fbpx
Uprawa szparagów – jak rosną fot. Adobe Stock

Uprawa szparagów – jak rosną

Napisał  Mar 10, 2023

Szparagi to warzywa, które przez wiele osób uznawane są za sezonowy przysmak. Przede wszystkim doceniane są za wyjątkowy smak, a także niską kaloryczność, przez co bardzo chętnie uprawiane są na terenie całego kraju. Jak uprawiać szparagi i na co szczególnie warto zwracać uwagę, decydując się na ich uprawę? Warto przyjrzeć się bliżej i poznać skuteczne sposoby na prowadzenie uprawy szparagów.

Jak rosną szparagi?

Na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, iż wyróżniamy dwa rodzaje szparagów. Szparagi białe czyli te, które wyrastają w ziemi oraz szparagi zielone czyli te delikatniejsze można poznać po zielonych wypustkach wystających z ziemi. Warzywa te oprócz swojej niskiej kaloryczności są również lekkostrawne, przez co znajdują swoje zastosowanie w wielu kuchniach na świecie. Najczęściej wykorzystuje się młode pędy szparagów, które można uprawiać nie tylko w celach spożywczych, ale także dekoracyjnych.

Stworzenie profesjonalnej uprawy szparagów wymaga konkretnej wiedzy i starań w przygotowaniu przestrzeni do prawidłowego rozwoju tych roślin. Dla osób, które nigdy wcześniej nie obcowały ze szparagami, pierwsza uprawa może okazać się dość skomplikowana, natomiast smak tych warzyw wynagradza trudy. Przeglądając obecny rynek spożywczy, w sklepach można znaleźć zarówno szparagi białe, jak i zielone, przy czym jedne i drugie to pędy tej samej rośliny, jednak uzyskane w inny sposób. Biorąc pod uwagę wysiłek wkładany w uprawę szparagów, śmiało można stwierdzić, że mniej problematyczne do uprawy są szparagi zielone.

Na pytanie, jak rosną szparagi z nasion, ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od konkretnego rodzaju, który jest uprawiany. Szparagi to w praktyce dość wymagające rośliny, którym zapewnienie prawidłowego wzrostu jest możliwe w nasłonecznionych miejscach, osłoniętych przed innymi warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr czy opady gradu. W ostatnich latach bardzo popularna stała się uprawa szparagów, jak rosną szparagi, można sprawdzić w wielu dostępnych poradnikach internetowych, jednak wiadomo, że wiedza teoretyczna różni się od praktycznej.

Zielone szparagi

W odróżnieniu od szparagów białych, zielone są znacznie łatwiejsze w uprawie i nie jest konieczne wkładanie dużego nakładu pracy w celu ich uzyskania. Zielone szparagi powinny być sadzone w bruzdach, których głębokość sięga nie więcej niż 20 cm głębokości i 40 cm szerokości. Dzięki temu możliwy będzie ich prawidłowy wzrost, a także należy pamiętać o stworzeniu niewielkich kopców wewnątrz bruzd, w których można będzie umieścić młode karpy. Oprócz odpowiedniego umieszczenia młodych karp można zadbać o użyźnienie gleby, dzięki czemu rozwój szparagów będzie odbywał się bardziej intensywnie. Po przygotowaniu kopczyków należy umieścić w nich karpy w taki sposób, aby po zasypaniu ziemią wystawały około 10 cm ponad glebę. W zależności od pory roku najlepiej pamiętać jesienią o zabezpieczeniu roślin, trzeba wiedzieć, jak uprawiać szparagi z nasion, dlatego przy jesieni należy odpowiednio ochronić pędy przed przymrozkami. Można to uczynić, umieszczając na nich suche liście lub np. słomę. W przypadku kolejnych sezonów letnich nie można zapomnieć o regularnym nawożeniu gleby, a także usuwania chwastów, które są szkodnikami uniemożliwiającymi szybki i prawidłowy wzrost szparagom.

Uprawa białych szparagów

W porównaniu do zielonych szparagów uprawa białych wymaga nieco więcej starań i jest trochę bardziej skomplikowana. Na samym początku należy stworzyć bruzdy trochę głębsze niż w przypadku poprzednich szparagów, bo ich głębokość powinna wynosić 30 cm, a po umieszczeniu w nich karp powinny wystawać około 20 cm ponad ziemię. W przypadku białych szparagów przez pierwsze lata, mniej więcej 2 nie należy ich zbierać i podczas pierwszej wiosny dobrym rozwiązaniem jest usypanie wału na pędach, które wyjdą z ziemi na grubość około 20 cm, a przy kolejnym roku czynność należy powtórzyć, jednak grubość wału można zwiększyć o kolejne 15 - 20 cm.

Zbiory i wykorzystanie szparagów

Wszystkie osoby, które mają zamiar uprawiać szparagi, muszą przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Niestety (i pewnie ta informacja zniechęca wiele osób) pierwsze zbiory szparagów możliwe są dopiero w trzecim roku po posadzeniu, ale wynagrodzeniem jest fakt, iż będą one przynosić plony przez ponad kolejne 15 lat! W przypadku szparagów zielonych można dokonać ich zbiorów w momencie, gdy osiągną długość około 20 cm, a sam zbiór powinien odbywać się w taki sposób, aby pędy były ścinane lekko ponad powierzchnią ziemi.

Szparagi białe mogą być zbierane w postaci pędów, które wyrastają z wcześniej usypanego wału. Należy rozgarnąć ziemię, wyciąć dojrzałe pędy, a następnie zasypać ponownie w taki sposób, aby niedojrzałe pędy zostały ponownie przykryte. Gdy zbiory dobiegają końca (najczęściej jest to okres czerwca) wał rozpada się, dlatego warto zwrócić uwagę na pozostałe w nich karpy; najlepiej ich nie uszkodzić.

(rup)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!