fbpx
Jakie są choroby cebuli i jak je zwalczać fot. Paweł Pąk

Jakie są choroby cebuli i jak je zwalczać

Napisał  Mar 08, 2023

Cebula, choć chętnie uprawiana, jest dość wymagającym warzywem, którego nierzadko dotykają różnego rodzaju choroby. Wśród nich warto wymienić chociażby mączniaka rzekomego czy alternariozę. Na co choruje cebula oraz jak powinny wyglądać profilaktyka oraz zwalczanie chorób?

Choroby cebuli – jakie są zagrożenia upraw?

Wielu rolników nie zdaje sobie w pełni sprawy, na co choruje cebula i w jaki sposób możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Tymczasem warto mieć na uwadze, że jest to bardzo wymagająca roślina, która bez odpowiedniej pielęgnacji i wsparcia nie poradzi sobie ze szkodnikami i chorobami. Do najczęściej występujących chorób należą mączniak rzekomy, alternarioza, plamistość liści, fuzaryjna zgnilizna, zgnilizna szyjki cebuli oraz biała zgnilizna. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby zapobiegania oraz zwalczania wspomnianych chorób.

Choroby cebuli i ich zwalczanie – mączniak rzekomy

W przypadku tej choroby cebuli objawy występują w obrębie liści oraz pędów w postaci żółtych plam oraz szarawego nalotu. Szczypior cebuli, która została zaatakowana przez mączniaka, będzie się załamywał i szybko zasychał. Warto podkreślić, że mączniak rzekomy uważany jest za najgroźniejszą chorobę cebuli, która może występować rokrocznie. Najwięcej szkód wyrządza w klimacie wilgotnym. Należy mieć także na uwadze, że grzyb ten może zimować. Jego rozwojowi sprzyja temperatura w okolicach 10 stopni, a także bardzo wysoka wilgotność, dlatego rośliny warto obserwować po wystąpieniu intensywnych opadów oraz porannej rosy.

Chorobom grzybowym cebuli, takim jak mączniak rzekomy, możemy zapobiegać, umieszczając uprawę na przewiewnych stanowiskach z zachowaniem odpowiednich odstępów. Podczas sadzenia należy odrzucić wszystkie sadzonki, które posiadają zgrubiałą szyjkę. W pobliżu nie powinny znajdować się zbiorniki wody. Jeżeli zauważymy chore rośliny, dokładnie je usuwamy. Resztę sadzonek należy opryskiwać dedykowanymi preparatami – na przykład na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jeżeli nasze rośliny wykazują zwiększoną podatność na mączniaka, można opryskać je profilaktycznie – na przykład po wystąpieniu opadów.

Choroby cebuli – jakie są objawy alternariozy?

Podobnie jak mączniak rzekomy alternarioza należy do grzybowych chorób cebuli, którym sprzyja duża wilgotność, jednak do jej rozwinięcia potrzebna jest znacznie wyższa temperatura. Co więcej, alternarioza może wystąpić na sadzonkach, które są już objęte mączniakiem. W przypadku tej choroby cebuli objawy mają postać plam o brunatnym bądź fioletowym zabarwieniu. Plamy te pokryte są nalotem i z czasem przyjmują barwę zbliżoną do czarnej. Gdy cebula choruje na alternariozę, na jej łuskach zobaczymy ciemne plamy oraz pęknięcia. Jeśli chodzi o mączniaka i alternariozę, te choroby cebuli i ich zwalczanie są bardzo podobne – co ważne, powinno ono przebiegać równocześnie. Do oprysków możemy wykorzystać środki z zawartością wapnia lub z grupy strobilurin.

Na co choruje cebula? Jak objawia się plamistość liści?

Jeśli zastanawiamy się, na co choruje cebula, gdy na szczypiorze zaobserwujemy żółte plamy, podążające od wierzchołka do nasady oraz uschnięte końcówki, odpowiedzią jest plamistość liści. Sprzyjają jej duża wilgotność, wysoka temperatura oraz obecność szkodników. Do zwalczania plamistości możemy zastosować te same preparaty, które działają w przypadku alternariozy. Oprysk możemy wykonać w momencie zaobserwowania objawów choroby lub profilaktycznie – w fazie 4-6 liści właściwych.

Choroby cebuli – objawy zgnilizny fuzaryjnej

Omówiliśmy już jedne z najczęstszych chorób cebuli – jakie są natomiast objawy zgnilizny fuzaryjnej? Cebula dotknięta tą chorobą będzie miała zgniłą piętkę, pożółkły szczypior oraz brązowe plamy. Może się również pojawić różowa zgnilizna korzeni. W przypadku tej choroby cebuli “czym pryskać?” nie jest odpowiednim pytaniem. Skutecznym sposobem zwalczania zgnilizny fuzaryjnej jest rzetelna profilaktyka, która obejmuje odpowiednie zmianowanie, unikanie podmokłych stanowisk oraz zaprawianie odpowiednimi preparatami bądź wywarem z wrotyczu.

Choroby cebuli – czym pryskać uprawy zaatakowane przez zgniliznę szyjki cebuli?

Do chorób grzybowych cebuli należy również zgnilizna szyjki, która objawia się poprzez występowanie szaro-czarnego nalotu na szyjce oraz gnicie łusek. Chorób cebuli i ich zwalczania warto unikać – tak jest również w tym przypadku. Pamiętajmy o odpowiednim zmianowaniu, odrzucaniu cebul o zgrubiałych szyjkach oraz zaprawieniu nasion. Na kilka dni przed zbiorem warto zastosować oprysk z wykorzystaniem preparatu zawierającego azoksystrobinę.

Choroby grzybowe cebuli – biała zgnilizna

Biała zgnilizna to jedna z często występujących chorób cebuli. Czym pryskać, to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które zauważyły jej znamiona na swoich uprawach, jednak jej zwalczenie jest już wówczas niemożliwe. Choroba ta ma postać białej grzybni z czarnymi punktami. Jeżeli chcemy jej zapobiec, konieczne jest podjęcie wspomnianej już wcześniej profilaktyki, obejmującej zmianowanie, selekcję sadzonek bądź zaprawianie nasion.

(rup)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!