zaowocują obficie. Wręcz przeciwnie - będą one żółte, bez wyraźnych postępów we wzrastaniu. Należy przy tym szczególnie podkreślić, że pod truskawki nigdy nie wapnuje się ziemi. Może być to powtarzany stereotyp, jednak w rzeczywistości jest to działanie, które wyrządza bardzo dużo szkód i zdecydowanie nie należy go stosować.

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów? Przyjmuje się, że najlepszy czas na sadzenie truskawek to wiosna, a także koniec lipca i cały sierpień. Jak więc widać, sam proces sadzenia można sobie odpowiednio dostosować do swoich preferencji i wykonać go wtedy, gdy po prostu sytuacja temu sprzyja. Oczywiście przesadna dowolność w tym temacie również nie jest wskazana, należy utrzymać się we wcześniej przywołanych okresach.

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów - praktyczne informacje

Powodzenie procesu sadzenia zależy od wielu czynników. Przestrzeganie wcześniej przywołanego kalendarza jest oczywiście bardzo ważne, jednak zdecydowanie nie jest to jedyna zasada, którą należy się kierować. Oprócz tego, kiedy sadzić truskawki z rozłogów, należy również wiedzieć, w jaki sposób to robić. Nie jest to bez znaczenia, a koniecznym krokiem jest usunięcie rozłogów. Mają one postać charakterystycznych “wąsów” - odcina się od młodych sadzonek. W taki sposób przygotowuje się je do bezpośredniego sadzenia. Nie trzeba być przy tym szczególnie dokładnym, szczególnie porównując poszczególne sadzonki między sobą. Mogą one być różnej wielkości, a i tak późniejsze zbiory przy odpowiedniej pielęgnacji pozytywnie zaskakują.

(rup)

Udostępnij: